فسیل‌های دایناسوری با قدمت ۱۲۵ میلیون‌ سال در چین کشف شدند که می‌توانند حاوی بقایای DNA دایناسورها باشند. اگر ساختارهای میکروسکوپی موجود درون این فسیل‌ها از نوع DNA باشند، می‌توان اعلام کرد...

کد خبر: 866648
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۱:۱۳
ارسال توسط :
بازدید: 12
فسیل‌های ۱۲۵ میلیون‌ ساله‌ای که می‌توانند حاوی DNA دایناسورها باشند

فسیل‌های دایناسوری با قدمت ۱۲۵ میلیون‌ سال در چین کشف شدند که می‌توانند حاوی بقایای DNA دایناسورها باشند. اگر ساختارهای میکروسکوپی موجود درون این فسیل‌ها از نوع DNA باشند، می‌توان اعلام کرد قدیمی‌ترین رکورد حفظ مواد کروموزومی در فسیل مهره‌داران به‌دست آمده است.

DNA در کروموزوم‌های موجود در هسته‌ی سلول قرار دارد. بر‌‌‌اساس گزارش پژوهشگران، قدمت ساختارهای هسته‌ی سلولی موجود در فسیل گیاهان و جلبک‌ها به میلیون‌ها سال قبل بازمی‌گردد. طبق پژوهش‌ها، حتی ممکن است مجموعه‌ای از میکروفسیل‌های مربوط به ۵۴۰ میلیون سال پیش این هسته‌ها را حفظ کرده باشند.

ادعاهای یادشده بسیار جنجالی و بحث‌برانگیز‌‌ند؛ زیرا به‌سختی می‌توان هسته‌ی فسیل‌شده را از حباب تصادفی معدنی که در طول فرایند فسیل ایجاد شده است، تشخیص داد. پژوهشگران در بررسی جدیدی که ۲۴ سپتامبر در مجله‌ی Communications Biology منتشر شد، غضروف‌های فسیلی دایناسور پرداری به نام کادیپتریکس (Caudipteryx) را با سلول‌های مرغ‌های مدرن مقایسه‌ کردند و متوجه شدند ساختارهای موجود در فسیل‌ها شباهت زیادی با کروماتین یا نخ‌های DNA و پروتئینی می دارند.

امیلی کارلیسل، دانشجوی دکتری و پژوهشگر فسیل‌های میکروسکوپی از دانشگاه بریستول انگلستان، دراین‌باره می‌گوید: «این حقیقت نشان می‌دهد نیاز به پژوهش‌های بیشتری داریم تا نشان دهیم پس از مرگ سلول چه اتفاقی برای DNA و کروموزوم‌ها رخ می‌دهد.»

DNA دایناسور

هنوز پژوهشگران فاصله‌ی زیادی با احیای دایناسورها از‌طریق DNA فسیلی آن‌ها می دارند. آلیدا بایلیول، زیست‌دیرین‌شناس آکادمی علوم چین و سرپرست پژوهش‌های تازه بیان می‌کند: «حتی اگر DNA یا مولکولی مشابه DNA در فسیل‌ها وجود داشته باشد، از دید شیمیایی بسیار تغییر پیدا کرده است.» با‌این‌حال به‌گفته‌ی وی، اگر دیرینه‌شناسان بتوانند مواد کروموزومی موجود در فسیل‌ها را شناسایی کنند، روزی خواهند توانست بخش‌های کوچکی از ۱ توالی ژنتیکی را حل کنند. بدین‌ترتیب، داده‌های بیشتری درباره‌ی فیزیولوژی دایناسورها به‌دست خواهد آمد.

باوجوداین، پژوهشگران ابتدا باید به وجود قطعی DNA در فسیل‌ها پی ببرند. تا چندی پیش، اغلب دیرینه‌شناسان تصور می‌کردند قبل از فرایند فسیل‌سازی، فرسایش باعث از‌بین‌رفتن محتوای سلول‌ها و ساختارهای میکروسکوپی موجود در سلول‌ها باعث از‌بین‌رفتن محتوای سلول‌ها مثل اندامک‌ها و غشاها می‌شود.

اخیرا دیرینه‌شناسان به ساختارهای سلولی درخورقبولی در چند فسیل دست پیدا کردند. برای مثال، ساختارهای سلولی سرخس ۱۹۰ میلیون ساله که سال ۲۰۱۴ در مجله‌ی Science به آن پرداخته شد، زیر خاکسترهای آتشفشانی مدفون و به‌سرعت فسیل شده بودند؛ به‌طوری‌که برخی از آن‌ها در فرایند تقسیم سلولی منجمد شده بودند. کروموزوم‌های بدون خطا را می‌توان در برخی از این سلول‌ها پیدا کرد.

بایلیول و همکارانش سال ۲۰۲۰ گزارشی از پایداری احتمالی DNA در جمجمه‌ی ۱ هیپاکروساروس خُردسال را گزارش کردند که ۷۵ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد. DNA احتمالی که در غضروف این دایناسور پیدا شده، بافتی اتصالی است که مفاصل را به یکدیگر وصل می‌کند. بایلیول می‌افزاید: «به این غضروف بسیار علاقه‌‌مند بودیم؛ زیرا بافت خوبی برای پایداری سلولی است.»

