خبرگزاری میزان - واکسن «نورا» ۱ واکسن نوترکیب است و صفر تا ١٠٠ آن را محققان ایرانی انجام داده اند، این واکسن با تلاش ۱۶ ماهه پزشکان، متخصصان و پژوهشگران بخش تحقیقات و پژوهش بیمارستان بقیه الله (عج)...

کد خبر: 830075
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۵۰
ارسال توسط :
بازدید: 14
همه آنچه در مورد واکسن نورا باید بدانید

خبرگزاری میزان - واکسن «نورا» ۱ واکسن نوترکیب است و صفر تا ١٠٠ آن را محققان ایرانی انجام داده اند، این واکسن با تلاش ۱۶ ماهه پزشکان، متخصصان و پژوهشگران بخش تحقیقات و پژوهش بیمارستان بقیه الله (عج) و با مشارکت محققان دانشگاه امام حسین (ع) ساخته‌شده است.

واکسن نورا ششم تیر ماه ١٤٠٠  رونمایی و از ششم تیرماه به‌طور رسمی وارد فاز بالینی شد و  فاز دوم کارآزمایی بالینی آن هم به زودی شروع می‌شود.


در این گزارش به ۱۰ سوال در خصوص واکسن نورا پاسخ داده شده است.

جزئیات مطالعات بالینی واکسن نورا اعلام شد

حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با میزان با توجه به سوال این سوال که آیا این موضوع صحت دارد که گفته می‌شود با توجه به شروع واکسیناسیون عمومی در کشور قرار است، به آن دسته از داوطلبان واکسن نورا که در گروه پلاسیبو قرار می دارند و به آن‌ها واکسن نورا زده نمی‌شود، ۱ واکسن تایید شده تزریق گردد؟، گفت: در مورد این موضوع در کمیته‌های مختلف علمی و بین محققان مختلف بسیار بحث شد؛ معمول این است که در فاز‌های اول و دوم از گروه پلاسیبو استفاده نماییم و در فاز سوم به دید نمی‌رسد که نیاز به بهره‌گیری از گروه آزمایشی باشد واقعا چرا که در این مرحله ما می‌خواهیم بفهمیم که در ۱ واکسیناسیون گسترده افرادی که واکسن را دریافت کرده اند، دچار بیماری می‌شوند یا نه، که می‌توان این موضوع را بدون نیاز به گروه آزمایشی اثبات کرد.

 وی ضمن اشاره به اینکه که البته تعدادی از شرکت‌های واکسن سازی با استفاده از گروه پلاسیبو این موضوع را اثبات و یا واکسن خود را با واکسن‌های دیگر مقایسه کنند، اضافه کرد: ما در خصوص این موضوع که در فاز سوم از گروه پلاسیبو استفاده نماییم یا نه، به نتیجه نرسیدیم، اما در مورد فاز ۲ علاقه‌مندیم که حتما گروه آزمایشی داشته باشیم البته باید این موضوع را کمیته اخلاق تایید کند.

واکسن نورا با چه قیمتی به فروش می‌رسد؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) قیمت واکسن به این موضوع بستگی دارد که چه مقدار واکسن تولید نماییم، اظهار کرد: هر چه بیشتر واکسن تولید نماییم، هم به مردم کمک ببشتری می‌کنیم و هم هزینه‌های اولیه‌ای که متحمل شدیم را در می‌آوریم و سودی برای گسترش اقدامات و تحقیقات علمی دیگر به دست می‌آوریم؛ تولید واکسن حتما سود دارد و اطمینان دارم بعد از آن پرژو‌های بسیاری را می‌توان کلید زد.

 ابوالقاسمی با توجه به سوال سوال دیگری مبنی بر اینکه تا کنون چه مقدار برای تولید واکسن نورا هزینه شده است؟، گفت: هنوز کار ما به اتمام نرسیده و تا کنون هر چه نیاز بوده است، هزینه کردیم و هزینه چندانی را هم متحمل نشدیم البته ممکن است در فاز‌های دوم و سوم هزینه‌های ما بالا رود.

وی با توجه به سوال این سوال که پیش‌بینی می‌کنید، هزینه‌های شما به چقدر برسد؟، اضافه کرد: نمی‌توان این موضوع را پیش‌بینی کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در پاسخ سوال دیگری مبنی بر اینکه واکسن نورا با چه مبلغی به فروش می‌رسد؟، توضیح داد: فروش واکسن برای مهم نیست و تامین آن برای مردم را اولویت قرار دادیم و در هر صورت تولید واکسن ۱ اقدام انسان دوستانه است.

ابوالقاسمی ضمن اشاره به اینکه قیمت واکسن به این موضوع بستگی دارد که چه مقدار واکسن تولید نماییم، اظهار کرد: هر چه بیشتر واکسن تولید نماییم، هم به مردم کمک ببشتری می‌کنیم و هم هزینه‌های اولیه‌ای که متحمل شدیم را در می‌آوریم و سودی برای گسترش اقدامات و تحقیقات علمی دیگر به دست می‌آوریم؛ تولید واکسن حتما سود دارد و اطمینان دارم بعد از آن پرژو‌های بسیاری را می‌توان کلید زد.

