زارع در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛ . محمدعلی زارع چاهوکی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان،...

کد خبر: 830070
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۲:۰۴
بازدید: 7
برای اشتغال به دانشجویان تکنسین نیاز داریم نه دکتری!

زارع در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

محمدعلی زارع چاهوکی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه تهران اظهار کرد: مشاهده شده که اغلب فعالان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه تهران توانسته اند با کسب مهارت‌های علمی و عملی و اجتماعی مشاغل مناسبی را کسب کنند.

او اضافه کرد: بحث «اشتغال» به این بستگی دارد که سنوات بعد از فارغ التحصیلی چند سال است؟ برای مثال، از دید علمی درست نیست که اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را بلافاصله بعد از دانش آموختگی رصد نماییم؛ بنابراین انجام این روند ۲ الی ۳ سال بعد از اینکه دانشجو درسش تمام شد می‌تواند در دستور کار قرار بگیرد.

لزوم ایجاد شاخص‌های مناسب برای رشته‌های تحصیلی

زارع چاهوکی درباره تاثیر افزایش دانشجویان دکتر بر روند کاهش اشتغال فارغ التحصیلان گفت: برای رشته‌های تحصیلی باید شاخص‌های مناسبی داشته باشیم تا متناسب با آن‌ها ظرفیت رشته‌های مورد نیاز جامعه را مشخص نماییم، اما متاسفانه به دلایل گوناگون به خصوص مهاجرت دانشجویان کارشناسی و ارشد برای ادامه تحصیل در کشور‌های دیگر این موضوع به خوبی ساماندهی نشده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ادامه داد: شاید یکی از دلایل اصلی اینکه ظرفیت و پذیرش دوره دکتری در ایران (IRAN) افزایش یافته این باشد که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری زیاد مهاجرت کنند؛ بنابراین باید جلوی خروج دانشجویان کارشناسی از کشور را بگیریم و تمایل آن‌ها را برای ادامه تحصیل در خود کشور افزایش دهیم.

زارع چاهوکی گفت: در حال حاضر تفاوت زیادی بین دانشجویان مقطع دکتری با آنچه که در کشور نیاز داریم، وجود دارد. نکته قابل توجه این است که در بحث افزایش اشتغال بیشتر به نیرو‌های کارشناس و تکنسین نیاز داریم تا دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری؛ بنابراین برای مقطع دکتری باید تنها ظرفیت موسسات آموزشی و پژوهشی محل اشتغال باشد که آن هم بسیار محدود است.

برای اشتغال به دانشجویان تکنسین نیاز داریم نه دکتری!

اشتغال؛ موضوع محوری کشور طی سال های اخیر

گفتنی است که طی سال‌های اخیر، اشتغال در کشـور یــک موضوع محوری و حائــز اهمیـت بــوده و ً اطلاعات دقیــق از برنامه هـای مختلفـی بــرای بهبـود آن بــه اجــرا گذاشته شــده اســت. مسـلما وضــع موجـود می توانـد ابــزار مناسبی بـرای تصمیم گیری هـا در ایــن حـوزه باشـد.

نـرخ بیـکاری کـه عبـارت اسـت از درصـد نسـبت جمعیـت بیـکار بـه جمعیـت فعـال شــاغل و بیــکار، در دهه هــای ۸۰ و ۹۰ ارائه شــده اســت. نــر خ بیــکاری وضعیــت متفاوتــی در ســال‌های مختلــف داشــته اســت. در ســال ۱۳۸۶ و ً در ســال ۱۳۸۹ افزایــش ۱۳۸۷ نــر خ بیـکاری در کشـور کاهـش چشـمگیری می یابد ولــی مجــددا ً در ســال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ افزایــش و در ســال ۱۳۹۸ می یابد و پـس از آن بــا شــیب نزولــی مجـددا کاهش یافتـه اســت.

 بـر اسـاس اطلاعات مرکـز آمار ایـران، نـرخ بیـکاری جمعیـت فار غ التحصیل یـا در حـال تحصیـل دوره هـای تحصیلی در سال ۱۳۹۷، بــرای گروه مردان و زنان در کل کشور ۳/۱۸ درص، بـرای گروه مـردان ۱/۱۳ درصد و بـرای گـروه زنـان ۷/۲۸ درصـد بـوده اسـت. از حـدود ۲/۱۳ میلیـون نفـر جمعیـت فار غ التحصیـل دوره هـای عــالی حـدود ۶/۷ میلیــون نفـر فعـال اقتصـادی بوده که از ایـن تعـداد ۲/۶ میلیـون نفـر شـاغل و ۴/۱ میلیـون نفـر بیکار هسـتند.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=830070
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : علمی پزشکی
ورود به آموزش های مهارتی نیازمند هدایت تحصیلی مناسب است
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۱:۱۶

صالحی عمران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان: . ابراهیم صالحی عمران رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
عوارض جبران ناپذیر خوابیدن با لنز‌های طبی/ چسب واکسن، جایگزین تزریق با سرنگ می‌شود؟ / ۷ روش برای داشتن خوابی آرام
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۰۸

اخبار کلینیکی باشگاه خبرنگاران جوان را در این بسته مشاهده کنید. . به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اگر موفق به رصد اخبار کلینیکی باشگاه...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
به جای گرفتن رژیم های مقطعی، سبک رژیم غذایی خود را رعایت کنید
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۲۳:۲۴

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از مجله سلف، اگر سعی دارید وزن خود را کاهش دهید،  و رژیم هایی را که نوید کاهش سریع وزن را می دهند رعایت کنید، بهتر است...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
ایران در زمینه نانو پزشکی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۲۳:۲۴

۲۳:۱۳ - ۰۴ مهر ۱۴۰۰ ۷۹۰۸۶۳۲...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
پیش بینی رئیس شرکت فایزر: تمام گیری کرونا تا ۱ سال دیگر تمام می‌شود
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۲۳:۱۲

ایرنا: رئیس شرکت آمریکایی فایزر روز یکشنبه به وقت محلی پیش بینی کرد که تمام گیری بیماری کووید ۱۹ تا ۱ سال دیگر به پایان خواهد رسید اما سویه‌های تازه این بیماری ایجاد خواهند شد و همراه ما خواهند...

ارسال توسط : انتخاب