. به گزارش ایکنا،‌ برنامه زنده مصباح شبکه قرآن و معارف سیما، شب گذشته ۲۴ ماه مهر با حضور محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت به منظور بررسی وضعیت حفظ قرآن در بخش...

کد خبر: 874330
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۱:۰۸
ارسال توسط :
بازدید: 16
تعیین سهم هر استان در طرح ملی حفظ با نظارت نمایندگان‌ ولی‌فقیه

تعیین سهم هر استان در طرح ملی حفظ با نظارت نمایندگان‌ ولی‌فقیه

به گزارش ایکنا،‌ برنامه زنده مصباح شبکه قرآن و معارف سیما، شب گذشته ۲۴ ماه مهر با حضور محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت به منظور بررسی وضعیت حفظ قرآن در بخش مردمی به روی آنتن این شبکه تلویزیونی رفت.

انجم‌شعاع درباره مسئولیت و سهم اتحادیه مؤسسات قرآنی درباره حفظ قرآن گفت: در مجموع حدود 17 دستگاه و نهاد در تحقق فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن، سهیم می باشند با توجه به اینکه نقش فعالیت بخش مردمی با حدود ۳ هزار مؤسسه قرآنی و نزدیک به ۷ هزار خانه قرآن، در این زمینه اهمیت بیشتری دارد.

مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت بیان کرد: در سند طرح ملی حفظ، ۶ وظیفه کلی دیده شده است. امسال که سال شروع جدی فعالیت اتحادیه پس از ادغام بود، مبنای فعالیت‌های اتحادیه برنامه‌هایی چون ساماندهی و سطح‌بندی مؤسسات قرآنی، توسعه مؤسسات با محوریت حفظ قرآن، برگزاری دوره‌های توانمندسازی(با پشتیبانی سازمان اوقاف و امور خیریه تربیت هزار و 200 مربی حفظ قرآن) و حمایت بیش از 500 میلیون تومانی از مؤسسات دارای شعب حفظ(با توجه به تأکید شورای توسعه فرهنگ قرآنی و شورای تخصیص) و ... است.

محمد انجم شعاع

انجم‌شعاع با تأکید بر اینکه امروز نگهداشت و توسعه همین تعداد مؤسسات برای ما دغدغه جدی شده است، اظهار کرد: مؤسسه جامعةالقرآن در شرایط کرونایی از 700 شعبه‌ به حدود 200 شعبه تقلیل یافته است و مؤسسه بیت‌الاحزان نیز همین مشکل را دارد. البته متأسفانه آمار دقیقی از این تعطیلی را نه اتحادیه و نه دستگاه‌های حاکمیتی می دارند.

وی با اشاره به اینکه مکاتبات انجام شده با دستگاه‌ها و نهادهای حوزه قرآن و فراکسیون قرآن مجلس شورای اسلامی به منظور اعلام وضعیت بغرنج مؤسسات گفت: روزی که قرار شد این سند تدوین شود طی جلسات کارشناسی با دستگاه‌ها از آنها مطالبه کردیم که چه کار‌هایی را می‌توانند در زمینه تحقق این سند انجام دهند، دستگاه‌های مختلف بنابر وظیفه ذاتی و انتظاراتی که داشتند و با توجه به آینده‌ای که پیش‌بینی می‌کردند، وظایفی را بیان کردند که مورد توافق قرار گرفتند و این سند، مبتنی بر دید کارشناسی دستگاه‌ها تدوین شد.

وی اضافه کرد: البته خلط موضوعی نیز شد، واقعا چرا که در آن هنگام شورای توسعه، مسئول توزیع اعتبارات نیز بود و برخی از مدیران تصورشان این بود که هر چه اقداماتشان را توسعه دهند، می‌توانند اعتبار بیشتری را دریافت کنند. بنابر این تعداد محدودی از دستگاه‌ها، امروز از پس آنچه که در تدوین سند اعلام کردند، برآمدند.

انجم‌شعاع با تأکید بر اینکه قریب به 200 وظیفه برای 17 دستگاه در دید گرفته شده است، اضافه کرد: سازمان اوقاف نیز به عنوان دبیرخانه اصلی، مأمور پیگیری این کار شد و علت این انتخاب نیز به دلیل توجه اوقاف به توسعه موقوفات قرآنی برای درآمد پایدار برنامه‌های قرآنی بود و از طرف دیگر چیزی حدود ۷ هزار بقعه متبرکه می‌توانست زمینه خوبی برای گسترش فرهنگ حفظ قرآن باشد.

گزارش ایکنا حاکی است، وی با توجه به سوال این سؤال که چند درصد از ایده‌آل این امر محقق شد؟ گفت: مطلع هستم که در زمینه توسعه موقوفات قرآنی، خیلی توفیقی حاصل نشده است. پرچم‌دار و فرمانده قرارگاه در موضوع حفظ قرآن در استان‌ها مشخص نیست. حفظ قرآن و تدبیری که مقام معظم رهبری فرمودند از شئون ولی خوب فقیه است و نمایندگان ولی خوب فقیه در استان‌ها، پرچم‌داری این امر را خواهند داشت. اگر در طرح تربیت ملی حفظ، این نگاه استانی را فراهم می‌کردیم و بعد برش سنواتی می‌دادیم و سمت و سوی حمایت‌های مادی اولیه را به سمت قرارگاه‌های استانی قرار می‌دهیم، امکان تحقق آن، فراهم بود.

مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات ادامه داد: هیچ استانی سهم خود را از تربیت 10 میلیون حافظ نمی‌داند. شاهد مثالم نیز استان بوشهر است که امام جمعه و نماینده ولی خوب فقیه استان به عنوان فرد دغدغه‌مند در زمینه تربیت افراد در حوزه حفظ و قرائت مطرح است.

