خبرگزاری میزان - واکسن نورا محصول دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) است که برای مقابله با ویروس کرونا بوسیله متخصصین ایرانی تولید شده است؛ این واکسن، از نوع پروتئین نوترکیب بوده و تولید آن در...

کد خبر: 866701
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۰۰:۳۹
ارسال توسط :
بازدید: 15
همه آنچه که باید در مورد «واکسن نورا» بدانید

خبرگزاری میزان - واکسن نورا محصول دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) است که برای مقابله با ویروس کرونا بوسیله متخصصین ایرانی تولید شده است؛ این واکسن، از نوع پروتئین نوترکیب بوده و تولید آن در فرمانتور‌های با شرایط GMP انجام و سپس ورود به فرآیند تخلیص و پس از طی نمودن تست‌های کنترل کیفی وارد مرحله فورمولاسیون و در نهایت پرکنی ویال‌های تزریقی صورت می‌پذیرد.

در این گزارش به چند پرسش مهم در خصوص واکسن نورا پاسخ داده شده است.

مدافعین حرم غیر ایرانی چگونه واکسینه می‌شوند؟

حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به سوال که با توجه به اینکه تولیدکننده واکسن نورا سپاه پاسداران است، آیا برنامه‌ای برای تزریق این واکسن به مدافعان حرم غیر ایرانی دارید؟، گفت: جمهوری اسلامی ایران (IRAN) طرفدار مظلومین تمام عالم است و بهترین مصداق دفاع از مظلومین هم خدمات بهداشتی و درمانی است و بنابراین هر کجا که مسئولان جمهوری اسلامی، وزارت امور خارجه و دولت صلاح دانسته باشند ما آمادگی کمک در این خصوص را داریم.

وی ضمن اشاره به اینکه طبیعتا مردم خودمان در اولویت قرار می دارند، ادامه داد: با توجه به اینکه چند خط تولید در داخل کشور در حال فعالیت است در آینده این امکان وجود دارد که تولیدات خودمان را در اختیار کشور‌های دیگر بگذاریم.

نظر رئیس دانشگاه بقیه الله در مورد واکسن «فایزر»

ابوالقاسمی با توجه به سوال این سوال که با وجود توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر عدم ورود واکسن‌های آمریکایی به کشور قرار است واکسن فایزر ساخت بلژیک وارد کشور شود و مگر این واکسن با نوع آمریکایی متفاوت است که می‌خواهند چنین اقدامی را انجام دهند؟، توضیح داد: حتما افرادی که قصد انجام چنین کاری را می دارند در خصوص وارد کردن این واکسن از مجاری لازم پرسش کرده اند. تبلیغاتی به ویژه از سوی نخبگان در خصوص واکسن فایزر انجام می‌شود که گویی این واکسن بسیار بهتر است سایر از واکسن‌ها است و این در حالی است چنین نیست.

وی اضافه کرد: چینی‌ها علیرغم اینکه چندان واکسن‌سازان قهاری نبودند تعداد بیشتری از واکسن کرونا را تولید کردند و تمام مردم خود را واکسینه کردند و هندی‌ها هم چنین اقدامی را انجام دادند و اینکه در میان اقشار نخبه عده‌ای این موضوع را تبلیغ کنند که کالا‌های با ارزش حتما باید از اروپا و آمریکا وارد شوند ما سال‌ها است که خلاف این موضوع را ثابت کرده ایم.

بقیه الله

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) ضمن اشاره به اینکه ما در حال تولید بیش از ۳۰ محصول بیوتکنولوژی در کشور می باشیم که کیفیت آن‌ها با محصولات خارجی هیچ تفاوتی ندارد، ادامه داد: توانایی تولید دارو در کشور وجود دارد و دارو‌های ضد سرطان با کیفیت بسیار عالی در داخل تولید شد و علاوه بر آن فاکتور ۸، فاکتور ۷، جی سی اس اف، دارو‌های تالاسمی و بسیاری از دارو‌های بسیار مهم که قیمت‌های بسیار بالایی در دنیا داشتند با کیفیت بالا در داخل ساخته شدند.