آیا واکسن نورا بر روی جهش‌های مختلف موثر است؟

ابوالقاسمی با توجه به سوال این سوال که آیا تا کنون آزمایش‌هایی در خصوص میزان اثربخشی واکسن نورا بر روی انواع جهش‌ها انجام شده است؟، گفت: برای واکسنی که در فاز اول مطالعاتی قرار دارد، بسیار زود است که بخواهیم در مورد جهش‌ها صحبت نماییم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ضمن اشاره به اینکه بعد از آن که وارد فاز سوم شدیم امکان پیش‌بینی در خصوص میزان اثر بخشی این واکسن در مقابل انواع جهش‌ها وجود دارد، ادامه داد: من فکر می‌کنم تطبیق دادن واکسن با جهش‌های جدیدی که اتفاق می‌افتند، در واکسن‌های نوترکیب کار سختی نباشد.
 
چرا «نورا» به عنوان اسم واکسن سپاه انتخاب شد؟

 ابوالقاسمی با توجه به سوال این سوال که واقعا چرا «نورا» را به عنوان اسم واکسن خود انتخاب کرده اید؟، گفت: ما به برای تعیین اسم این واکسن به قرآن تفال زدیم و سوره نور آمد و به همین دلیل تصمیم گرفتیم که نام این واکسن را «نورا»  بگذاریم.

واکسن نورا چه زمانی به تولید انبوه می‌رسد؟

 ابوالقاسمی با توجه به سوال این سوال که واکسن نورا چه زمانی به تولید انبوه می‌رسد؟، گفت: این واکسن زمانی به تولید انبوه می‌رسد که فاز‌های مطالعاتی دوم و سوم را با موفقیت به اتمام برساند و بر طبق پیش‌بینی‌هایی که  انجام دادیم و بر اساس استاندارد‌هایی که سازمان غذا و دارو به ما تحمیل می‌کند، حدود ۴ تا ۵ ماه دیگر طول می‌کشد تا این امر محقق شود.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) ضمن اشاره به اینکه ما علاقه‌مندیم که فاز‌ها را در هم ادغام نماییم و بتوانیم این واکسن ۲ تا ۳ ماه دیگر به تولید انبوه برسانیم، اضافه کرد: ما در حال تولید سریعتر این واکسن می باشیم تا هنگامی مجوز دریافت کردیم آن را سریع‌تر در اختیار مردم قرار دهیم.

آیا واکسن نورا به سایر کشور‌ها صادر می‌شود؟

 ابوالقاسمی در خصوص برنامه تولید کنندگان واکسن نورا برای صادرات و اهدای این واکسن به سایر کشور‌ها گفت: اگر به امید خدا فاز‌های مطالعاتی ما موفقیت‌آمیز سپری شود و به تولید برسیم، حتما برنامه صادرات خواهیم داشت، واقعا چرا که واکسیناسیون باید در تمام کشور‌های منطقه انجام شود تا ما بتوانیم ادعا نماییم که شیوع کووید کاهش پیدا می‌کند.   

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) ضمن اشاره به اینکه اگر ۱ کشور پاک باشد و بقیه کشور‌ها آلوده باشند، امکان ورود مجدد بیماری وجود دارد و امکان قطع زنجیره انتقال نیست، اضافه کرد: باید در کشور‌های مختلف واکسیناسیون انجام شود تا ۱ منطقه از انظر شیوع بیماری وضعیت رو به بهبودی را داشته باشد.

وی با توجه به سوال این سوال که آیا تا کنون از سوی کشور‌های دیگر پیشنهادی برای خرید واکسن نورا داشتید؟، توضیح داد: خیر، تا کنون چنین پیشنهادی نداشتیم و هنوز به آن مرحله نرسیده ایم.

توضیحات مسئول واکسن نورا در خصوص ۱ ادعا

 ابوالقاسمی در واکنش به صحبت‌های ۱ از نماینده مجلس که گفته بود طی بازدید سرزده‌ای که از کارخانه‌های واکسن سازی داخلی داشته است، ظرفیت تولید آن‌ها همانگونه که عنوان کنند، نیست و کمتر از مقداری است که می‌گویند، توضیح داد: من نمی‌دانم این نماینده از کدام کارخانه بازدید کرده است، اما ما برای تولید واکسن نورا از ابتدا که به دانش این واکسن دست یافتیم، با کارخانه‌هایی که ظرفیت لازم را داشتند وارد مذاکره شدیم و از ظرفیت داخلی استفاده کردیم و به قولی که در خصوص مقدار تولید واکسن دادیم، پایبند می باشیم.

