به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، فرآیند انتخاب شهرداران مراکز استان ها که حدوداً از ۳ ماه پیش و پس از مراسم تحلیف اعضای شوراهای اسلامی شهر شروع شده بود،به دلیل عدم پاسخ وزارت اطلاعات...

کد خبر: 868519
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۲۱
بازدید: 19
همه ۱۳ مرکز استانی که هنوز شهردار ندارند

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، فرآیند انتخاب شهرداران مراکز استان ها که حدوداً از ۳ ماه پیش و پس از مراسم تحلیف اعضای شوراهای اسلامی شهر شروع شده بود،به دلیل عدم پاسخ وزارت اطلاعات به استعلام‌ها هنوز صادر نشده است و شهردار ۱۳ مرکز استان هنوز  بلاتکلیفند.

براساس تبصره ۳ ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، انتصاب شهرداران در شهرهای با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر و مراکز استان بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر‌ شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می‌گیرد.

در ادامه دلایل مختلف انجام نشدن این مهم را از رئیس و یا سخنگوی شوراشهر این مراکز گفت‌وگو گرفته شده است.

رئیس شورای اسلامی ششم شهر اراک گفت: شهردار اراک به محض صدور ابلاغ معرفی شود.

سید وحید میرنظامی رئیس شورای اسلامی ششم شهر اراک در اعلام کرد و گو با خبرنگار ما، گفت: مقرر شد بعد از بررسی صلاحیت‌های لازم بوسیله وزارت کشور و به محض صدور ابلاغ کریمی، شهردار منتخب اراک در ۱ جلسه معارفه ایشان به عنوان شهردار اراک معرفی شود.

میرنظامی اضافه کرد: در جلسه نهایی انتخاب شهردار در صحن شورای اسلامی شهر اراک، علیرضا کریمی ۸ رای (vote) از ۱۱ رای (vote) را به خود اختصاص داد و قریب ۱۰ روز است که در نامه‌ای با مستندات و ملحقات ایشان را به عنوان شهردار منتخب شورای شهر اراک، به وزارت کشور معرفی کردیم.

او اضافه کرد: هرچند در حال حاضر شهرداری به سرپرستی جعفرپور اداره می‌شود، اما ایشان همچنان پای کار می باشند و انتخاب نشدن به عنوان شهردار ایشان را سست نکرده است.

رئیس شورای اسلامی شهر اراک بیان کرد: هر روز با جعفرپور در ارتباط می باشیم و به جد پای کار می باشند و این طور نیست که، چون گزینه نهایی شهرداری نبودند در کارشان تساهلی باشد.

او تصریح کرد: فرایند انتخاب شهردار اراک بر اساس روش غربال گری پلکانی که قبلا در رسانه‌ها توضیح دادیم با ۴۳ گزینه شروع شد در مرحله بعد با در دید گرفتن شرایط عمومی و اختصاصی برای ۲۵ نفر از گزینه‌ها این شرایط احراز شد و بعد از آن شورا از ۲۵ نفر به ۱۰ گزینه و سپس به ۵ نفر رسید و مجدداً به ۲ گزینه نهایی رسیدیم و در نهایت علیرضا کریمی به عنوان شهردار اراک انتخاب شد.

شهردار کرمان این هفته تعیین تکلیف می شود

سخنگو شورای شهرکرمان گفت: اوایل این هفته شهردار کرمان در وزارت کشور تعین و تکلیف می شود.

محمدرضا کمساری سخنگوی شورای شهر کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اعلام وضعیت شهردار کرمان اوایل این هفته اعلام می شود گفت: به دلیل سفر استانی وزیر انشاءالله تعیین تکلیف شهردار کرمان‌ به اول این هفته افتاد.

او اضافه کرد: شهردار کرمان سعید شعرباف‌تبریزی مديرعامل شرکت عمران و مسکن سازان ثامن مشهد و مدرک تحصیلی آن کارشناس ارشد مدیریت شهری و دکترای هوش مصنوعی است.

گفتنی است شهردار کرمان پس از تایید در شورای شهر ۶ شهریور به استانداری و در تاریخ ۱۶ شهریور به وزارت کشور اعلام شد

به تاخیر افتادن امضای حکم شهردار مرکز استان سمنان

عضو شورای شهر سمنان گفت: علت به تاخیر افتادن امضای حکم شهردار مرکز استان سمنان بوسیله وزیر کشور بازنشتگی آقای مرتضی نژاد است.

حسین‌گل هاشم عضو شورای شهر سمنان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: علت به تاخیر افتادن امضای حکم شهردار مرکز استان با ۲ موضوع همراه است.