برنامه مصباح

انجم‌شعاع با درخواست از شورای توسعه فرهنگ قرآنی بر تأمل و بررسی این پیشنهاد، اظهار کرد: ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن در این زمینه کار جدی کند و مسیر آماری در امر حفظ قرآن طی این چند سال تغییری نکرده است، بلکه همان مسیر و شیب معمول و ثابت تربیت حافظان قرآن از سوی مؤسسات، متمرکز بر حفظ است.

وی در بخش دیگر از این برنامه به مشکلات مؤسسات قرآنی به ویژه در شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما خود را برای این شرایط بحرانی آمده نکرده بودیم. سیستم سنتی آموزش ما در گذشته می‌طلبید که دانش‌آموز به صورت حضوری، شرکت داشته باشد و از جهت فناوری نیز عقب بودیم.

مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات قرآن اضافه کرد: اما بخشی از مشکلات مؤسسات مربوط به کرونا نبود و کرونا آن را تشدید کرد مثل مشکل مالیات مؤسسات که با وجود معاف بودن مؤسسات از آن با تکالیفی که قانونگذار بر عهده آنها گذاشته است، روبرو می باشند که این امر آنها را از ادامه مسیر خود ناتوان کرده است. مجلس شورای اسلامی آنچنانکه طی ماده‌ای مساجد و تکایا را از تنظیم دفاتر قانونی معاف کرده است این را هم برای مؤسسات قرآنی لحاظ کند، یعنی ماده‌واحده‌ای لازم است، بنابر این نمایندگان مجلس میدان‌داری کنند یا فراکسیون قرآن و کمیسیون فرهنگی مجلس به میدان بیایند تا با تصویب ۱ ماده‌واحده، مشکل تنظیم دفاتر مالیاتی برای مؤسسات قرآنی حل شود.

انجم‌شعاع اظهار کرد: موضوع دیگر بیمه معلمان قرآن است. امروز در جامعه پذیرفته نیست که تعداد کثیری از معلمان از بیمه معاف باشند. در حال حاضر بالغ بر 12 هزار معلم قرآن در کشور است که از این تعداد ۴ هزار و 700 معلم تحت پوشش صندوق هنرمندان وزارت ارشاد بیمه می باشند، اما آیا امروز پذیرفته است که معلم قرآن از هیچ بیمه‌ای بهره‌مند نباشد؟ قانون اساسی کشور برای حق تمام مردم بیمه را اعلام کرده اما بخش قابل توجهی از مربیان که مشغول به ترویج آموزه‌های وحیانی می باشند، اما از خدمات بیمه‌ای محروم می باشند البته مذاکراتی با کمیسیون اقتصادی مجلس انجام شده و آنها به میدان آمده‌اند که جای تجلیل دارد.

وی تأکید کرد: امیدوارم با کمک معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، امسال ۲ معضل مؤسسات قرآنی را حل نماییم. البته در بُعد مکانی نامه‌ای محضر رهبر معظم انقلاب تقدیم شد و دفتر ایشان به ۲ مجموعه ارجاع دادند که کار خوبی برای توسعه مکانی مؤسسات انجام شد، یکی توافق با هیئات مذهبی برای بهره‌مندی از فضای آنها و دیگری سازمان اوقاف و امور خیریه به منظور بهره‌مندی از ظرفیت بقاع متبرکه و این چیزی جز پیوند قرآن و عترت نیست.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=874330
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
تشریح جزئیات اولین پیمایش ملی در حوزه قرآن / پاسخ به نقدهای وارد شده
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۳۶

. به گزارش ایکنا، برنامه افق رادیو قرآن عصر امروز ششم آذرماه با حضور احمد جمالی گندمانی، کارشناس دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و مشاور طرح سنجش شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی به منظور بررسی نتایج این...

ارسال توسط : ایکنا
قاری نوجوان برتر تلاوت‌های مجلسی استان قزوین مشخص شد
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۳۶

شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی ویژه نوجوانان قرآنی استان قزوین با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد. . به‌گزارش ایکنا، شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی ویژه نوجوانان قرآنی...

ارسال توسط : ایکنا
آغاز ثبت نام دوره تربیت مربی قرآن از سوی مؤسسه مهر تابان
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۶:۵۲

به گزارش ایکنا، ثبت نام دوره تربیت مربی قرآن تخصصی کودک و نوجوان از سوی مؤسسه فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت مهر تابان مهدوی شروع شد.. این دوره ویژه بانوان با ظرفیت محدود و با آزمون ورودی و مصاحبه،...

ارسال توسط : ایکنا
معرفت جامعه؛ شرط ظهور امام زمان(عج)
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۶:۲۸

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، آیت‌الله سیدجلال مجدهاشمی، استاد حوزه و دانشگاه، پنجم آذرماه در سلسله جلسات اهمیت شناخت امام زمان(عج) که در مسجد جامع غدیرخم پاسداران برگزار شد، گفت: بنا بر آنچه از...

ارسال توسط : ایکنا
ماجرای شک در تلاوت و حل آن از سوی رهبری + صوت و عکس
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۶:۰۸

. به گزارش خبرنگار ایکنا، پنجمین محفل انس با قرآن به همت مجمع قرآنیان اسلامشهر، شب گذشته، ۵ آذر با حضور تعدادی از قاریان و حافظان قرآن و تلاوت قاریان بین‌المللی و ممتاز کشورمان در اسلامشهر برگزار و...

ارسال توسط : ایکنا

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت برای خبرگزاری و خبرخوان دیتانیوز نسخه 3 محفوظ می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب تنها با درج لینک فعال به مطلب مجاز می باشد.

طراحی وب سایت : mnjadidi