از زمان انقلاب ارزهای دیجیتال و متداول‌شدن استفاده از بیت کوین، دنیای رمزارزها همواره مشتاق استفاده از این پول دیجیتالی در حوزه‌های مختلف است. این در حالی است که برخی به‌دلیل ویژگی‌های حفظ حریم...

کد خبر: 874855
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۱۵
ارسال توسط :
بازدید: 16
چرا آمازون و سایر خرده‌فروشی‌ها بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت قبول نمی‌کنند؟

از زمان انقلاب ارزهای دیجیتال و متداول‌شدن استفاده از بیت کوین، دنیای رمزارزها همواره مشتاق استفاده از این پول دیجیتالی در حوزه‌های مختلف است. این در حالی است که برخی به‌دلیل ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی به بیت کوین روی آورده‌اند و برخی دیگر به‌دلیل تازگی جذب آن شده‌اند.

به‌گزارش میک‌ یوز آو، مدتی قبل شایعه‌ای درباره این موضوع منتشر شد که آمازون بیت کوین را به‌عنوان روش پرداخت خواهد پذیرفت؛ اما دیری نگذشت که این شرکت شایعه یاد شده را رد کرد. واقعا چرا آمازون از پذیرش بیت کوین سر باز زده است؟ اگر بیت کوین واحد پول محسوب می‌شود؛ چرا‌ آمازون و سایر خرده‌فروشی‌های آنلاین این ارز دیجیتال و سایر رمزارزها را به‌عنوان روش پرداخت نمی‌پذیرند؟

چرا آمازون بیت کوین را نمی‌پذیرد؟

بیت کوین

هدف اصل خرده‌فروشی به‌عنوان کسب‌وکار، فروش هرچه بیشتر محصولات است. این اولین‌باری نیست که مشتریان از فروشگاه‌ها درخواست کرده‌اند روش‌های پرداخت جدیدی دراختیار آن‌ها قرار دهند. برای مثال، فروشگاه‌های فیزیکی به‌تدریج از پذیرش پرداخت‌های نقدی به پذیرش کارت‌های اعتباری روی آورده‌اند.

امروزه، بسیاری از فروشگاه‌ها از سیستم‌ پرداخت مبتنی‌بر گوشی‌های هوشمند، کارت هدیه و... پشتیبانی کنند؛ اما واقعا چرا هنوز پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال در فروشگاه‌ها را شاهد نیستیم؟ بیش از ۱ دهه از ظهور بیت کوین می‌گذرد و امنیت یکی از ویژگی‌های اصلی این ارز دیجیتال است. کاربران زیادی وجود می دارند که تمایل می دارند از این فناوری برای انجام پرداخت‌های خود بهره ببرند.

مقاله‌های مرتبط:

آمازون و سایر خرده‌فروشی‌های آنلاین تاکنون رسما درباره دلیل نپذیرفتن رمزارزها توضیحی نداده‌اند. با وجود شایعات مختلفی که درباره پذیرش بیت کوین منتشر شده است، آمازون تنها آن‌ها را تکذیب کرده و اطلاعات دیگری دراین‌باره منتشر نکرده است. گفتنی می باشد دلایل و نگرانی‌های روشنی وجود دارد که ممکن است مانع پذیرش بیت کوین در آمازون و سایر خرده‌فروشی‌ها شده باشد.

قیمت و نوسان‌ها

بی‌ثباتی ارز، یعنی سرعت تغییر ارزش آن در‌‌مقایسه‌‌با ارزهای فیات رایج در سراسر دنیا سریع و پیش‌بینی‌نشدنی است. تمام ارزهای جهان شاخص نوسان می دارند؛ شاخصی که پیش‌بینی آن دشوار است؛ اما از‌‌آنجا‌‌که ارزهای ویژه هر کشور بر اقتصاد محلی آن ناحیه متکی است، محاسبه نوسان‌های آن بسیار ساده‌تر خواهد بود. همچنین، تاریخ نشان داده است که نوسان‌ چشمگیری در ارزهای فیات رایج مثل دلار و پوند و یورو وجود ندارد؛ اما این موضوع درباره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال صدق نمی‌کند.

نوسان‌های شدید ارزش قیمت بیت کوین و دیگر رمزارزها، یکی از دلایل مهم پذیرفته‌نشدن آن‌ها در آمازون و سایر خرده‌فروشی‌های آنلاین است

ارزهای دیجیتال شاخص نوسان بالا و پیش‌بینی‌نشدنی می دارند که باعث می‌شود درصورت پذیرش آن به‌عنوان روش پرداخت، کسب سود دشوار شود. قیمت محصولاتی که بر‌‌‌اساس رمزارزها تعیین شده باشد، می‌تواند در کمتر از ۱ ماه یا حتی ۱ روز به‌شدت تغییر کند و این دقیقا همان شرایطی است که هیچ‌یک از مدیران خرده‌فروشی به مواجه‌شدن با آن تمایلی ندارند.

