پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق اظهار کرد: اندیشه‌ای با زندگی انسان پیوند می‌خورد که به زبان هنر آید و کلام. کلام، شروع علم است و علم، کالبد عمل. از سوی دیگر، رویا، مقدمه‌ای...

کد خبر: 867882
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۸/۰۳-۱۹:۲۳
ارسال توسط :
بازدید: 8
رد پای افسانه‌ها در زندگی واقعی انسان
پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق اظهار کرد: اندیشه‌ای با زندگی انسان پیوند می‌خورد که به زبان هنر آید و کلام. کلام، شروع علم است و علم، کالبد عمل. از سوی دیگر، رویا، مقدمه‌ای برای ارائه سخن تازه است. افسانه‌ها در زندگی انسان، ایجاد شده اند تا بال‌های رویا باشند برای هر شهروند. افسانه‌ها به شنوندگانشان قدرت انتخاب می‌دادند؛ انتخاب فردایی دگرگون یا تحمل ملال روزمرگی. به همین علت است که تمام ملت ها، در عرصه افسانه سازی، چنته شان پر است و جملگی نیز به داشتن افسانه‌های کهن، می‌بالند و تراز ۱ گنجینه از آن‌ها مراقبت کنند.

او اضافه کرد: همانگونه که می‌دانیم، خط ربط زمین و آسمان، و ملکوت و انسان، پیامبران بوده اند. رابطه، شاه مهره انسان در سلطه طلبی و برتری جویی نسبت به طبیعت و کائنات است. آدمیزاد با سلاح کلام و ارتباط، تاکنون توانسته است با تنی رنجور و آسیب پذیر، نه بر زمین، که بر جا‌هایی خارج از آن هم مسلط شود و حضورش را اعلام کند. گرچه، اساس هستی، بر مبنای ارتباط است، اما انسان، توانسته است دست برتر را در کشاکش میان مخلوقات را داشته باشد و خلیفه گری را بر روی زمین به کرسی بنشاند.

کرمی گفت:، اما در این روزگار مدرن و سراسر متغیر، وابستگی مردمان به شاه مهره ارتباط، محکم‌تر و عمیق‌تر شده است. آدم‌ها در شهر‌ها و روستاها، انگار با فناوری‌های مرتبط با اطلاعات و ارتباطات، نفس می‌کشند. زندگی با نان خالی و آب چشمه، امکان پذیر است، اما بدون وسایط ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی، تحمل ناپذیر. از طرفی دیگر، طبقه ثروتمندان و قدرتمندان جهان، تغییر شکلی و ماهوی داده است و آنان که بر موج ارتباط و رسانه و فضای مجازی سوار شده اند، توانسته اند مشهورتر و ثروتمند‌تر از هر انسان دیگری شوند.

او بیان کرد: در این شرایط باید اعلام کرد که زمانه نویی شروع شده است که قواعدش مجازی و بر مبنای رابطه و رسانه است. دارایی‌های فکری، دائما در حال افزایش می باشند و رویاها، هر لحظه امکان یافتن قالب تن را می دارند. این مقدمه نسبتا بلند را آوردم تا بگویم امروز، زیست بوم نوآوری و خلاق، حاصل تغییر زمانه است و البته از ضروریات امروز. کشور ما بدون شکل گیری درست و حسابی این زیست بوم نمی‌تواند در قافله سرآمدان جهان، دستی بر آتش داشته باشد. البته خوشبختانه این ضرورت در تمام سطوح حکمرانی، نظام و مردم، احساس شده است و می‌شود به راحتی و بدون لکنت درباره اقتصاد خلاق و زیست بوم نوآوری و فناوری و خانه‌های خلاق و نوآوری و ایده و کسب و کار‌های نوین صحبت کرد و همگان نیز، احساس بیگانگی با این مفاهیم و زیرشاخه هایشان هم هرگز نخواهند کرد.

دبیر ستاد فناوری‌های نرم ادامه داد: بی تعارف اگر بخواهیم بگوییم، راستش این است که تمام رسانه‌ها و فضای مجازی، با تمام توان، در کارزار اقتصاد مقاومتی و به ثمر نشاندن اقتصاد دانش بنیان، حاضر نبوده اند. گر چه من همواره و در تمام جا، بار‌ها و بار‌ها قدردان تلاش‌ها و کوشش‌های بی دریغ عزیزان رسانه‌ای و فضای مجازی هنرمندان اینفلوئنسر و تریبون داران بوده ام و هستم و خواهم بود، اما همانگونه که چهره کشور با زیست بوم نوآوری و خلاق، به شدت دگرگون شده و ارتقا یافته است، در عرصه رسانه هم می‌باید که این شرایط فراهم باشد. رسانه و فضای مجازی، زبان زیست بوم نوآوری و خلاق است. رسانه با تبیین دقیق و عمیق از این زیست بوم، می‌تواند سرعت رشد و تمام گیری آن را در جامعه، به طرز چشمگیری افزایش دهد و شتاب ببخشد.

