گروه سیاسی-رجانیوز: محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع خبرنگاران درباره سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی و نشست...

کد خبر: 830040
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۱:۳۴
ارسال توسط :
بازدید: 5
اجازه اقدامی فراتر از قانون مصوب مجلس را به هیچ کس نمی‌دهیم/ آژانس نظارتی بر دوربین‌های برجامی ندارد/ رفع ابهامات درباره دوربین‌های آسیب‌دیده در حملات تروریستی

گروه سیاسی-رجانیوز: محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در جمع خبرنگاران درباره سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی و نشست امروز در کمیسیون گفت: گزارشی از سفر آقای گروسی تقدیم نمایندگان کمیسیون کردیم.


وی با تاکید براینکه برنامه هسته‌ای ایران (IRAN) که صلح آمیز بوده باید کاملا شفاف و مطابق موازین قانون و با تاکید بر قانون اقدام راهبردی پیش برود و اجازه ندهیم در دنیا متهم به پنهان‌کاری شویم، اضافه کرد: دشمنان قسم خورده ایران (IRAN) مخالف پیشرفت کشور می باشند و این پیشرفت‌ها را بر نمی‌تابند. آنها طبق توافق هسته‌ای مکلف بودند به ایران (IRAN) کمک کنند، اما کمک نکردند، آن‌چه ایران (IRAN) در زمینه هسته‌ای به‌ دست آورده بر اساس تحقیق و توسعه داخلی بوده است و کسی نمی‌تواند این پیشرفت را متوقف کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای ما هدف گذاری‌های مهمی که در دستورکار ماست و مقام معظم رهبری و رئیس جمهور بر آن تأکید می دارند این است که در برنامه فوری سقف برق نیروگاه‌های هسته‌ای را به ۸ هزار مگاوات برسانیم که با این کار مردم آثار برنامه هسته‌ای را در کشور مشاهده کنند و در حوزه سلامت، محیط زیست و کشاورزی نیز این موضوع تحقق یابد.


وی با بیان این‌که برای آژانس بین المللی انرژی اتمی مهم است که ما طبق قوانین و موازین حرکت نماییم، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی بر اجرای قانون اقدام راهبردی تأکید دارد، از این رو فضایی که در مذاکرات دنبال کردیم و در ملاقات‌های آینده هم دنبال خواهیم کرد را برای کمیسیون تشریح کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی عمده‌ترین دغدغه نمایندگان را این دانست که حتما سازمان انرژی اتمی بر پیشبرد برنامه‌ها مصمم باشد و تحقق برنامه‌های ایران (IRAN) با جریان‌های سیاسی که معاندین به راه انداخته‌اند و از ظرفیت سازمان‌های بین المللی استفاده کنند، به تاخیر نیفتد.

اسلامی درباره دوربین‌های مستقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت: طبق مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پادمان، در تعداد بسیاری از فرآیندها دوربین‌های آژانس وجود دارد و این تداوم دانش و آگاهی از فرآیند‌های هسته‌ای در کل جهان صورت می‌گیرد و شامل حال ما می‌شود و از روز نخست بوده و الان هم هست.

وی ادامه داد: افزون بر تعهداتی که طبق پادمان بر عهده ایران (IRAN) است و مکلف می باشیم این شفاف سازی را انجام دهیم، تعدادی از دوربین متاثر از تفاهم برجام نصب شده بود که با توجه به این‌که طرف‌های مقابل هیچ کدام به تعهداتشان پایبند نبود، دیگر ضرورتی وجود نداشته که آن دوربین‌ها و نظارت‌ها برای جایی که طرف مقابل تعهداتش را انجام نداده است، وجود داشته باشد.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: در عملیات اخیر تروریستی در برخی جاها تعدادی از این دوربین‌ها آسیب دیده بود که شامل دوربین‌های پادمانی هم بود و این‌ها به ۲ گزارش فوق العاده سختگیرانه و مخرب منجر شد و ما برای رفع ابهام و شفاف سازی این ملاقات و دیدار با (گروسی) گام اولیه‌ای بود که از ابهام زایی و ایجاد اشکال در روند اجرایی برنامه‌های هسته‌ای کشور جلوگیری نماییم. 

اسلامی ادامه داد: مطمئن می باشیم با دستاوردی که در این مرحله داشتیم، به یاری خدا این را به گونه‌ای مدیریت خواهیم کرد که اولا هیچ ابهامی برای برنامه‌های هسته‌ای ایران (IRAN) که کاملا صلح آمیز و مطابق مقررات است برای آژانس به وجود نیاید و ثانیا تعهدات برجامی که طبق قانون مجلس ادامه پیدا نمی‌کند، متاثر از قانون آنها را ادامه ندهیم و به قانون اقدام راهبردی مقید باشیم.


وی گفت: هفته آینده نشست عمومی سازمان انرژی اتمی برگزار می‌شود و به یاری خدا در آن شرکت خواهیم کرد.