علاوه‌بر‌این، ممکن است هر مبلغی که در ازای خرید ۱ محصول به آمازون می‌پردازید، در زمان کوتاهی بسیار کمتر از ارزش واقعی محصول یادشده باشد و این مسئله می‌تواند بر درآمد نهایی آمازون تأثیر منفی بگذارد.

بدنامی

هکر

ارزهای دیجیتال در‌مقایسه‌با ارزها و روش‌های پرداخت دیگر شهرت بدی می دارند. بیت کوین و سایر رمزارزها اولین‌بار درحدود ۱۰ سال پیش و با وعده حفظ حریم خصوصی و امنیت به دنیا معرفی شد و این دقیقا همان قابلیتی است که در آن زمان، بانک‌های استاندارد و کیف‌پول‌های آنلاین نمی‌توانستند ارائه دهند.

بسیاری از افراد تصور کنند تنها مجرمان از بیت کوین استفاده کنند

ویژگی مذکور باعث شد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای علاقه‌مندان به حریم خصوصی و افراد ساکن مناطق دورافتاده به گزینه‌ای عالی برای پرداخت و جابه‌جاکردن پول تبدیل شود. البته همین قابلیت باعث شد مجرمان نیز به استفاده از بیت کوین ترغیب شوند.

فضای رمزارزها هم‌زمان با انتشار داستان‌های وحشتناک در دارک‌وب بسیار متشنج و باعث شد بسیاری از افراد استفاده از بیت کوین و سایر رمزارزها را به‌طور خاص تنها به بازارها و فعالیت‌های غیرقانونی دارک‌وب نسبت دهند. حتی اگر این سوءتفاهم‌ها برطرف شود، بیشتر خرده‌فروشی‌ها ترجیح می‌دهند تصویر قانونی و دوست‌دار خانواده‌ خود را حفظ کنند. تا زمانی که مردم از ایده ارزهای دیجیتال ناراحت باشند، بعید به‌نظر می‌رسد که بیشتر فروشگاه‌ها از آن به‌عنوان روش پرداخت بهره ببرند.

بدون مقررات دولتی

وقتی از بیت کوین و ارزهای دیجیتال سخن به‌میان می‌آید، مقررات دولتی موضوعی بسیار حساس محسوب می‌شود. ناگفته نماند بسیاری از افراد در ابتدا تنها به‌دلیل نبود قوانین دولتی به بیت کوین جذب شدند. بسیاری از افراد و مشاغل کوچک و ارائه‌دهندگان خدمات مختلف از ایده بازار آزادِ رمزارزها که می‌توان از آن‌ها به‌هر نحوی استفاده کرد، استقبال کردند؛ اما نبودِ مقررات به‌معنی نبود‌ِ حفاظت است.

مطمئنا تنظیم مقررات زیاد برای استفاده از ارزهای دیجیتال می‌تواند بر این بازار تأثیر منفی بگذارد؛ اما بیشتر خرده‌فروشی‌ها تمایل می دارند از امنیت واحد پولی که با آن کار کنند، اطمینان داشته باشند.

با‌‌‌توجه‌‌به ماهیت استخراج‌پذیربودن ارزهای دیجیتال، اجرای هرگونه مقررات معنادار به‌دست دولت‌ها دشوار خواهد شد. برخی از کشورها مثل چین حتی استفاده از بیت کوین را کاملا ممنوع کرده‌اند. تنها گذشت زمان می‌تواند باعث وضع مقررات مناسب در بازار رمزارزها شود و در آن صورت، می‌توان انتظار داشت که آمازون و بسیاری از خرده‌فروشی‌های آنلاین درقبال استفاده از این نوع ارزها احساس امنیت کنند.

ناسازگاری زیرساخت‌ها

بیت کوین

آمازون بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین در جهان است. این عنوان از مدیریت زنجیره تأمین پیچیده این شرکت به‌دست آمده است که محصولات، خدمات، حمل‌ونقل، پرداخت‌ها، هزینه‌ها و درآمدها را شامل می‌شود.

درحال‌حاضر، خرده‌فروشان از زیرساخت‌های بسیار قدرتمندی برای حفظ کسب‌وکار خود بهره می‌برند؛ ولی خوب نظم زیرساخت بیت کوین مناسب نیست. زیرساخت فعلی بیت کوین تنها مختص این ارز دیجیتال است؛ به‌همین‌دلیل، برای یکپارچه‌شدن با سیستم‌های جهانی باید تعییرات زیادی روی آن اعمال شود. اگرچه این تغییر امکان‌پذیر است، برای اجرایی‌شدن به تقاضا یا سرمایه‌گذاران زیادی نیاز خواهد داشت.