او اضافه کرد: با حضور فرد شایسته دیگری از اهالی رسانه بر مسند ریاست رسانه ملی، (جناب آقای پیمان جبلی) و نگاه حامیانه و مؤثر به این موضوع، حالا دروازه‌ای تازه و فراخ، در عرصه رسانه ملی کشور گشوده شده که امید‌های تازه‌ای را در دل مان به وجود آورده است. ضمن تبریک این انتصاب هوشمندانه در کنار روی کار آمدن دولت سیزدهم که درفش شورانگیز «ایران قوی» را باورمندانه بر بالای سر برده، شرایط را بیش از پیش برای بازیگران زیست بوم نوآوری و خلاق و دانش بنیان، امیدوارانه کرده است.

کرمی گفت: در ضمن وضعیت رو به بهبود شاخص‌های نوآوری در کشورمان در مقایسه با سایر ملل، این نشانه را به ما می‌دهد که راه مان را درست رفته و تنها باید کمی خوش بین و صبور باشیم. بالاخره تحریم‌های ظالمانه را هم هرقدر بخواهیم خوار و ذلیل بشماریم، باید بپذیریم که در کند و آرام کردن چرخ‌های لوکوموتیو زیست بوم نوآوری و خلاق، تاثیرگذار بوده اند. با این همه، ما گوش هایمان تیز و باز است و پیام امید و ایمان را هر لحظه و از هرجا می‌توانیم دریافت نماییم و به فردا خوش بین باشیم.

او اظهار کرد: دولت مردمی سیزدهم، در همین روز‌های ابتدایی کارش نشان داده که طرفدار تغییر درست و منطقی و اثربخش است. به همین علت است که به صنایع خلاق و فرهنگی، دارد توجه می‌شود و روزنه‌های خرسندکننده‌ای هم باز شده اند. مجلس محترم شورای اسلامی، در فضای تازه جهش تولید، شرکت‌های خلاق و دانش بنیان را پشتیبانی کرده و هر روز زمزمه‌ها و راهبرد‌هایی را از این نهاد مهم و اثرگذار می‌شنویم و می‌بینیم و امیدواریم که به سرعت در سراسر کشور، قوانین مربوطه، اجرا شود.

دبیر ستاد فناوری‌های نرم ادامه داد: بد نیست اشاره‌ای هم به ابلاغ سند ملی توسعه فناوری‌های نرم و خلاق بکنیم و این اتفاق بزرگ را بزرگ بداریم و رفتاری مطابق با شأن آن نشان دهیم. این سند، بسیاری از گره‌ها و مشکلات به ظاهر کوچک و به ظاهر بزرگ را می‌تواند رفع کند و علاوه بر گسترش فرهنگ خلاق و نوآوری، نسیم نشاط و نیرومندی را در میان شهروندان، بوزاند.

او در پایان تصریح کرد: حالا که فهمیده ایم افسانه‌ها هم می‌توانند واقعی باشند، می‌توانیم با کمک رسانه‌ها و تولید محتوای تاثیرگذار و بهره مندی از حضور دولت قوی، افسانه‌های واقعی امروز ایران (IRAN) را به درستی نمایان سازیم و در دسترس عموم قرار دهیم. افسانه واقعی امروز ما، توانمند شدن ایران (IRAN) در مقابل تحریم‌ها و رفع نیازهایش با اتکا به نیروی داخلی و رسیدن به خودکفایی در بسیاری از عرصه هاست. درست نشان دادن افسانه‌های واقعی ما، آرزوی امروز ماست.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=867882
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
شهروندان ایرانی از امروز می‌توانند بدون ویزا از طریق هوایی به عراق سفر کنند
۱۴۰۰/۰۸/۰۳-۱۸:۴۰

۱۷:۵۵ - ۰۳ آبان ۱۴۰۰ ۷۹۴۲۰۳۴...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
همکاری‌های آموزشی ارتش‌های ایران (IRAN) و پاکستان افزایش پیدا می‌کند
۱۴۰۰/۰۸/۰۳-۱۸:۴۰

به گزارش  حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز (دوشنبه) مدیر (manager) کل آموزش ارتش جمهوری اسلامی پاکستان و هیئت همراه از قسمت‌های مختلف دانشگاه افسری امام علی (ع) و...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
قرار داشتن بیت‌الاحزان دلیل مخالفت با ساخت بقیع است
۱۴۰۰/۰۸/۰۳-۱۸:۴۰

۱۸:۱۵ - ۰۳ آبان ۱۴۰۰ ۷۹۴۲۰۵۳...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
نیرو‌های مسلح ید واحده تامین امنیت کشور است
۱۴۰۰/۰۸/۰۳-۱۸:۴۰

به گزارش  حوزه دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران (IRAN) در حاشیه دیدار و گفت‌وگو با سردار سرتیپ پاسدار حسین اشتری،...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
درخواست وزیر ورزش از شهردار تهران | شهرداری پیشقدم حل مشکلات سرخابی‌ها شود
۱۴۰۰/۰۸/۰۳-۱۸:۴۰

وزیر ورزش‌وجوانان در این مراسم از پیش قدم شدن شهردارتهران برای حل مشکلات پرسپولیس و استقلال خبر داد و گفت: قرار است به زودی جلسه‌ای برای رفع مشکلات این ۲ باشگاه پایتخت برگزار شود.حمید سجادی اضافه...

ارسال توسط : پارسینه