به گزارش ایسنا،  سید ابراهیم رییسی در اعلام کرد و گوی تلویزیونی امشب با گرامیداشت هفته وحدت ،اظهار کرد: نقطه مشترک تمام مردم ایران (IRAN) این است که ایران (IRAN) همواره با عزت، بالنده و برخوردار از...

کد خبر: 873409
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۹:۵۹
ارسال توسط :
بازدید: 16
از تمام مردم دعوت می‌کنم واکسن بزنند/ برای مذاکرات نتیجه محور آمادگی داریم

به گزارش ایسنا،  سید ابراهیم رییسی در اعلام کرد و گوی تلویزیونی امشب با گرامیداشت هفته وحدت ،اظهار کرد: نقطه مشترک تمام مردم ایران (IRAN) این است که ایران (IRAN) همواره با عزت، بالنده و برخوردار از پیشرفت باشد.

وی ادامه داد: اولویت ما واکسیناسیون عمومی است. بیش از۷۰ درصد دوز  اول واکسن تزریق شده و ان شاء الله پیش از شروع فصل سرما همین مقدار دوز دوم زده می شود. در بخش درمانی و اجرایی و نیروهای مسلح آمادگی برای مقابله با کرونا وجود دارد. نباید در موج احتمالی منفعل باشیم، بلکه باید پیش بینی و پیشگیری لازم داشته باشیم تا شاهد فراگیری موج بعدی احتمالی نباشیم.مردم حتی اگر ۲ دوز واکسن زده باشند، پروتکل ها را رعایت کنند تا شاهد شرایط بدی برای کشور نباشیم.

هدف ما در واکسیناسیون اقناع است تا اجبار

رییسی با اشاره به اینکه به آنچه گفتیم عمل کردیم تا تلفات کشور زیاد نباشد ،تصریح کرد: از تمام کسانی که واکسن نزده اند دعوت می کنم، واکسن بزنند. تمام مردم باید توجیه و اقناع شوند تا واکسن بزنند. هدف ما اقناع است تا اجبار.

این شرایط حاصل تصمیمات گذشته است

رییس جمهور درباره رویکرد دولت برای کنترل تورم، اضافه کرد: اولویت دوم دولت معیشت مردم و کنترل تورم و گرانی است. دغدغه روزانه من همین مسایل است اگر نگویم دغدغه هر ساعت من است، من ساعت ها قیمت محصولات و مواد خوراکی را رصد می کنم. در نشست های مختلف دنبال کنترل تورم می باشیم. از فشار به مردم مخصوصا اقشار ضعیف خبر داریم. همیشه احساس می نماییم در کنار سفره این‌ مردم می باشیم. این شرایط حاصل تصمیمات گذشته است و تصمیمات امروز در آینده در زندگی مردم جلوه می کند.

دولت دنبال استقراض از بانک مرکزی نیست

وی با بیان اینکه استقراض از بانک مرکزی تورم زا است، گفت: دولت دنبال استقراض از بانک مرکزی نیست. در شهریور  حقوق ها را بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت کردیم و در مهر هم بدون استقراض از بانک مرکزی پرداخت می نماییم. باید بودجه را واقعی و بدون کسری ببندیم. باید اصلاحات جدی در بودجه اتفاق بیفتد. افزایش حقوق پلکانی انجام می شود. هزینه دستگاه ها باید قابل کنترل باشد.

سفرهای استانی اینطور نیست برویم کلنگ بزنیم

رییس جمهور همچنین درباره تاثیر سفرهای استانی دولت در پیشرفت استان ها، گفت: ما ۶ روز در سطح ملی کار انجام می دهیم و ۱ روز به استان ها می رویم. ما تنها مسئولین در تهران نداریم. کار در میدان پشت میز انجام نمی شود. حضور در استان ها دارای برکاتی است. قبل سفر به استان ها نسبت به نیازهای فوری استان توجه می شود. در مرکز این نیازها بررسی می شود و هم در استان ها نیازها شناسایی می شود. این نیازها با حضور مدیران بررسی می شود . بودجه و زمان لازم برای انجام طرح ها بررسی می شود، سپس در جلسه معاون اول بررسی می شود و صورت جلسه شده و به طرح تبدیل می شود. در استان ها مسئولان استانی نظرات خود را در شورای اداری اعلام می کنند.