وی با بیان‌اینکه حکم شهردار مراکز استان ها بوسیله شخص وزیر کشور امضا می شود اضافه کرد: با توجه به بازنشستگی شهردار منتخب شورای شهر سمنان در یکی از بانک ها و انجام‌مراحل اداری وی جهت بازگشت مجدد به کار ، ۹۰ درصد این پروسه انجام شده و ۱۰ درصد باقی مانده جهت گزینش هایی انجام می شود تا شاهد حضور آقای مرتضی نژاد جهت خدمت به مردم باشیم.

گفتنی است شهردار کرمان پس از تایید در شورای شهر ۶ شهریور به استانداری و در تاریخ ۱۶ شهریور به وزارت کشور اعلام شد.


سکانداری شهرداری بیرجند درکش و قوس/وزارت کشور اعلام دید نکرده است

محمودی راد گفت: طبق قانون بعد از معرفی گزینه پیشنهادی شورای شهر برای شهردار بیرجند، نتیجه به وزارت کشور ارسال و وزیر کشور بعد از بررسی، حکم تأیید یا رد آن شخص را صادر می‌کند.

محمودی راد رئیس شورای اسلامی بیرجند در گفتگو با خبرنگار ما گفت: به طور غیر رسمی به اطلاع رسیده است که نامه به وزارت کشور رسیده و ثبت شده است و وزیر کشور در حال بررسی صلاحیت مهدی بهترین به عنوان شهردار بیرجند است.

محمودی راد ادامه داد: بر اساس ماده ۱۶ جلسات شوراها، جلسه انتخاب شهردار باید با شرکت ۲ سوم اعضای شورای شهر برگزار شود که ۲ سوم اعضای شورای بیرجند ۶ نفر می باشند؛ در نهایت بهترین با آوردن ۵ رأی به عنوان گزینه پیشنهادی شورا برای شهردار شدن به وزارت کشور معرفی شده است.

ناصری فرماندار بیرجند هم پیگیری این موضوع را به مدیر (manager) کل امور شهری و شوراهای استانداری محول کرد و جزئیات بیشتری را ارائه نداد.

مهدی بهترین سابقه عضویت در دوره چهارم شورای اسلامی شهر بیرجند به مدت ۸ سال را در کارنامه دارد. در صورت تایید وی بیست و هفتمین شهردار بیرجند خواهد بود.

فصیحی رامندی رییس شورای شهر قزوین در اعلام کرد و گو با خبرنگار ما اعلام کرد : تا آخر ماه مهر حکم سردار مهدی صباغی به عنوان شهردار تازه قزوین از سوی وزارت کشور به شورای شهر اعلام می‌شود.

۲۴ شهریور ۱۴۰۰ در جلسه علنی شورای شهر سردار مهدی صباغی با ۶ رأی از آرای اعضای شورای شهر به عنوان شهردار قزوین انتخاب و در تاریخ ۷ مهر به وزارت کشور برای تایید نهایی ارسال شد.

وی اضافه کرد: سردار مهدی صباغی باز نشسته نیست، اما ۳۰ سال تمام را برای بازنشستگی دارد که با توجه به اینکه این فرد ایثارگر و درجه سردار را دارد مشکلی برای فعالیت در این سمت نخواهد داشت.

رییس شورای شهر قزوین گفت: اگر به احتمال ۱ درصد حکم شهردار تازه از سوی وزارت کشور رد شود شورا درباره گزینه‌های قبلی و یا فرد تازه شور خواهد کرد.

مهدی صباغی دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت و دانشجوی دکتری سیاست دفاعی است و دارای سوابق کاری از جمله عضویت در هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع)، عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده سپاه ۴ استان کشور، فرمانده امنیت غرب تهران، رییس باشگاه والیبال آبگینه، رییس هیات والیبال استان قزوین و صاحب امتیاز فصلنامه علوم امنیتی می باشد.

حکم شهردار بجنورد هفته آینده اعلام می شود

رئیس شورای شهر بجنورد گفت: فرایند انتخاب شهردار انجام شده است و تا هفته آینده تکلیف شهردار مرکز استان خراسان شمالی مشخص می‌شود.
عین بیگی از رسانه‌های استان به ویژه رسانه‌های مجازی خواست از همه‌ی ظرفیت‌های خود برای توسعه و پیشرفت شهر بجنورد بهره بگیرند.

وی با بیان اینکه متخبین مردم در شورای شهر تمام تلاش خود را برای خدمت به شهروندان کنند اضافه کرد: امیدواریم شهردار آینده بجنورد، شهرداری کاردان و خدوم باشد تا شایستگی خدمت به مردم را داشته باشد.

رئیس شورای شهر بجنورد ابراز امیدواری کرد: تمام گروه‌ها احزاب جریان‌ها و نخبگان، شورای شهر و شهردار را برای خدمت صادقانه به شهر و شهروندان همراهی کنند.