برنامه سپاه برای واکسیناسیون کودکان و زنان باردار
 
ابوالقاسمی با توجه به سوال این سوال که واکسن نورا چه برنامه‌ای برای واکسینه کردن کودکان و زنان باردار دارد؟، گفت: ما پیشنهاد کردیم که پروپوزالی را برای واکسینه کردن افراد ۱۲ تا ۲۰ سال در دید بگیریم و فاز‌های اول و دوم را در این گروه‌های سنی داشته باشیم؛  اطمینان داریم که واکسن نورا برای افراد در این گروه سنی موثر است، اما باید بتوانیم این موضوع را در قالب فاز ۱ و ۲ مطالعات بالینی به اثبات برسانیم.

وی در خصوص برنامه واکسن نورا برای واکسینه کردن زنان باردار ادامه داد: برای برنامه ریزی در این خصوص باید به فاز سوم برسیم و خانم‌هایی که این واکسن را دریافت کرده و باردار شده اند را مورد مطالعه قرار دهیم تا بتوانیم بفهمیم که این واکسن چه تاثیری بر روی افراد باردار دارد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) ضمن اشاره به اینکه در فاز‌های اول، دوم و ابتدای فاز سوم نمی‌توان این واکسن را بر روی زنان باردار امتحان کرد، اضافه کرد: باید وارد فاز سوم شویم و در آن مرحله خود به خود تعدادی از داوطلبان باردار می‌شوند و در آن صورت می‌توان تاثیر این واکسن را بر روی آن‌ها بررسی کرد.

چرا سازندگان واکسن نورا با مشکل کمبود تجهیزات مواجه نشدند؟

ابوالقاسمی در خصوص این موضوع که گفته می‌شود واکسن سازان داخلی به دلیل تحریم‌ها با مشکل تامین مواد اولیه و تجهیزات مواجه می باشند، گفت: ما در این زمینه مشکل چندانی نداریم واقعا چرا که صفر تا صد آن‌ها را از داخل کشور تامین می‌کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ادامه داد: بخش‌های تولیدی به طور مختصر از دید رزینگ وابستگی می دارند که البته گفته می‌شود این مواد در داخل کشور هم تولید می‌شوند و ما آن‌ها را از داخل و خارج کشور تهیه می‌کنیم.


چه واکسنی مشابه خارجی واکسن نورا است؟

ابوالقاسمی در خصوص نوع و مشابه خارجی واکسن نورا گفت: این واکسن از نوع پروتئین نوترکیب است و هنگامی که واکسن نوترکیب باشد، طبیعتا عوارض کمتر و اثربخشی خوبی دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ضمن اشاره به اینکه مشابه خارجی واکسن نورا واکسن فی جی است، بیان کرد: واکسن‌های دیگری هم در فاز‌های تری کلینیکال می باشند که پروتئینی و نو ترکیب اند که از این نوع واکسن‌ها بسیار داریم.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=830075
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
چرا باید حتما واکسن بزنیم؟
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۳۶

این روز‌ها در رسانه‌ها اخبار ضد و نقیض زیادی درباره تزریق واکسن می‌بینیم. گفتنی است که واکسن‌ها به سلول ایمنی بدن کمک کنند تا برای شناسایی و مبارزه (fight) با ویروس‌ها و عوامل بیماری زا...

ارسال توسط : پارسینه
سازمان غذا و دارو: سینا‌ژن بدون دادن گزارش‌های علمی لازم دنبال مجوز اضطراری برای واکسنش بود / سیناژن: واکسن سوبرانا کوبایی با واکسنی که موسسه پاستور ساخته متفاوت است / درخواست مجوز اضطراری با استناد به نتايج و ايمنی مطلوب درخواست شد
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۱۶

. درحالی که اسپایکوین اعلام کرده که نمی‌تواند در مورد اثربخشی واکسن خود اعلام دید کند و کمیته DSMB سیناژن اثربخشی واکسن را تا قبل از ارائه نتایج شفاف تایید نکرد.. . سید حیدر محمدی مدیرکل اداره داروی...

ارسال توسط : انتخاب
فرار از زندان و مجرمانی که دوباره نقره داغ می‌شوند
۱۴۰۰/۰۷/۰۵-۰۰:۰۸

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، فرار محبوسین قانونی یا همان زندانی‌ها در سرتاسر دنیا اتفاقی است که جنجال‌های زیادی را به پا می‌کند و واکنش‌های زیادی را از سوی...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
رئیس‌جمهور: شرایط بازگشت زائران اربعین تسهیل شود
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۲۲:۳۲

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به اینکه اهمیت عزای ابا عبدالله الحسین(ع)، گفت: عاشورا و اربعین باید زنده و پویا بمانند، چراکه مظهر عدالت‌طلبی، ظلم‌ستیزی و...

ارسال توسط : الف
۶۰۰ فقره کلاهبرداری اینترنتی با ارسال پیامک ابلاغیه محترم قضایی در البرز
۱۴۰۰/۰۷/۰۴-۲۲:۲۸

البرز سرپرست پلیس (police) فتا البرز از انهدام باند حرفه ای کلاهبرداران اینترنتی که با ارسال پیامک ابلاغیه محترم قضایی اقدام به سرقت اطلاعات حساب ۶۰۰ نفر از شهروندان این استان کرده بودند، خبر داد....

ارسال توسط : عصرایران