فسیل دایناسوری

این تصویر تخته‌سنگ حاوی فسیل Caudipteryx را نشان می‌دهد که با نمایی بسته از استخوان ران همراه است

مخفی در میان سنگ‌ها

پژوهشگران در بررسی تازه خود به گونه‌ی caudipteryx روی آوردند که در موزه‌ی طبیعی شاندونگ تیانوی چین نگه‌داری می‌شود. این فسیل که در استان شمال‌شرقی لیائونینگ کشف شد، غضروفی نسبتا بزرگ دارد. پژوهشگران از رنگ‌هایی که در عکس‌برداری DNA بافت‌های مدرن به‌کار می‌روند، برای رنگ‌آمیزی غضروف استفاده کردند. این رنگ‌ها جذب DNA می‌شوند و آن را به رنگ مشخصی درمی‌آورند و باعث می‌شوند DNA از میان هسته خودنمایی کند. بایلیول و تیم او با بررسی غضروف‌های فسیلی با روش‌های میکروسکوپی نشان دادند سلول‌های غضروف حاوی ساختارهای هسته‌مانند با مخلوطی از کروماتین می باشند.

به گفته‌ی بایلیول، شباهت هسته‌ی سلول دایناسور با سلول‌های مدرن، وجود DNA را ثابت نمی‌کند. او اضافه می‌کند: «این شواهد نشان می‌دهد بخش‌هایی از مولکول‌های زیستی اصلی مثل بخشی از DNA اصلی در سلول وجود می دارند؛ اما هنوز نمی‌توان با اطمینان در‌این‌باره سخن گفت. در ابتدا باید به ماهیت دقیق این مولکول‌های زیستی پی ببریم.»

مقاله‌های مرتبط:

به‌گفته‌ی کارلیسل، به‌نظر می‌رسد عکس‌‌برداری هسته را نشان می‌دهد؛ اما شناسایی کروموزوم‌های فسیلی دشوارتر است؛ زیرا هیچ‌کس نمی‌داند پس از فرسایش، دقیقا چه بلایی سر کروموزوم‌ها آمده است. ممکن است محتویات هسته به ساختارهایی مشابه کروموزوم تبدیل شده باشند یا فریند فسیل‌سازی بخشی از ساختار مولکولی اصلی را حفظ کرده باشد. بر‌‌‌اساس پژوهشی در سال ۲۰۱۲، DNA استخوان در بازه‌ی ۷ میلیون سال کاملا تجزیه می‌شود؛ اما زمان‌بندی آن به‌شدت به عوامل محیطی وابسته است.

کارلیسل درپایان می‌گوید: «انجام آزمایش روی این فسیل‌ها و بررسی اتفاقاتی که بر سر خود هسته آمده، جذاب‌تر از بررسی‌های سطح سلول است.» بایلیول و همکارانش امیدوار می باشند برای شناسایی ساختارهای اسرارآمیز بتوانند داده‌های شیمیایی بیشتری جمع‌آوری کنند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=866648
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : فناوری و ارتباطات
گوشی هوشمند آنر X30i با تراشه‌ی دایمنسیتی 810 و بدنه‌ی آلومینیوم معرفی شد
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۰:۵۲

آنر موبایل امروز در جریان برگزاری ۱ رویداد اختصاصی، گوشی تازه آنر X30i را رسما معرفی کرد. مهم‌ترین ویژگی این محصول، طراحی آن است که از لبه‌های تیز بهره می‌برد؛ اما برخلاف گوشی‌های آیفون، سنگین...

ارسال توسط : زومیت
ال جی در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱ بیشترین درآمد را در بخش لوازم الکترونیکی خانگی به‌دست آورد
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۰:۵۲

به‌گزارش زددی‌نت، ال‌جی الکترونیکس امروز اعلام کرد که در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱، تقریبا ۱۹ تریلیون وون درآمد و ۵۴۰٫۷ میلیارد وون سود عملیاتی کسب کرده است. درآمد ال‌جی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲ درصد...

ارسال توسط : زومیت
کوسه‌های سفید بزرگ تفاوت بین انسان‌ و طعمه را متوجه نمی‌شوند
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۰:۵۲

براساس مطالعه‌ای جدید، کوسه‌های سفید بزرگ تفاوت بین طعمه معمولی خود و انسان‌هایی را که شنا کنند یا روی تخته موج‌سواری درحال پا زدن می باشند، متوجه نمی‌شوند. این مسئله نشان می‌دهد برخی از حملات...

ارسال توسط : زومیت
سرفیس Duo 2 مایکروسافت قدرتمندترین گوشی اندرویدی گیک‌بنچ شد
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۰:۵۲

بر اساس امتیازات ثبت‌شده در بنچمارک گیک‌بنچ، گوشی سرفیس Duo 2 اکنون قدرتمندترین دستگاه اندرویدی جهان است. بر اساس نتایج تازه به‌دست آمده از بنچمارک، امتیاز آن در بخش تک هسته‌ای ۱۰۵۱ و در بخش چند...

ارسال توسط : زومیت
هواوی از گوشی اقتصادی Enjoy 20e با ۲ تراشه‌ی مختلف رونمایی کرد
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۲۰:۵۲

طبق برنامه، هواوی جدیدترین گوشی هوشمند مقرون‌به‌صرفه‌ی خود را با نام Enjoy 20e معرفی کرد. به‌گزارش جی‌اس‌ام‌آرنا، این گوشی در ۲ نوع مختلف، یکی تقریبا مشابه Enjoy 10e با تراشه‌ی هلیو P35 مدیاتک و...

ارسال توسط : زومیت