 وی ادامه داد: اینطور نیست ما برویم طرح ها را کلنگ بزنیم. ما طرح‌های نیمه تمام داریم که باید تکمیل شود مثلا در بوشهر اگر چند کیلومتر لوله گذاری شود، ۱ سد افتتاح می شود یا کارخانه ای ۹۰ درصد پیشرفت داشته است که باید تکمیل شود تا۶۰۰ کارگر مشغول شوند.حتی طرح های بزرگی افتتاح شده است، اما ۱۵ درصد کار مانده است و باید تکمیل شود.

ارتباط ما با مردم قطع نمی شود 

رییسی در ادامه با بیان اینکه دولت ما مردمی است و همواره با مردم ارتباط خواهیم داشت، گفت: حتی در شرایط کرونایی با رعایت شرایط با مردم دیدار داریم. ارتباط ما با مردم بسیار مهم است. باید در جمع مردم بود.ارتباط ما با مردم قطع نمی شود. به وزرا گفته ام با مردم در ارتباط باشند. وقتی به محلات می روم، می بینم مسایل خیلی زود حل می شود.برخی گرفتاری ها بخاطر این است که پروژه ها رها شده و دچار فرسودگی شده اند.

رییس جمهور گفت: استاندار ، وزیر و معاون اجرایی ریاست جمهوری مسئول پیگیری طرح‌های استانی می باشند. من گفته ام زمان پروژه ها معلوم باشد و حتی تابلو زده شود تا مشخص شود چه زمانی طرح ها تکمیل می شود.ما پیگیری می‌کنیم تا طرح ها تکمیل شود.

ایران هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده است

رییسی درباره برنامه دولت برای مذاکرات هسته ای و رفع تحریم ها ، اظهار کرد: ما کار اقتصاد مقاومتی را دنبال می نماییم و سفره مردم را به مذاکرات گره نمی زنیم، اما ایران (IRAN) هیچگاه میز مذاکره را ترک نکرده است. ما درباره مذاکرات نتیجه محور آمادگی داریم و آمادگی  طرف مقابل، لغو تحریم ها خواهد بود. اقدامات در حال حاضر بوسیله وزارت خارجه در حال انجام است. ما به آنچه گفته ایم پایبند بوده و جدی می باشیم، ولی خوب باید جدیت را در طرف مقابل هم ببینم.

با بخشی از کابینه رفاقت نداشته ام و به من معرفی شده اند

رییس جمهور همچنین درباره انتصابات دولت، اضافه کرد: محور ما برای انتصاب افراد کارآمدی، باور داشتن مردم و دلدادگی به نظام و انقلاب است. یقین دارم کسی به من رای (vote) نداده، اما او را عضو کابینه کرده ام. قبول داشتن من شرط همکاری با دولت نیست. در استان ها عکس و بنر من را نزنند، بلکه عکس امام و رهبری را بزنند .ضمن تشکر از تمام مردم، من هم خدمتگزار هستم. در دولت چند بار تاکید کرده ام، محور ما کارآمدی است و مدیران کارآمد باید تثبیت شوند.

وی اضافه کرد: با بخشی از اعضای کابینه از قبل آشنایی نداشته ام و سابقه رفاقت نداشته ام و به من معرفی شده اند. از من اشکال می گیرند که گروه و دسته ای ندارم. من دنبال شایسته سالاری هستم اما باید در انتخاب مدیران کارآمد دقت شود. این چنین نیست که تمام مدیران دولت قبل برکنار شوند. ما سالی یکبار ارزیابی کلانی نسبت به مدیران داریم و اگر کسی کارآمدی نداشته باشد، تصمیم دیگری می گیریم. بحث ، بحث مردم است و من دنبال این نیستم که محبوب القلوب باشم. با کسانی که دنبال خدمت باشند حتما همکاری می نماییم.

به بازار شوک وارد نمی نماییم 

وی درباره برنامه دولت برای حذف ارز۴۲۰۰ تومانی ،گفت: پولی که تاکنون پرداخت شده است بجای آنکه به سفره مردم برود، به جیب دلالان رفته است که باید این روند اصلاح شود تا پول به جیب مردم برود و در سفره مردم ظاهر شو،د ولی خوب اینکار را با غافلگیری مردم دنبال نمی نماییم و مردم را بی اطلاع نمی گذاریم و به بازار شوک وارد نمی نماییم.کارشناسان در حال بررسی این مسأله می باشند. ما مردم و بازار را در جریان تصمیم خود می گذاریم. اصلاح این مسأله از برنامه های دولت است و در وقت مناسب، مراتب را به اطلاع مردم می رسانیم، زیرا مشارکت مردم شرط موفقیت دولت است.

