مدیر پروژه واکسن فخرا گفت: واکسن‌ساز‌های داخلی که الان در مرحله کارآزمایی بالینی می باشند دچار چالش شده‌اند و روند مطالعه کارآزمایی بالینی کند شده است.. «احمد کریمی» مدیر (manager) پروژه واکسن فخرا،...

کد خبر: 874518
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۸:۳۸
ارسال توسط :
بازدید: 9
تولید «فخرا» متوقف می‌شود

مدیر پروژه واکسن فخرا گفت: واکسن‌ساز‌های داخلی که الان در مرحله کارآزمایی بالینی می باشند دچار چالش شده‌اند و روند مطالعه کارآزمایی بالینی کند شده است.

«احمد کریمی» مدیر (manager) پروژه واکسن فخرا، در ارتباط با برخی گزارش‌ها مبنی بر کاهش استقبال از مطالعات بالینی واکسن‌های داخلی گفت: بالاخره با حجم واکسیناسیونی که در کشور انجام شده که البته خوب است و ما از آن ناراضی نیستیم، تعداد داوطلبان کم شده است. درحال حاضر سن واکسیناسیون از ۱۲ سال به بالا اعلام شده و تمام می‌توانند واکسن بزنند و طبیعتا انگیزه برای شرکت در مطالعات کم شده است و به همین دلیل واکسن ساز‌های داخلی که الان در مرحله کارآزمایی بالینی می باشند دچار چالش شده‌اند و روند مطالعه کارآزمایی بالینی کند شده است.

او اضافه کرد: ما توقع داشتیم بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ داوطلب در روز داشته باشیم، اما این عدد به حدود ۱۰۰ نفر رسیده است و از آنجا که در فاز ۳ حجم نمونه باید زیاد باشد، عملا چالش ایجاد شده است. البته الحمدالله با مساعدت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، روسا و معاونین بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی، البرز، اصفهان و خراسان رضوی هماهنگی لازم جهت انجام مطالعه در این استان‌ها نیز انجام شد که وضعیت حضور داوطلبان را بهبود بخشیده است.

مدیر پروژه واکسن فخرا گفت: دستوری که وزیر بهداشت قبلی و فعلی داده و در مصاحبه‌ها نیز تاکید کرده بودند این بود که به واکسن‌های داخلی همزمان با شروع فاز ۳ مجوز اضطراری داده شود که عملا این اتفاق نیفتاده و مجوز اضطرار مشروط صادر شده است. قید شده گزارش اولیه فاز ۳ باید ارسال گردد که با توجه به واردات و روند واکسیناسیون عملا رسیدن به این گزارش با کندی مواجه شده است.

کریمی گفت: در دوم شهریور ماه و همزمان با صدور مجوز کمیته اخلاق برای مطالعه فاز ۳، در پی نامه یکی از معاونان در مجموعه وزارت بهداشت به کمیته اخلاق، مجوز تزریق واکسن فخرا نیز به تعویق افتاد و چالش جدی ایجاد شد. الحمدالله با همکاری کمیته اخلاق و سازمان غذا و دارو این مشکل حل شد.

کریمی با اشاره به اینکه مجوز تزریق واکسن فخرا به تعویق افتاد و چالش جدی ایجاد شد، گفت: الحمدالله با همکاری کمیته اخلاق و سازمان غذا و دارو این مشکل حل شد.

او اضافه کرد: از مرداد تا به حال ۱ میلیون دوز تولید کرده‌ایم و از آذر ماه نیز ۵ میلیون دوز درماه تولید خواهیم کرد که برای توسعه ظرفیت نیز با شرکت داروسازی ثامن قرارداد همکاری بسته‌ایم و از هفته گذشته نیز اولین بچ را در این شرکت آماده ارائه به بازار کرده‌ایم؛ بنابراین تمام زیر ساخت‌های لازم برای تولید ۱ محصول کاملا ایرانی را که با همکاری دانشمندان، محققان و شرکت‌های دانش بنیان داخلی به ثمر نشسته را در اختیار داریم، اما فعلا در حال برنامه‌ریزی برای توقف تولید می باشیم، به این دلیل که تولید نماییم به چه کسی بدهیم؟

کریمی اضافه کرد: حتی قول‌هایی داده شده که پیش خرید انجام شود، اما تا به الان از سمت وزارت بهداشت برای پیش خرید واکسن‌های تولیدی نیز اقدامی صورت نگرفته است در صورتی که در جهان دولت‌ها در مرحله تحقیق و توسعه از شرکت‌ها پیش خرید کردند و کشور ما نیز در مرحله تحقیق و توسعه از سبد کواکس پیش خرید کرد و پول واریز کرده بود.

کریمی گفت: همانطور که گفتم ما خوشحال می باشیم که با واکسیناسیون عمومی وضعیت جامعه به حالت عادی بازگردد، اما توقع داریم حداقل ۱۰ درصد رقم واردات که به کشور‌های مختلف از جمله امارات برای واردات واکسن سینوفارم چینی می‌دهیم، به واکسن ساز‌هایی که در مرحله مطالعات بالینی به دلیل واردات واکسن به چالش برخورده‌اند، اختصاص پیدا کند. بهترین روش این است که حداقلی را از واکسن ساز‌ها پیش خرید کنند که این واکسن ساز‌ها آرامش خاطری به دست بیاورند، اما مطالعه‌شان را با همان سرعت کم ادامه بدهند.

