به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، برگزیدگان جایزه کتاب سال جوانان ایران (IRAN) عصر امروز در تالار وحدت معرفی شدند. در ابتدای این مراسم مرشد متولی، به اجرای منقبت...

کد خبر: 874694
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۲۲
بازدید: 6
برگزیدگان جایزه کتاب سال جوانان ایران (IRAN) معرفی شدند

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، برگزیدگان جایزه کتاب سال جوانان ایران (IRAN) عصر امروز در تالار وحدت معرفی شدند. در ابتدای این مراسم مرشد متولی، به اجرای منقبت خوانی پرداخت.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به اینکه ان شاءالله تمام توفیق داشته باشیم عامل به سیره حضرت محمد (ص) باشیم، اظهار کرد: آیین گرامیداشت کتاب سال جوانان مراسم برازنده و پراتفاقی است. هر آیینی که برای گرامیداشت کتاب برگزار شود، برازنده است. هر آیینی که برای گرامیداشت دانشمند باشد، برازنده است. در این برنامه ۳ محور جوانی، کتاب و دانش با هم جمع می‌شود. امیدوارم با بهتر شدن شرایط، شاهد برگزاری محافلی از این دست باشیم. امیدواریم در دوره تازه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخی از مشکلات جامعه فرهنگی مرتفع شود و اوضاع نشر و کتاب به سامان نیست.

وی ادامه داد: اوضاع نشر متأثر از مسائل اقتصادی و ترس از فراگیری کرونا آسیب زیادی دید. بخشی از این مشکلات در مدت کوتاه و برخی در مدت بلندتری حل می‌شوند. غیر از مصادیق اقتصادی، گروه‌های مدیریتی در حوزه فرهنگ وجود می دارند. تکریم موثر اهل علم و فرهنگ در دستور کار وزارت ارشاد قرار دارد. اگر از اهالی فرهنگ تقدیر نکنیم، سبب می‌شود ۱ تولیدکننده محصولات بهداشتی از نام آن‌ها استفاده کند!

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با لزوم اخذ مجوز چاپ و بسته بندی و هرنوع چاپ دیگری از وزارت ارشاد ابراز کرد: این کار می‌تواند سبب شود به چهره‌ها و مفاخر ملی توجه داشته باشند. علاوه بر اینکه پاسداشت زبان فارسی مورد توجه است به دنبال این می باشیم که اهل علم و ادب جایگاه واقعی شان را به دست بیاورند.

احمدوند تصریح کرد: کتاب مظهر و مصداق مانایی است. شما که کتاب می‌نویسید ماندگار می‌شوید. کسی که کتاب می‌نویسد می‌تواند ماندگار باشد. پادتن جوانی ماندگاری است. کتاب می‌تواند به جوانی استمرار دهد و اگر نویسنده کتاب باشید مانا خواهید بود.

در این مراسم میثم موحدفرد دبیر دومین دوره جایزه کتاب سال، درباره این رویداد فرهنگی گفت: حقیقتاً دوستانی که می‌بینم فرهنگی می باشند و می‌دانند کار فرهنگی کردن سخت است. کار در شرایط کرونایی کمر شکن است. بهتر از من می‌دانید در کشور جوایز فرهنگی فراوان داشتیم و برخی از آن‌ها کتاب سال بودند. ما جایزه پروین را داشتیم که چند سالی است، برگزار نشد. پس از چند سال توانستیم کتاب سال جوانان را برگزار نماییم و امیدواریم این اتفاق بیفتد. جایره کتاب سال جوانان هم از امتیازات جوایز دیگر بهره‌مند می شوند. از جذب در هیئت علمی، کسر خدمت سربازی گرفته تا حضور در مجامع بین المللی و استخدامی بهره‌مند شوند.

دبیر جشنواره کتاب سال جوانان ابراز کرد: با صندوق اعتباری هنر صحبت کردیم تا تمام کسانی که به دور پایانی جایزه کتاب سال راه یافتند عضو صندوق اعتباری آن شوند. کمترین بهره آن استفاده از بیمه مادام العمر است.

در این مراسم سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه امیدوارم هرساله جایره کتاب سال جوانان با شکوه بیشتری برگزار شود، بیان کرد: امیدوارم در دولت سیزدهم اهتمام بیشتری به حوزه فرهنگ شود. ضمن تبریک هفته فرهنگ باید بگویم امیدوارم ما به قرآن، نهج البلاغه، کتاب های امامان و متفکران توجه نماییم. خیلی وقت ها به متفکران دسترسی نداریم اما به کتاب هایشان دسترسی داریم.