گفتنی است شهردار بجنورد پس از تایید در شورای شهر ۱۲ مهر به استانداری و در تاریخ ۱۹ مهر به وزارت کشور اعلام شد.

حمزه لو بابیان اینکه شهرداران ۱۷ شهر زنجان معرفی شده اند، گفت: حکم شهردار زنجان در حال طی کردن مراحل صدور است.

حمزه لو سخنگوی شورای شهر زنجان در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه شهرداران ۱۷ شهر زنجان معرفی شده اند، گفت: حکم شهردار زنجان در حال طی کردن مراحل صدور است.

او بابیان اینکه ۲۹ شهریورماه امسال عباس راشاد با رأی شورای شهر زنجان به عنوان شهردار انتخاب شد، اضافه کرد: مدارک شهردار منتخب زنجان در تاریخ ۷ ماه مهر به وزارت کشور ارسال شد اما باتوجه به حجم کاری بالای مسئولین در وزارت کشور و تعطیلات اخیر مراحل اداری صدور حکم با تأخیر انجام می شود.

سخنگوی شورای شهر زنجان ادامه داد: باپیگیری های انجام شده بوسیله مدیرکل امور شهری استانداری زنجان حکم شهردار زنجان در مرحله صدور قرار دارد.حمزه لو گفت: منصور سلطانی محمدی سرپرست شهرداری زنجان از ۱۴ مرداد ماه تازمان تعیین شهردار به مدت ۳ ماه به عنوان سرپرست انتخاب شده است و کمتر از ۲۰ روز دیگر این مهلت به پایان می‌رسد.

 شهردار کرمانشاه به زودی انتخاب می شود

با توافق اعضای شورای شهر کرمانشاه ،امیر رحیمی به عنوان سرپرست کلانشهر کرمانشاه انتخاب شد و به زودی شهردار کرمانشاه هم انتخاب خواهد شد.

رنجبر فرماندار کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه ششمین جلسه شورای شهر کرمانشاه با حضور بازوند استاندار، و کرمی دادستان کرمانشاه تشکیل شد گفت:در این نشست ۹ تن از اعضای اصلی شورای شهر کرمانشاه پس از بحث و بررسی با تعیین سرپرست شهرداری کرمانشاه به منظور انجام امورات شهری شهرداری موافقت کردند و امیر رحیمی به عنوان سرپرست شهرداری کرمانشاه بطور موقت انتخاب شد.

رنجبر اضافه کرد:امید می‌رود با تعیین تکلیف وضعیت ۲ نفر علی البدل انتخاب شهردار و انتخاب هیات رئیسه، جلسه با حضور یازده نفر عضو شورای شهر برگزار شود.

فرماندار کرمانشاه با بیان اینکه ۲ سوم اعضای شورای اسلامی شهر پس از تحلیف می‌توانند هیات رئیسه را انتخاب کنند گفت: به دلیل اختلاف دید این کار انجام نشد.

شهردار یاسوج انتخاب می شود

تحلیف اعضای شورای شهر یاسوج که تاکنون به دلیل شکایت هیات نظارت بر انتخابات و عدم تایید صلاحیت ۲ تن از اعضای منتخب این شورا به تعویق افتاده بود قرار شد روز گذشته در فرمانداری بویراحمد برگزار شود اما به دلیل حضور نیافتن چند تن از اعضا کنسل و به روز شنبه موکول شد.

فرماندار بویراحمد در این رابطه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تاکنون ۱۰ جلسه تحلیف به همراه ۱ جلسه فوق العاده برای اعضای شورای شهر یاسوج برگزار شده است که به دلیل عدم حضور اعضای شورای شهر و عدم تایید صلاحیت ۲ تن از اعضا جلسات انجام نگرفت.

احمدی اضافه کرد: روز گذشته بیست و دوم مهر ماه قرار بود که با حضور تمام اعضای شورای شهر جلسه تحلیف اعضا در محل فرمانداری بویراحمد برگزار شود که به دلیل اینکه برای آقای هدایت امیری جلسه ای در تهران پیش آمده و دیگر اعضا به احترام وی در جلسه حضور نیافتند مراسم انجام نگرفت و همگی قول دادند که فردا در جلسه حضور داشته باشند و این آیین برگزار شود. وی با توجه به سوال اینکه آیا حکم تایید صلاحیت اعضای رد شده شورای شهر یاسوج صادر شده است یا نه اعلام کرد :چون هیئت نظارت بر انتخابات شاکی نتیجه انتخابات بود هنوز حکمه قطعی تایید صلاحیت آنها صادر نشده است اما دیوان عدالت اداری حکم داده که ۲ نفر رد صلاحیت شده می توانند به طور موقت در جلسه تحلیف حضور یابند.