آیا آمازون ارز دیجیتال مخصوص خود را راه‌اندازی خواهد کرد؟

ارز دیجیتال آمازون

به‌نظر نمی‌رسد آمازون فعالیتش را در این حوزه با اطمینان و بدون ریسک انجام دهد. تاکنون، غول خرده‌فروشی آنلاین خطرهای زیادی پذیرفته که باعث شده است در صنعت خرد‌ه‌فروشی آنلاین آن‌هم در چنین مقیاس گسترده‌ای پیش‌گام باشد. پس، بعید به‌نظر می‌رسد این شرکت فرصت را برای بزرگ‌ترین ادغام با صنعت فناوری مالی از دست دهد. تصور جف بزوس و مدیران آمازون از بازار ارزهای دیجیتال ۲ حالت دارد: یا آن‌ها تصور کنند این بازار مدت زیادی دوام نخواهد آورد یا هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای ورود به ارزهای دیجیتال می باشند. اگرچه این نکته تنها در حد حدس‌و‌گمان است، چندان هم بی‌منطق به‌نظر نمی‌رسد.

اواسط سال ۲۰۲۱، آمازون فراخوانی برای جذب نیروهای تازه در بخش پرداخت‌های دیجیتال و نوظهور منتشر کرد. وظیفه این واحد توسعه سیستم‌هایی است که انواع گزینه‌‌های پرداخت را در سراسر جهان دردسترس مشتریان قرار دهد. از سال‌ها قبل، شایعه‌‌‌ها و گزارش‌های مختلفی درباره ارز دیجیتال آمازون کوین (AmazonCoin) و بزوس کوین (BezosCoin) منتشر شده که البته محتوای این شایعه‌ها صرفا در حد گمانه‌زنی است. به‌هر‌حال، نمی‌توان روی آوردن شرکت‌های بزرگی مثل تسلا به بیت کوین را در این زمینه نادیده گرفت.

شایعات را باور نکنید

ایجاد ارز دیجیتال تازه به‌دست یکی از خرده‌فروشی‌های آنلاین بزرگ مثل آمازون مسلما خبری پیش‌گامانه محسوب می‌شود؛ البته می‌توان انتظار داشت که این شرکت پیش از عرضه ارز دیجیتال خود، از قدرت و هیجان‌های موجود در این بازار نهایت بهره را ببرد.

هنوز مشخص نیست آمازون ارزهای دیجیتال موجود را خواهد پذیرفت یا قصد دارد رمزارز تازه و اختصاصی توسعه دهد. نکته مهم این است که درصورت پذیرش بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال در آمازون، این شرکت خبر مرتبط با آن را مخفی نخواهد کرد و آن را از هر طریق ممکن به گوش جهانیان خواهد رساند.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره استفاده از بیت کوین به‌عنوان روش پرداخت چه می باشد؟ آیا آمازون و سایر خرده‌فروشی‌های آنلاین سرانجام امکان خرید با بیت کوین را فراهم خواهند کرد؟

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=874855
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : فناوری و ارتباطات
یوتیوب در حال امتحان طراحی سازگار با Material You برای اپ اندرویدی خود است
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۵۶

انتظار می‌رود اپلیکیشنی به محبوبیت یوتیوب از طراحی ثابت استفاده کند؛ اما این‌طور نیست. گوگل دائما در حال تغییر‌دادن رابط کاربری اپ یوتیوب است و آن را با ویژگی‌های جدیدی که برای شرکت‌ مهم شده‌اند،...

ارسال توسط : زومیت
حافظه ۲۱ گیگابیتی کارت گرافیک RTX 3090 Ti؛ سریع‌تر از همیشه
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۳۲

رسانه‌ی تایوانی Uniko Hardware که قبلاً هم سابقه انتشار اطلاعات موثق پیش از اعلام رسمی را دارد، در گزارش تازه خود ۱ کد مرتبط با کاتالوگ تراشه‌های حافظه GDDR6X در شرکت میکرون را فاش کرده که گفته...

ارسال توسط : زومیت
برخی کابران مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی از باگی در کانکتو مگ‌سیف خبر می‌دهند
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۱۲

جدیدترین گزارش‌ها از انجمن ردیت حاکی از آن است که برخی از مدل‌های ۱۶ اینچی مک‌بوک پرو، هنگامی که خاموش می‌شوند، در صورت وصل‌شدن کانکتور مگ‌سیف، شارژ نمی‌شوند. مشکل مذکور ابتدا با انتشار ویدئویی...

ارسال توسط : زومیت
عرضه‌ی آپدیت اندروید ۱۱ برای نوکیا ۹ Pure View منتفی شد
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۱۲

از زمانی که HMD Global تولید گوشی‌های نوکیا را برعهده گرفته است، این شرکت به‌عنوان عضوی از پروژه‌ی اندروید وان، به مشتریان وعده‌ی به‌روزرسانی‌های به‌موقع گوشی‌های خود به مدت حداقل ۲ سال را داده و...

ارسال توسط : زومیت
چگونه در واتساپ بدون ذخیره شماره مخاطب چت نماییم؟
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۷:۰۰

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با نقل قول از indianexpress، واتساپ یکی از محبوب ترین سرویس های پیامرسانی در جهان است که میلیون ها نفر از آن استفاده می کنند. واتساپ به ما امکان می دهد با مردم در...

ارسال توسط : الف