مقدمات ساخت ۴ میلیون مسکن در حال انجام است

رئیس‌جمهور در ادامه درباره میزان اقدامات انجام شده برای ساخت ۴ میلیون مسکن گفت: مقدمات کار بوسیله وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و استانداران در حال انجام است. وزیر راه هم اعلام کرد که در شهرستان‌های مختلف اراضی تعیین شده و در حال آماده‌سازی است تا در روستاها و شهرها کار مسکن‌سازی را دنبال نماییم. ساخت مسکن هم نیاز کشور است و هم قانون بوده و هم وعده دولت است.

وی ادامه داد: برخی تردید کنند که آیا این کار شدنی است که ما تاکید داریم باید بشود، زیرا نیاز کشور بیش از ۱ میلیون مسکن در سال است. ما خود را موظف به اجرای قانون می‌دانیم و با توجه به اقدامات کشور، این کار را هم شدنی می‌دانیم. البته این طور نیست که دولت خودش مسکن بسازد، بلکه کار دولت حمایت، نظارت و هدایت است. ما در ۴ سال ۴ میلیون مسکن خواهیم ساخت که مقدمات کار هم آماده است و با همت مردم و مسئولان مربوطه این کار اتفاق می‌افتد.

رئیسی در ادامه درباره رویکرد ایران (IRAN) نسبت به منطقه اضافه کرد: ما با عضویت دائم در شانگ های با زیربناهای اقتصادی منطقه ارتباط برقرار کردیم. البته بخش‌های اقتصادی باید در این زمینه فعال شوند. اسنادی نیز باید به امضا برسد که ممکن است زمان ببرد با این حال در زمینه صادرات باید فعال شویم، زیرا صادرات ما می‌تواند در منطقه ۲ برابر شود و حتما باید شرایط را متفاوت نماییم.

با تمام کشورها تعامل خواهیم داشت

وی با بیان اینکه اولویت ما کشورهای همسایه است، تصریح کرد: با این حال با تمام کشورها تعامل خواهیم کرد. کشورهای منطقه برای ارتباط اقتصادی و تجاری با ایران (IRAN) مصمم می باشند ما هم باید فعالیت مضاعف داشته باشیم. آنچه که تاکنون انجام شده است کافی نیست و ما را راضی نمی‌کند. بنابراین باید فعالیت خود را گسترش دهیم.

پیگیری دیپلماسی اقتصادی لازم است

رئیس جمهور با بیان اینکه پیگیری دیپلماسی اقتصادی لازم است، گفت: در دیدارهای خود با اعضای شانگهای یا دیدار با هیات‌های مختلف در تهران بدون استثنا تمام اعلام آمادگی می‌کردند که با ایران (IRAN) ارتباط اقتصادی داشته باشند. آنها از کالای ایرانی استقبال می‌کردند و تولیدکننده ما بداند بازار بسیار خوبی در منطقه دارد. من دیداری با سفرای کشورمان در منطقه خواهم داشت تا در زمینه دیپلماسی اقتصادی فعال شویم.

تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان مورد حمایت ماست

رئیس‌جمهور در باره موضع ایران (IRAN) نسبت به جنایات اخیر داعش در افغانستان گفت: تشکیل ۱ دولت فراگیر که تمام گروه‌های فعال و اقوام افغانستان را نمایندگی کند، مورد حمایت ماست. اما امروز داعش به عنوان دست‌ساخته آمریکا در افغانستان در حال جنایت است. راهبرد ما ثبات و وحدت و راهبرد آمریکا بی‌ثبات‌سازی و تفرقه در افغانستان است. اقدامات جمهوری اسلامی ایران (IRAN) برای افغانستان و منطقه امنیت‌ساز است. باید تلاش شود افغانستان وضعیت آرامی داشته باشد.