ابراهیم عزیزی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگویی با اشاره به اینکه جلسه ظهر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی با محمد اسلامی، اظهار داشت: رئیس سازمان انرژی اتمی در این جلسه حضور یافت و مسائل و موضوعات مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی بیان کرد: رئیس سازمان انرژی اتمی گزارشی درباره سفر اخیر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نمایندگان ارائه کرد و به سوالات نمایندگان درباره این سفر پاسخ داد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این جلسه گفته شد که یکی از اهداف سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران (IRAN) آن بود که با رئیس جدید سازمان انرژی اتمی بحث و تبادل نظر کند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که ما اجازه اقدامی فراتر از قانون مصوب مجلس را به هیچ کسی نمی‌دهیم و از سوی دیگر نمی‌گذاریم که هیچ کشور و نهاد خارجی هم تقاضایی فراتر از قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران (IRAN) از ما داشته باشد.

عزیزی بیان کرد: رئیس سازمان انرژی اتمی در این جلسه تاکید کرد که در دیدار اخیر با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ‌گونه توافقی انجام نشده است و انعقاد هر گونه توافق برخلاف قانون مجلس را تکذیب کرد.

وی اظهار داشت: اسلامی تاکید کرد که مبنای عمل سازمان انرژی اتمی توجه به قانون و راهبردهای اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران (IRAN) خواهد بود و به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند که طرف‌های خارجی توقعاتی فراتر از قانون و بر خلاف مصالح و منافع ملی کشور از ما داشته باشند.

عزیزی بیان کرد: هم‌چنین در این جلسه تاکید شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید روابط خود با جمهوری اسلامی ایران (IRAN) را بر مبنای مسائل فنی تنظیم کند و نباید بر اساس رویکردهای سیاسی به ویژه رویکردهای نظام‌های زیاده خواه و سلطه طلب با ایران (IRAN) رفتار کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: علاوه بر این، رئیس سازمان انرژی اتمی اعلام آمادگی کرد که ارتباطات بیشتر و موثرتری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشته باشد.

عزیزی ادامه داد: اسلامی بر ضرورت اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تاکید و به صراحت اعلام کرد که مبنای عمل آنان در سازمان انرژی اتمی توجه به قانون مذکور خواهد بود و خودشان را مکلف به اجرای این قانون می‌دانند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم تاکید کردند که حتماً باید قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها به صورت دقیق اجرایی شود و باید تلاش شود که جلوی هرگونه اقدام شیطنت‌آمیز زیاده خواهان و دشمنان ایران (IRAN) گرفته شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین تاکید شد که ایران (IRAN) عضو پادمان است و بر مبنای وظایف پادمانی هم باید عمل نماییم اما لغو اقدامات داوطلبانه ما نباید باعث شود که طرف‌های مقابل کشورمان را تحت فشار قرار دهند و نظارت‌های فراپادمانی بر اساس قانون مجلس به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=830040
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
اثرات مخرب عدم مصرف گوشت قرمز بر سلامتی بدن
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۱:۲۰

اگر شما هنوز نمی‌دانید گوشت قرمز خوب است یا نه و با حذف آن در بدن چه می‌شود، خواندن این مطلب را از دست ندهید.کاهش وزن: تکه‌های بزرگ و اضافه گوشت قرمز می‌توانند بوسیله سایر پروتئین‌های...

ارسال توسط : پارسینه
وزیر کشور: زائران ایرانی هنگام بازگشت باید تست PCR بدهند
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۵۲

وزیر کشور گفت: تمام زائران ایرانی در بازگشت از مراسم اربعین حسینی هنگام ورود به کشور از مرز‌های هوایی و زمینی باید تست PCR بدهند.. به گزارش ایرنا؛ «احمد وحیدی» یکشنبه شب در برنامه تیتر امشب شبکه خبر...

ارسال توسط : فرارو
فرونشینی رابطه چه می باشد و در مردان و زنان چگونه است؟
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۱۲

در مرحله فرونشینی جنسی بدن به حالت نخست خود پیش از برانگیختگی باز می‌گردد. در حقیقت با تجربه ارگاسم بدن با سرعت وارد مرحله قبل از فعالیت جنسی می‌شود، اما چنانچه ارگاسم انجام نشود این...

ارسال توسط : پارسینه
وزیر کشور: مرز‌های مهران و شلمچه آماده بازگشت زائران اربعین حسینی می باشند/ تعداد وسایل نقلیه در مرز‌ها را افزایش می‌دهیم
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۰۴

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، احمد وحیدی، وزیر کشور با حضور در برنامه تیتر امشب درباره آخرین تمهیدات پیش بینی شده برای زائران اربعین حسینی سخن گفت.. وی در ابتدای برنامه...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
ضرورت حضور و مشارکت ایرانیان خارج از کشوردر فرآیند تصمیم گیری‌های داخل
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۰۴

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در مسیر بازگشت از نیویورک با توقف کوتاه در فرانکفورت با حضور در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان