خبرگزاری میزان-شیوع سراسری بیماری کرونا و هراس از ابتلا دانشجویان و دانش آموزان آموزش کشور را با چالش‌هایی مواجه نمود نظام آموزشی که تا کنون تجربه‌ای در زمینه آموزش مجازی در سطح وسیع نداشت آموزش را...

کد خبر: 828515
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۲:۰۷
ارسال توسط :
بازدید: 10
آموزش مجازی کاریکاتوری از آموزش
خبرگزاری میزان-شیوع سراسری بیماری کرونا و هراس از ابتلا دانشجویان و دانش آموزان آموزش کشور را با چالش‌هایی مواجه نمود نظام آموزشی که تا کنون تجربه‌ای در زمینه آموزش مجازی در سطح وسیع نداشت آموزش را وارد شبکه‌های اجتماعی کرد و از این طریق سعی در استمرار آموزش با استفاده از پلتفرم های آموزشی نمود.

تصمیم به بازگشایی و استمرا و ادامه آموزش حضوری تصمیم سخت و حساسی بود و با توجه به اینکه در ابتدای ورود این بیماری تصور روشنی نسبت به تطویل آن وجود نداشت همه‌ی تصمیم هادر لحظه و آنی در این راستا گرفته شد. با تاخیری چند ماهه آرام آرام دانشگاه‌ها و مدارس به سمت مجازی شدن شیوه آموزش پیش رفتند و کم کم هر ۱ از این مراکز و موسسات با استفاده از یکی از پلتفرم‌های داخلی و خارجی به این سمت و سو کشیده شده اند.

این شیوه و رویه با توجه به پاندمی بودن کرونا ویژه کشور ما نبود بلکه بیش از ۱ و نیم میلیارد دانش آموز در جهان از این روند متاصر شدده و اسیب‌هایی را به فراخور تصمیمات نظام اموزشی کشورشان تجربه کرده اند.


از ۱ طرف خطر ابتلا به کرونا و از سوی دیگر دور بودن دانش آموزان و دانشجویان از فضا‌های آموزشی و وقفه ایجاد شده در روند آموزش نگرانی بزرگی است که ذهن تمامی تصمیم سازان را در سراسر جهان به خود مشغول داشته است.


اختلال در روند یادگیری
بر تمام واضح و مشخص است که آموزش به طور کامل جز در صورت حضوری و روند چهره به چهره اتفاق نخواهد افتاد، دانشجویان و دانش آموزان نمی‌توانند فضای مجازی را به عنوان محیطی آموزشی برای خود در دید بگیرند واقعا چرا که تا پیش از آن استفاده از این محیط برای آنان به جهت سرگرمی و گذران اوقات فراغت بوده است.


علی نژاد دبیر یکی از دبیرستان‌های شهر تهران در گفت‌وگو با میزان، گفت: به طور کلی دانش آموز نمی‌تواند در فضای مجازی تصور درستی از فضای آموزشی در ذهن داشته باشد و صرفا با فرستادن ویس و فیلم نمی‌توان یادگیری ایجاد کرد، در روند تدریس در فضای واقعی معلم متوجه دریافت مطالب آموزشی از سوی دانش آموز می‌شود و با طرح سوالاتی می‌فهمد که این موضوع به ططور کامل برای دانش آموز جا افتاده است یا خیر؟ تمام دانش آموزان نیز در فضای مجازی توجه کامل به تمام نکات گفته شده و تدریس کامل و در نهایت یادگیری مطالب نمی‌کنند.


وی ادامه داد: با توجه به اینکه تدریس در فضای مجازی زمان و انرژی بیشتری را از دبیران طلب می‌کند، اما آن نتیجه‌ای که باید حاصل نمی‌شود علت این امر نیز این نکته است که فزایند یادگیری و یاددهی به طور کامل نمی‌تواند محقق شود.

اختلال در فرآیند عدالت آموزشی
با مجازی شدن آموزش و لزوم ابزار‌های هوشمند برای دسترسی به آموزش بخشی از دانشجویان و دانش آموزانی که در شرایط مناسب اجتماعی و خانوادگی نبودند نتوانسته اند چنانکه باید از این شرایط بهره ببرند. اگرچه که تعدادی از این دانش اموزان حتی مجبور به ترک تحصیل و یا بازمانده از تحصیل شده اند.


رضوان حکیم زاده معاون ابتدایی آموزش و پرورش درگفت‌وگو با میزان در این مورد گفت: در سال تحصیلی گذشته در حدود ۲۱۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل ناشی از شرایط کرونا وجود داشت که این امار نسبت به سال قبل ۷۰ هزار نفر افزایش داشته است، اگرچه که بستر‌های ویژه‌ای برای استفاده تمام دانش آموزان از آموزش مورد استفاده قرار گرفته بود، اما برخی خانواده‌ها به دلایلی، چون نگرانی از شیوع کرونا اجازه تحصیل به فرزندان خود نداده اند.


مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با میزان گفت: در حدود ۲ میلیون دانش آموز در مناطق محروم در کشور وجود دارد که بیشترین آسیب را به جهت عدم دسترسی مناسب به وسایل کمک آموزشی گوشی‌های هوشمند و سایر امکانات از آموزش مجازی متحمل شده اند.


وی ادامه داد:منطق حکم می‌کند که از مناطق کم جمعیت دور از شرایط نامساعد بیماری آموزش حضوری را شروع نماییم به ویژه که بیشتر این مناطق نیز مناطق محروم کشور می باشند وبیشترین آسیب را از قبلاین وضعیت دیده اند.

اختلال در فرایند‌های اجتماعی

آن دسته از دانش آموزانی که طی ماه‌های اخیر زندگی شان به چهاردیواری خانه‌ها محدود و با اجتماع بیگانه شده اند، کم کم با مشکلاتی همچون افسردگی، ضعف جسمانی و اختلالات حرکتی؛ مشکلات روحی روبه رو می‌شوند و این خود سلامت خانواده‌ها و در نهایت جامعه را به خطر خواهد انداخت.

طی دوسال آموزش مجازی دانشجویان و دانش آموزانی که ارتباطلات اجتماعیشان محدود به صفحات مجازی شده است دچار اختلالات عمده‌ای در نحوه ارتباطلات اجتماعی خود شده اند که این معضل به طور قطع در سنین پایین آنان را در فرایند ورود به اجتماع دچار مشکل خواهد کرد.

مجازی شدن آموزش در مدارس و دانشگاه‌های کشور ضربه سنگینی به مقوله آموزش و فرهنگ دانش‌آموزان و دانشجویان وارد کرده و می‌کند که تبعات منفی آن ب جبران نشود ـنه در سال تحصیلی جاری بلکه تا سال‌های متمادی خود را نشان خواهد داد؛ واقعا چرا که انچه از آن به عنوان اموزش مجازی یاد می‌شود در واقع شبح یا کاریکاتوری از آموزش است واقعا چرا که تمامی مواردی که باید در آموزش اتفاق بیفتد به طور ناقص و ابتر در این شیوه انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید:

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=828515
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
وزیر کشور: زائران ایرانی هنگام بازگشت از مرزهای هوایی و زمینی باید تست PCR بدهند
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۱:۰۰

وی با اشاره به اینکه سابقه حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین حسینی گفت: سال های قبل حتی 3 میلیون و 700 هزار زائر ایرانی در کربلا حضور می یافتند اما پس از شیوع بیماری کرونا سال گذشته دولت عراق...

ارسال توسط : انتخاب
چرا باید حتما واکسن بزنیم؟
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۳۶

این روز‌ها در رسانه‌ها اخبار ضد و نقیض زیادی درباره تزریق واکسن می‌بینیم. گفتنی است که واکسن‌ها به سلول ایمنی بدن کمک کنند تا برای شناسایی و مبارزه (fight) با ویروس‌ها و عوامل بیماری زا...

ارسال توسط : پارسینه
سازمان غذا و دارو: سینا‌ژن بدون دادن گزارش‌های علمی لازم دنبال مجوز اضطراری برای واکسنش بود / سیناژن: واکسن سوبرانا کوبایی با واکسنی که موسسه پاستور ساخته متفاوت است / درخواست مجوز اضطراری با استناد به نتايج و ايمنی مطلوب درخواست شد
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۱۶

. درحالی که اسپایکوین اعلام کرده که نمی‌تواند در مورد اثربخشی واکسن خود اعلام دید کند و کمیته DSMB سیناژن اثربخشی واکسن را تا قبل از ارائه نتایج شفاف تایید نکرد.. . سید حیدر محمدی مدیرکل اداره داروی...

ارسال توسط : انتخاب
فرار از زندان و مجرمانی که دوباره نقره داغ می‌شوند
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۰۸

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، فرار محبوسین قانونی یا همان زندانی‌ها در سرتاسر دنیا اتفاقی است که جنجال‌های زیادی را به پا می‌کند و واکنش‌های زیادی را از سوی...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
رئیس‌جمهور: شرایط بازگشت زائران اربعین تسهیل شود
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۲۲:۳۲

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه اهمیت عزای ابا عبدالله الحسین(ع)، گفت: عاشورا و اربعین باید زنده و پویا بمانند، چراکه مظهر عدالت‌طلبی، ظلم‌ستیزی و...

ارسال توسط : الف