وی با بیان اینکه من اصلا طرفدار این موضوع نیستم که فردی واکسنی را به عنوان واکسن ایده آل به مردم معرفی کند و این کار اشتباه و نوع خوباختگی است و باید از وجود ما و مسئولین بیرون رود، اظهار کرد: ما به آنچه در کشور خودمان و کشور‌های دوست تولید می‌شود، اهمیت دهیم واقعا چرا که سال‌ها است که از آمریکا زخم می‌خوریم و دیگر برایمان کافی است، آن‌ها به کودکان مبتلا به سرطان ما رح نکردند و نگذاشتند به آن‌ها برسد و اگر دارو‌های هندی نبود معلوم نبود چه برسر این کودکان می‌آمد و این آمریکایی‌ها بودند ایران (IRAN) را از دسترسی به دارو‌های برند غربی منع کردند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) متذکر شد: من واقعا از این موضوع متاسفم که در جامعه ما تبلیغ شود که محصول آمریکایی خوب است و مشابه داخلیش و یا تولید آن در کشور‌های دیگر خوب نیست! ما اگر در این چند ساله به امید آمریکایی بودیم بسیاری از مردم جان خود را از دست می‌دادند و ما علاوه بر اینکه خودمان این محصولات را تولید کردیم از کشور‌های دوست هم واردات داشتیم برای اینکه به غربی‌ها بگوییم شما ضامن جان و مال مردم ما نیستید و ما می‌توانیم محصولات مورد نیازمان از راه‌های دیگر هم تامین نماییم و در حال حاضر هر حرکتی انجام شود که منجر به مشروعیت به واکسن‌ها و تولیدات آمریکایی شود، با آن مخالف هستم.

بقیه الله

چند درصد مواد اولیه واکسن نورا در داخل تولید می‌شود؟

وی با توجه به سوال این سوال که با توجه به اینکه یکی از شرکت‌های واکسن سازی داخلی در زمینه تامین مواد اولیه با مشکل رو به رو شده است آیا شما هم با چنین مشکلی مواجه شدید و در حال حاضر چه مقدار مواد اولیه برای تولید واکسن دارید؟، گفت: واکسن نورا ۱ واکسن پروتئینی است که خوشبختانه تولید آن نیاز چندانی به ماده اولیه ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) ضمن اشاره به اینکه تقریبا تمام مواد مورد نیاز برای تولید این واکسن در داخل تولید می‌شود، ادامه داد: به طور جزئی وابستگی داریم که البته تامینشان کار سختی نیست و تا کنون با مشکلی برخورد نکردیم.

 آیا تولید انبوه واکسن نورا، شروع شده است؟

وی با توجه به سوال این سوال که آیا شما هم مانند تولیدکنندگان واکسن برکت این ریسک را پذیرفته اید که قبل از دریافت مجوز تولید انبوه را شروع کنید؟، گفت: ما مقدمات تولید را فراهم کرده ایم و برای اینکه کارمان متوقف نشود و زمان را از دست ندهیم مدتی است که به دنبال تامین مواد اولیه مورد نیاز برای واکسن می باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اضافه کرد: ما آمادگی تولید واکسن برای هر زمانی را داریم.

بقیه الله

بررسی تبعیض وزارت بهداشت برای واکسن‌های ایرانی

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در واکشن به این موضوع که به یکی از شرکت‌های واکسن سازی داخلی اعلام شده است که شما قرار نیست اولین واکسن داخلی باشید و با توجه به سوال این سوال که آیا به دید شما یکسری از واکسن‌های داخلی مورد بی توجهی قرار نگرفتند تا ۱ واکسن خاص سریعتر به نتیجه برسد؟، گفت: اگر چنین موضوعی صحت نداشته باشد من از آن اطلاعی ندارم البته هنگامی که تولید کنندگان، ۱ دارو و یا واکسن را تولید کنند معمولا به دنبال این می باشند که بازاری برای آن پیدا کنند و بنابراین این بحث‌ها همیشه مطرح است و به طور کلی من از چنین موضوعی بی خبر هستم.

قیمت واکسن نورا چقدر است؟

وی با توجه به سوال این سوال که قیمت واکسن نورا چه قدر است؟، توضیح داد: ما هنوز در مورد قیمت گفت‌وگویی را انجام ندادیم و وزارت بهداشت قیمت واکسن را تعیین می‌کند و به ما می‌دهد. ضمن اشاره به اینکه هدف ما از تولید این واکسن انجام کار‌های تجاری نبوده و هدف ما انجام ۱ اقدام انسان دوستانه بوده است و هنوز هم بر آن پایبند می باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) اضافه کرد: ما کار‌های بسیاری با این واکسن تولید داخل می‌توانیم انجام دهیم و هم مردم خودمان از این واکسن سود می‌برند و هم اینکه ما در قبال کشور‌های اطراف مسئولیت داریم و باید به آن‌ها هم توجه نماییم، واقعا چرا که تمام دنیا باید واکسینه شوند تا این بیماری کنترل شود.