وی ادامه داد : داعش در حال حاضر در افغانستان فتنه‌گری می‌کند. ثبات افغانستان بسیار مهم است. از حاکمان افغانستان می‌خواهم در برابر جنایات داعش ایستادگی کنند و دانسته باشند اگر علیه داعش حرکت جدی انجام نشود و آنها نابود نشوند، زمینه مزاحمت برای بسیاری از کشورها و مردم منطقه فراهم می‌شود و آینده ما بسیار بد خواهد بود. همان کاری که ایران (IRAN) در مقابل گروه‌های تکفیری و داعش انجام داد، تمام باید همان کار را در مقابل داعش انجام دهند.

در پنج، ۶ ماه آخر دولت قبل، تعهدات زیادی ایجاد شد

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت خزانه کشور اضافه کرد: وضعیت ما خوب نبود. به ارزش پول ملی، سفره مردم، بدهکاری دولت و کسری بودجه نگاه نمایید تا ببینید چه شرایطی تحویل دولت ما داده شده است. در پنج، ۶ ماه آخر دولت قبل، تعهدات زیادی ایجاد شد که کسری‌ها را بیشتر کرد، اما ما تلاش می‌کنیم که مشکلات کمتری در زندگی مردم ظاهر شود. غیر از پرداخت حقوق، دستمزدها و یارانه‌ها، باید ماهی 10 هزار میلیارد تومان هزینه دولت قبل را پرداخت نماییم.

وی ادامه داد: با وجود فشار به دولت ما از بانک مرکزی استقراض نکردیم. کسری بودجه آنچنانی و تورم داریم. اما هر چه کار پیش می‌رود، امیدهای بیشتری پیدا می‌کنم و احساس می‌کنم گشایش‌های بیشتری انجام می‌شود. من آینده را بسیار روشن می‌بینم. مشکلات امروز ناشی از آثار تورمی تصمیمات قبلی است و ما تلاش می‌کنیم در تصمیماتمان آثار تورمی وجود نداشته باشد یا حداقل باشد.

وی تاکید کرد: ما بحث اصلاحات اقتصادی را با نخبگان، بازار و مردم در جریان می‌گذاریم. این اصلاحات باید انجام شود. من آینده را با وجود تهدیدها و تحریم‌ها برای کشور بسیار روشن می‌بینم.

در آستانه صد روزگی دولت به مردم گزارش می دهیم

رئیسی در پایان اعلام کرد: در آستانه صد روزگی دولت وی گزارشی از تصمیمات و اقدامات انجام شده دولت به مردم ارائه خواهد شد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=873409
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
شهرداری ارومیه کامبک زد / آذرباتری باخت و احتمال برکناری سرمربی قوت گرفت
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۹:۵۶

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، هفته یازدهم لیگ برتر والیبال برگزار شد. . شهرداری ارومیه در ورامین کامبک زد . در یکی از مهمترین بازی های این هفته، تیم‌ رده دومی شهرداری ارومیه در سالن گلعباسی به...

ارسال توسط : خبر آنلاین
حکم قالیباف برای رئیس تازه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۹:۳۶

 در مراسم معارفه رئیس تازه مرکز تحقیقات اسلامی، مشاور رئیس مجلس و رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی در مراسم معارفه و تودیع رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس طی سخنانی، گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ۱...

ارسال توسط : الف
کدام خودروها در ۱ هفته اخیر گران شد؟/ سمند ال‌ایکس به ٢۴۶ میلیون رسید
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۹:۳۲

به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری خبرآنلاین، با وجودآنکه نوسانات قیمتی در بازار خودرو در ۲۴ ساعت گذشته به حداقل رسیده است اما برخی از خودروهای موجود در بازار در هفته جاری افزایش قیمت های قابل توجهی...

ارسال توسط : خبر آنلاین
چرا آمریکا از پذیرش اولویت‌های مذاکرات طفره می‌رود؟
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۹:۲۰

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام نورنیوز، امروز چهارشنبه دهم آذرماه سومین روز از دور تازه مذاکرات وین میان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران (IRAN) و گروه ۱+۴ در حال برگزاری است.پس از نشست افتتاحیه که روز...

ارسال توسط : میزان آنلاین
شهید ابراهیم قائمی شناسایی شد
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۹:۲۰

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام پایگاه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تفحص شهدا، شهید ابراهیم قائمی یکی از شهدای گمنام آرمیده در دانشگاه علامه طباطبایی از طریق انجام آزمایش DNA شناسایی شد.شهید ابراهیم قائمی...

ارسال توسط : میزان آنلاین