وی ادامه داد: درست است مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد باید به فرهنگ توجه شود. یکی از اقایان در شیراز به من اعلام کرد واقعا چرا برای حافظ مراسم برگزار می نمایید حافظ برای ما آب و نان نمی شود به وی گفتم این چه فکری است که شما دارید نمی توان اعلام کرد به فرهنگ بی اهتمام باشیم انتظار داریم در دولت تازه گام های بلندی برداشته شود. شاهد تحرک و پویایی در زمینه فرهنگ باشیم این مسئله به اهتمام مدیران نیاز دارد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه درست است با نمایندگان مجلس در زمینه لایحه ها در ارتباط می باشیم، اما برای هر حمایتی نیاز باشد در کنار دوستان فرهنگ می باشیم، ابراز کرد: خیلی ها به این باورند کتاب می تواند از معلم و استاد نقش آفرین تر باشد. بسیاری از کسانی که به جایی رسیدند، از مطالعه بوده است. هرکس اهل مطالعه باشد زایش ها و تراوش های فکری دارد و می تواند پاسخ بسیاری از ابهامات را مطرح کند. باید از دوران کودکی و نوجوانی آنها را تربیت نماییم.

از شایستگان تقدیر جایره کتاب سال جوانان می توان به زهرا آتشی، محمد باقری، محیا شعیبی عمرانی در زمینه تالیف، سید مسعود آذر فام، امیررضا صادقی در زمینه ترجمه، نسترن عطارد، پانته‌آ احدیان فرد، حمیدرضا تمدن، ندا جمشیدی، علی منصف زاده اصل، محمد صادق ذوقی و امیر محمد اسماعیلی اشاره کرد.

از دیگر شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال جوانان می‌توان از حامد خوش اخلاق، سجاد قانع عز آبادی، رضا کریمی، محمد حسن یادگاری، علی محمدیان اصل، علی یوسف، حمید دشتی و سید ابوالفضل حسینی، سمانه رنجبر، سید امیر اجاق، جعفر کتابچی خوانساری، نگار محقر مقدم، حسن خلجی، خدیجه نصیری، فرشاد رضایی، عیسی اصغری ممقانی، سیده نرگس میرفیضی، محمد صادق فلاح پور، امیر محمد اسلامی و علیرضا خزایی نام برد.

انتهای پیام/ 

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=874694
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی: برای برطرف کردن ابهامات به آژانس انرژی اتمی اعلام آمادگی کرده ایم
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۱۶

ایسنا: نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد که در جلسه کمیسیون امنیت ملی رئیس سازمان انرژی اتمی این توضیح را داد که ایران (IRAN) برای برطرف کردن ابهامات به آژانس انرژی اتمی...

ارسال توسط : انتخاب
آمادگی ایران (IRAN) برای برطرف کردن ابهامات آژانس اتمی
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۵۶

ابراهیم عزیزی در توضیح جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جلسه ای با آقای اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی جهت ارائه گزارشی از سفر آقای گروسی مدیرکل آژانس بین...

ارسال توسط : آفتاب
انتخاب اتاق تعاون ایران (IRAN) به عنوان عضو هیئت مدیره اتحادیه بین المللی تعاون (ICA-AP)
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۵۶

ارتقای آراء و جایگاه ایران (IRAN) در هیئت مدیره دفتر منطقه‌ای ICA-AP را می‌توان حاصل فعالیت‌ها و تعامل نزدیک اتاق تعاون ایران (IRAN) با نهضت جهانی و منطقه‌ای تعاون دانست و آن را به...

ارسال توسط : آفتاب
مذاکرات برجامی در وین در روز پنج‌شنبه ادامه پیدا می‌کند / ارائه خواسته‌های ایران (IRAN) برای لغو تحریم‌ها به صورت دسته‌بندی‌شده
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۵۶

. ایسنا: در نشست کارگروه لغو تحریم‌ها در سطح کارشناسی که روز سه‌شنبه برگزار شده ایران (IRAN) خواسته‌های خود برای لغو تحریم‌ها را به صورت دسته‌بندی‌شده و مشخص به اعضای برجام ارایه کرده است.. . روز...

ارسال توسط : انتخاب
سردار نقدی: باید از فضای ننگین اینترنت جهانی به استقلال برسیم
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۵۶

صداوسیما: سردار محمدرضا نقدی در همایش نسل سلیمانی و اختتامیه پویش همکلاسی مهربان اضافه کرد: حضور شما دانش آموزان بسیجی یادآور صد‌ها هزار دانش‌آموز مجاهد در جبهه‌های دفاع مقدس و ۳۶ هزار دانش‌آموز...

ارسال توسط : انتخاب