وی ادامه داد: اخیرا این موضوع را از اخبار شنیدم که هم سازمان بهداشت جهانی و هم بسیاری از شخصیت‌های علمی به این امر معترض بودند که واقعا چرا در کشور‌هایی تاریخ مصرف واکسن‌ها رو به اتمام است در حالی که تعدادی از کشور‌ها به واکسن دسترسی ندارند و طبیعتا هر کشوری که مردم خود را واکسینه کرد و واکسن داشت، باید آن‌ها را در اختیار کشور‌های دیگر هم قرار دهد تا تمام از واکسن استفاده کنند و ما هم طرفداراین دید می باشیم و معتقدیم که باید به بقیه کشور‌ها در این زمینه کمک نماییم.

آیا واردات واکسن به تولید داخلی ضربه می‌زند؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در واکنش به صحبت‌های یکی از مسئولان موسسه رازی که عنوان کرده بود با این حجم از واردات واکسن کرونا شرکت‌های تولید کننده واکسن داخلی دچار مشکل می‌شوند، توضیح داد: ما ۴۰ سال است که با این موضوع مواجهیم و هنگامی که در کشور کمبودی داریم، کشور‌های دیگر آن را در اختیار ما قرار نمی‌دهند و زمانی که توانایی تولید اقلامی را داریم، آن اقلام را به وفور به ما قرار می‌دهند.

بقیه الله
رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ضمن اشاره به اینکه یکی از برکات تولید واکسن داخلی این بود که واکسن کرونا به کشور سرازیر شد، اضافه کرد: این موضوع به ۱ قانون بین‌المللی تبدیل شده است که از هر آنچه داری آن قدر در اختیارت قرار می‌دهند که اهمیتش کم شود و در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی هم با این امر رو به رو بودیم و سال‌ها است که شاهد این روند می باشیم و سیاست‌گذاران حوزه بهداشت‌ودرمان باید حواس خود را در این زمینه جمع کنند.

وی با تاکید بر اینکه ما به هیچ وجه راضی نیستیم برای اینکه واکسنمان تولید شود حتی ۱ روز هم واکسیناسیون مردم به تعویق بیفتد و حق مردم این است که همیشه واکسن در دسترسشان داشته باشند، ادامه داد: همین قدر که ثابت کردیم می‌توانیم تولید خوبی در زمینه واکسن کرونا داشته باشیم و به همین دلیل سایر کشور به ما واکسن دادند، ارزش تولید داخلی را داشته است.

ابوالقاسمی با بیان اینکه از این پس می‌توان در این خصوص برنامه ریزی کرد، گفت: واکسن داخلی بسیار واکسن با کیفیتی است و با وسواس تولید شده و نظام نظارت بر تولید دارو هم در ایران (IRAN) بسیار نظام سختگیرانه‌ای است و به همین دلیل به محض اینکه واکسن داخلی تولید گردد، نسبت به واکسن‌های خارجی ارحج است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با اشاره به اینکه من سال‌ها برای راه‌اندازی صنعت پلاسما در کشور تلاش کردم، عنوان کرد: از آن سالی که ما پلاسما را تولید کردیم یعنی از سال ۸۵ تا کنون ۱۵ سال می‌گذرد و دارو‌های مشتق از پلاسما شامل آلبومین، IVIG، فاکتور ۸ و فاکتور ۹ همگی از پلاسمای ایرانی به دست می‌آیند و این پلاسما تا کنون هیچ مشکلی نداشته و یکی از بهترین، امن‌ترین و سالم‌ترین پلاسما‌ها در دنیا است.

بقیه الله

وی گفت: آن موقع که ما قصد را ه‌اندازی صنعت پلاسما در کشور را داشتیم کسی حرفمان را باور نمی‌کرد، اما ۱۵ سال ثابت کرد که این اندیشه درست است و در حال حاضر هم می‌گویم که واکسن ایرانی یکی از بهترین واکسن‌ها است و نباید در آن تردید نماییم و بنابراین باید آن را مورد حمایت قرار دهیم.

ابوالقاسمی ضمن اینکه و باید بازاز تنظیم شود، اضافه کرد: ما همچنان به واکسن نیاز داریم واقعا چرا که اولا تعداد قابل توجهی از مردم واکسینه نشده اند و هنگامی آ‌ن‌ها واکسینه شوند، آن دسته از افرادی که در مرحله اول واکسن زده اند، سطح آنتی‌بادیشان کاهش می‌یابد و نیاز به واکسن پیدا کنند و ما قصد داریم در این زمینه مطالعاتی را انجام دهیم و ببینیم که آیا واکسن ما می‌تواند موجب بالا رفتن آنتی‌بای افرادی که واکسن‌های دیگر را تزریق کردند و سطح آنتی‌بادیشان کاهش یافته می‌شود یا نه؟.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با اشاره اینکه واکسیناسیون کودکان بسیار مهم است، متذکر شذ: باید در این زمینه مطالعاتی انجام شود و واکسنی که روی آن‌ها تاثیر خوبی داشته است، مودر استفاده قرار گیرد و وزارت بهداشت حتما باید به این موارد توجه کند.

