سیدحسن خمینی تأکید کرد: «حکمرانی خوب» آن حکمرانی‌ای است که «مردم» در آن آسایش داشته باشند. البته نباید معنای آسایش را به «آسایش اقتصادی» تنزل داد؛ این مسائل یکی از عوامل آرامش است.. به گزارش ایسنا،...

کد خبر: 866632
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۱:۴۰
ارسال توسط :
بازدید: 20
سید حسن خمینی: نباید معنای آسایش را به «آسایش اقتصادی» تنزل داد

سیدحسن خمینی تأکید کرد: «حکمرانی خوب» آن حکمرانی‌ای است که «مردم» در آن آسایش داشته باشند. البته نباید معنای آسایش را به «آسایش اقتصادی» تنزل داد؛ این مسائل یکی از عوامل آرامش است.

به گزارش ایسنا، سیدحسن خمینی در دیدار رئیس و جمعی از مسئولان سازمان ملی استاندارد، با بیان اینکه "غایت حکمرانی در ۱ جامعه، آسایش مردم است"، گفت: شاید در نظام‌های سنتی، غایت شخص حاکم این بود که خودش زندگی خوبی داشته باشد و به قدرت یا مال برسد، اما امروز می‌توان اعلام کرد تعریف از «حکمرانی خوب» به آسایش حاکم، حاکمان یا طبقه‌ای از مردم ختم نمی‌شود.

یادگار امام تأکید کرد: حکمرانی خوب آن حکمرانی‌ای است که «مردم» در آن آسایش داشته باشند. البته نباید معنای آسایش را به «آسایش اقتصادی» تنزل داد. مسائل اقتصادی یکی از عوامل آرامش است. البته شرط بسیار مهمی است؛ ولی خوب سلامت و آسایش و آرامش روانی و روحی هم هست و سایر مواردی که می‌توان در این حوزه به آنها اشاره کرد؛ تمام اینها برای این است که انسان‌ها به آسایش برسند.

وی اظهار کرد: اتفاقا ادیان آمده‌اند با همین واقعیت مردمان را مورد خطاب قرار بدهند و به آنها بگویند آسایش نهایی بعد از مرگ است. حواستان باشد جای بزرگتری وجود دارد که هر آنچه در این دنیا کسب نمایید در قیاس با آن کوچک است. امام در کتاب های متعددشان به این مسأله توجه می دهند و می گویند چیزی که در آن دنیا به شما عطا می شود هم از دید شدت و هم از دید مدت، نسبت به آنچه در این دنیا داده می شود، بی نهایت است.

سیدحسن خمینی اضافه کرد: هرچه در این دنیا به انسان بدهند در قیاس با بی‌نهایت چیزی نیست، ولی خوب به این معنا نیست که دنیا باید محل جنگ، خونریزی، دعوا، تلاطم و ناامنی باشد. حاکمان خوب باید دنیا را به گونه ای بسازند که مردم هم دنیای آرام تر و هم آخرت بهتری داشته باشند.

وی یادآور شد: اینکه جامعه عقلا به این نتیجه رسیده که نهادی به نام «استاندارد» را مطرح کند، برای تضمین آسایش و آرامش روان و بدن مردم در دنیا است. لذا نقش این سازمان و احیانا سازمان هایی از این دست، در تضمین این آسایش روحی بسیار بالا است. بنابر این، بحث آسایش و آرامش یا به تعبیری بحث استاندارد را تنها به حوزه محصولات اقتصادی تنزل ندهیم و استاندارد در سایر حوزه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و خود «حکمرانی استاندارد» هم ببینیم.

یادگار امام یادآور شد: شاید تا نیم قرن قبل کسی به این توجه نداشت که پیدایش ۱ محصول علاوه بر اینکه باید سوددهی و سلامت فرد را پدید بیاورد، نباید به محیط زیست آسیب برساند و نباید ۱ محصول ضرری بزرگ‌تر به اجتماع و جامعه نزند. این مسأله در سایر حوزه ها هم قابل طرح است.

وی تأکید کرد: البته ۱ بُعد این موضوع که ما می گوییم دین باید ناظر بر مسائل باشد، بُعد روحی انسان ها است؛ اینکه نکند بخشی را درست نمایید و بخشی ناسالم باقی بماند. باید به زندگی معنوی انسان ها هم توجه داشته باشید؛ چون انسان ها همان طور که برای رفاه خودشان نیاز به عنصر مادّیت می دارند، اگر از معنویت تهی شوند در همین دنیا هم به آسایش نمی رسند. جالب است بدانید اتفاقا نرخ خودکشی در کشورهایی که رفاه بالاتری می دارند، بیشتر است، واقعا چرا که در آن صورت کمبود روحی و تلاطمی وجود دارد که شاید در نقطه ای می توانست آسایش پیدا کند.

سیدحسن خمینی در پایان گفت: مسئولان حوزه استاندارد را حوزه بسیار مهمی دانسته باشند و استاندارد را به بخش خاصی تنزل ندهند که تنها ۱ قسمت را، آن هم از مسائل خاص، زیرمجموعه خود بدانند. سطح استاندارد را مطابق سطح جامعه بالاتر بگیرند. مردم هرچه استاندارد بیشتری را شاهد باشند به آرامش و آسایش بیشتری می رسند و اعتماد بیشتری می کنند. البته طبیعی است که این امر باید با سرعت پیشرفت اقتصادی کشور هم تناسب داشته باشد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=866632
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
واکنش ژاوی به شایعه بازگشت به بارسلونا
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۱:۴۰

مدیران بارسلونا شب گذشته و پس از شکست 0-1 این تیم در برابر رایو وایکانو بالاخره تصمیم به اخراج رونالد کومان گرفتند. . بسیاری معتقد بودند که این سرمربی هلندی پس از نتایج فاجعه‌بار فصل تازه که باعث...

ارسال توسط : خبر آنلاین
قطعنامه پیشنهادی ایران (IRAN) در سازمان ملل به تصویب رسید
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۱:۴۰

این قطعنامه از کشورهای هسته‌ای عضو ان پی تی می خواهد به اقدامات لازم جهت اجرای تعهداتشان مبنی بر انهدام کامل زرادخانه تسلیحات اتمی خود بر اساس اصول شفافیت، برگشت‌ناپذیری و نظارت بین‌المللی سرعت...

ارسال توسط : خبر آنلاین
ورود هزاران خواننده به عرصه موسیقی/ نسل جوان موسیقی‌ بی کیفیت را گوش می‌کند
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۱:۴۰

۲۱:۲۸ - ۰۶ آبان ۱۴۰۰ ۷۹۴۴۳۷۱...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
انتقاد تخت روانچی از عدم تبعیت آمریکا از احکام دیوان بین المللی دادگستری:واشنگتن با تنگ تر کردن حلقه تحریم ها موجب بدتر شدن اختلاف بین ۲ کشور می شود
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۱:۴۰

. ایرنا: مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران (IRAN) در سازمان ملل با تأکید بر نقش اساسی دیوان بین المللی دادگستری در حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، عدم تبعیت آمریکا از احکام و قرارهای دیوان را...

ارسال توسط : انتخاب
واکنش وزارت خارجه چین به زمان احتمالی بازگشت ایران (IRAN) به مذاکرات وین
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۱:۳۲

به گزارش شفاف، وانگ ون‌بین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه در نشست خبری گفت: بازگرداندن برجام به مسیر درست در اسرع وقت و تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای در جهت منافع مشترک جامعه بین‌المللی است.. وی...

ارسال توسط : شفاف