او بیان کرد: دید ما و استاندار این است که اگر فردا هم اعضا برای تحلیف در جلسه غایب باشند باگذشت ۱۲جلسه غیبت یا شورای شهر منحل می شود یا هم از اعضای علی البدل به عنوان اعضای تازه دعوت و جلسه تحلیف اعضای شورا برگزار شود.

شهردار رشت 20 روز دیگر حکم می گیرد

براساس اعلام روابط عمومی شورای شهر رشت شهردار رشت در 14 مهر به تایید شورای شهر رشت رسد و به عنوان شهردار انتخای شد.

گفتنی است معمولا زمان دریافت حکم پس از تایید در استانداری در بازه زمانی ۲۰ رزه تعیین تکلیف می‌شود.

منتظر تایید مراجع ذی صلاح می باشیم

سعید انوری، سخنگوی شورای شهر ایلام در رابطه با انتخاب شهردار، گفت: صادقیان به عنوان شهردار انتخاب شده اند و پرونده ایشان در مراجع ذی صلاح در حال بررسی است. شورای شهر و استانداری ایلام ایشان را به وزارت کشور معرفی کرده و منتظر نتیجه و اعلام دید نهایی مراجع ذی صلاح می باشیم.

در انتخاب ایشان بعنوان شهردار ما بر اساس منویات مقام معظم رهبری عمل کردیم رهبری عزیز بار‌ها فرموده اند که مدیرانی را انتخاب نمایید که رضایتمندی عمومی ایجاد کنند و با عملکرد مثبت خویش رضایت نسبی و عمومی ایجاد کنند در دوره چهارساله شهرداری صادقیان ما این رضایت مندی را دیدیم و شنیدیم که وی را انتخاب نماییم خانواده‌های شهدا و ایثارگران و تعدادی از یادگاران ۸سال دفاع مقدس بار‌ها با حقیر و سایر عزیزان تاکید داشتند که ایشان را که منشا تحولات عمرانی و فرهنگی در شهر ایلام بوده است انتخاب نماییم  حال منتظر مراجع ذی صلاح می باشیم که آنچه خیر نظام و کشور و استان است اتفاق بیفتد.

او مطرح کرد: ما تابع قانون می باشیم و دستگاه‌های نظارتی نیز کارشناسانه و موشکافانه بر مسایل تسلط می دارند و بررسی کنند.

گفتنی است شهردار ایلام پس از تایید در شورای شهر ۲۶ شهریور به استانداری و در تاریخ   ۸ شهریور به وزارت کشور اعلام شد.

شهردار زاهدان انتخاب شد


محمد امیر براهویی با رای (vote) اعضای شورای اسلامی شهر زاهدان به عنوان شهردار کلان شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان انتخاب شد.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری زاهدان اظهارداشت: محمد امیر براهویی با ۱۱ رای (vote) اعضای شورای اسلامی شهر زاهدان به عنوان شهردار تازه این شهر انتخاب شد.

پیمان نارویی گفت: محمدامیر براهویی متولد ۱۳۶۰ با مدرک کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری نماینده سازمان های مردم نهاد سیستان و بلوچستان در وزارت کشور و رییس هیات ورزش های بومی و محلی استان است.

وی اضافه کرد: شهردار تازه پیش از این ریاست شورای اسلامی شهر زاهدان در دوره چهارم، معاون خدمات شهری، قائم مقام و سرپرستی شهرداری زاهدان را در کارنامه خود دارد.

شهردار گرگان انتخاب شد

با رأی ۶ عضو شورای اسلامی شهر گرگان محمدرضا سبطی به عنوان شهردار تازه گرگان انتخاب شد.
در جلسه علنی شورای اسلامی شهر گرگان در دوره ششم با دستور کار انتخاب شهردار برگزار و محمدرضا سبطی با 5 رأی به عنوان شهردار تازه گرگان انتخاب شد.

مهلت ۱ ماهه شورای اسلامی شهر برای انتخاب شهردار گرگان امروز به اتمام رسید و در نهایت از میان 8 گزینه نهایی که برنامه‌های خود را در صحن شورا ارائه کرده بودند، این محمدرضا سبطی بود که توانست رأی اکثریت شورا را کسب کند.

بر همین اساس ۶ عضو شورای شهر به شهردار شدن سبطی رأی دادند و برای مدت چهارسال سکان شهرداری گرگان را به وی سپردند.

گفتنی است شهردار  گرگان پس از تایید در شورای شهر ۲۶ شهریور به استانداری و در تاریخ  ب ۸ شهریور به وزارت کشور اعلام شد.

با توجه به گذشت ۳ ماه از انتخابات شورای شهر و روستا و ۲ ماه از شروع به کار آنها انتظار می رود روند انتخاب شهردار سریعتر پیش می رفت،موضوعی که تاخیر آن به نفع مردم نخواهد بود.

انتهای پیام/پ

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=868519