او گفت: فرض نمایید که مطالعه فاز ۳ ما با سینوفارم مقایسه می‌شود. طبیعتا اگر ما مطالعه‌مان را با سینوفارم مقایسه کرده‌ایم و جوابی در حد سینوفارم یا بهتر بود، آن چیزی که به سینوفارم مترتب می‌شود برای ما نیز می‌تواند اتفاق بیافتد. برای مثال با توجه به اینکه فرمولاسیون واکسن سینوفارم برای کودکان و بزرگسالان تفاوتی ندارد، واکسن ما هم می‌تواند آن رِنج سنی را پوشش بدهد.

او در ادامه گفت: در ۱ و نیم سال گذشته، کشور‌های بزرگ و صنعتی قبل از تحقیقات واکسن‌ها را پیش خرید کردند که این واکسن ساز‌ها با خیال راحت کارشان را انجام بدهند. در کشور ما از شروع این حرف گفته شد، اما هیچوقت این کار را نکردند و از هیچ واکسن‌سازی پیش خرید انجام نشد. الان هم حرفمان همین است که واکسن‌هایی که به فاز ۳ بالینی رسیده‌اند را حداقل به اندازه ۱ و نیم یا ۲ میلیون دوز پیش خرید کنید. این را هم قول داده‌اند، اما هیچ گاه عملی نشده که می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

کریمی در واکنش به گفته برخی مبنی براینکه به پروژه واکسن‌های دولتی هرکدام ۴۰ میلیون دلار پول داده شد که در حکم پیش خرید بوده است، گفت: به ما ده میلیون یورو ارز دولتی داده شد و بقیه واکسن‌های داخلی ۴۰ میلیون دلار گرفتند. کمک بلاعوضی به ما داده نشد و ارز دولتی فروخته شده و پول آن هم از ما گرفته شده است.

او درباره وضعیت انتشار نتایج مطالعات واکسن فخرا گفت: مقاله‌های این پروژه در حال نویسندگی شدن است که نگارش برخی تمام شده و در ژورنال‌های خارجی در حال ادیت است. امیدواریم که پس از اتمام ویرایش به زودی منتشر شود. تمام نتایج را به سازمان غذا و دارو نیز اعلام کردیم و هیچ مشکلی از بابت اعلام نتایج نداریم.

کریمی در ارتباط با گروه‌های غیرمجاز استفاده از این واکسن گفت: درحال حاضر زنان باردار، شیرده و افراد زیر ۱۸ سال و نهایتا افرادی که بیماری‌های خاص می دارند، مشمول گروه غیرمجاز برای استفاده از این واکسن در فاز مطالعاتی می باشند.

او درادامه اضافه کرد: ما در فاز ۱ ۱۳۵ و در فاز ۲ ۵۰۰ داوطلب داشتیم، براساس نتایجی که به دست آوردیم، این واکسن کاملا بی‌خطر و کم عارضه بود. ۹۴ درصد افراد دریافت کننده واکسن فخرا افزایش تیتر آنتی بادی داشتند که افزایش حداقل ۴ برابری آنتی بادی در ۷۵ این جمعیت مشاهده شد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=874518
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : حوادث
سعید محمد: ۲۲ هزار واحد خالی در کیش داریم
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۷:۵۲

وی اضافه کرد: افتخارات زیادی هم ایجاد شده، ولی خوب باید همواره بدنبال حرکت از خوب به عالی باشیم، چراکه مردم الان از رضایتمندی قابل قبولی از مسئولین برخوردار نیستند.. محمد ادامه داد: امروز از جمله...

ارسال توسط : آفتاب
تصمیمات کارگروه آلودگی هوا در صورت تشدید آلایندگی
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۲:۰۴

محسن منصوری استاندار تهران در پایان ششمین جلسه کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا اظهار داشت: بنا بود محدودیت‌هایی را اعمال نماییم، اما خوشبختانه بخاطر بارندگی و وزش باد، شاخص آلودگی هوا به ۸۰ تقلیل...

ارسال توسط : آفتاب
خطر فرونشست زمین در ۲۹ استان و بیش از ۶۵ درصد دشت‌های ایران
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۱۶

تهران و اصفهان به‌شدت تحت تاثیر فرونشست زمین قرار می دارند علیرضا شهیدی گفت: فرونشست پدیده تازه‌ای در جغرافیای کشور نیست و نخستین بار در سال ۴۷ در دشت رفسنجان که مشهور به باغ‌های پسته و...

ارسال توسط : آفتاب
دستگیری ۶۷ نفر در اعتراضات اصفهان/ تکذیب آمار کشته‌ها
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۷:۳۲

سلطانیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها و استعلام‌های رسیده، تمام مجروحان از جمله نیرو‌های انتظامی، امنیتی و اغتشاشگران با آسیب‌های سطحی ترخیص شده‌اند و تنها ۱۹ نفر در...

ارسال توسط : آفتاب
اظهارات طراح واکسن "کووپارس" درباره "اُمیکر&
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۷:۰۸

سید رضا بنی هاشمی با بیان این که همیشه در طول تاریخ جنگ مابین سیستم ایمنی و ویروس ها اتفاق افتاده که این مهم در راستای تکامل هر ۲ بوده است، اظهار کرد: نعمت داشتن این سیستم تکامل یافته ایمنی و سایر...

ارسال توسط : آفتاب