تولید ۳ میلیون دز واکسن نورا به صورت ماهانه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در واکنش به اظهارنظر یکی از مقام‌های سابق وزارت بهداشت که گفته بود «زیرساخت‌های لازم برای تولید گسترده واکسن نورا، فراهم نیست»،  گفت: ما یکی از واکسن سازان داخلی در کشور بودیم که از ابتدا مشکل سایت تولید نداشتیم واقعا چرا که بر خلاف بسیاری از واکسن‌ها سایت تولید راه اندازی نکردیم و سایت تولیدی که در کشور دارای ظرفیت بود را انتخاب کردیم.

وی اضافه کرد: حتی در مرحله‌ای که بر روی فاز حیوانی کار می‌کردیم هم سایت تولید ما آماده بود و از دید GMP مورد بررسی قرار گرفت و بعد از آن فاز ۱ را شروع کردیم و همان موقع با امکاناتی که وجود داشت تعهد دادیم که می‌توانیم تا ۳ میلیون دز در ماه تولید واکسن داشته باشیم.

بقیه الله

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) ضمن اشاره به اینکه حتی اگر ۱ ماه پیش هم به ما مجوز می‌دادند، توانایی انجام چنین کاری را داشتیم، ادامه داد: ما باید مراحل فاز‌های مطالعاتی را بگذرانیم و این موضوع جزء مقررات سازمان غذا و دارو است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه فاز اول مطالعاتی ما به اتمام رسید و فاز دوم شروع شده است، اظهار کرد: امیدواریم که بتوانیم فاز‌های دوم و سوم را به سرعت پشت سر بگذاریم و این واکسن را در اختیار مردم قرار دهیم واقعا چرا که واکسن نورا یکی از بهترین واکسن‌هایی خواهد بود که مردم می‌توانند از آن استفاده کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج) توضیح داد: واکسن نورا برای تمام سنین حتی کودکان بعد از اینکه بتوانیم مرحله مطالعاتی کودکان را انجام دهیم، مناسب است و به طور کلی اصلا با مشکلی در زمینه تولید مواجه نیستیم.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=866701
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
دفن جسد مقتول در باغچه خانه هوو
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۰۰:۲۴

بسته اخبار حوادث پنجم آبان ماه ۱۴۰۰؛ آخرین آمار مبتلایان «کووید-۱۹»/ شهادت مأمور پلیس (police) و مرگ ۲...

ارسال توسط : تابناک
حضوری شدن دانشگاه های علمی کاربردی از ۱۵ آبان
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۰۰:۲۰

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از حضوری شدن کلاس های درس دانشگاه های علمی کاربردی سراسر کشور از روز شنبه ۱۵ آبان ماه خبر داد.. به گزارش ایسنا؛ "محمدحسین امید" عصر امروز پنجم آبان ماه در نشست...

ارسال توسط : عصرایران
داشتن فرزند چه تاثیراتی می‌تواند در زندگی مشترک داشته باشد؟
۱۴۰۰/۰۸/۰۶-۰۰:۱۲

به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،  وقتی زوجی زندگی بدون فرزند را انتخاب کنند معمولا اطرافیان به آن‌ها می‌گویند از این تصمیم پشیمان می‌شوید. زندگی بدون فرزند...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
آخرین بازمانده دیوار چین سارق کیف طلا بود
۱۴۰۰/۰۸/۰۵-۲۳:۴۰

یکی از اعضای باند تبهکاری دیوار چین، ۳ سال پس از آزادی با تشکیل باندی تازه نقشه سرقت 3 کیلو و 400 گرم طلا را اجرا کرد.. به گزارش ایران، 20 مهر امسال ۱ طلافروش سیار هراسان با پلیس (police) تماس گرفت...

ارسال توسط : تابناک
سرقت بنز با استفاده از جرثقیل نیسان!
۱۴۰۰/۰۸/۰۵-۲۳:۴۰

رئیس پلیس (police) پیشگیری تهران بزرگ از انهدام باند ۳ نفره سارقان خودرو خبر داد که با استفاده از ۱ دستگاه نیسان جرثقیل‌دار، خودروها را از معابر عمومی سرقت می‌کردند.. به گزارش تسنیم، سرهنگ جلیل...

ارسال توسط : تابناک