ورود اعضای هیات علمی به "تشکل‌های مردمی امر به معروف" حجت الاسلام «سید علی خان‌محمدی» سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر درباره چرایی راه‌اندازی رشته تحصیلی امر به معروف و نهی از منکر...

کد خبر: 875015
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۸:۳۴
ارسال توسط :
بازدید: 18
توضیح درباره سرنوشت شغلی فارغ‌التحصیلان رشته امر به معروف و نهی از منکر

ورود اعضای هیات علمی به "تشکل‌های مردمی امر به معروف"

حجت الاسلام «سید علی خان‌محمدی» سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر درباره چرایی راه‌اندازی رشته تحصیلی امر به معروف و نهی از منکر در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه آزاد گفت: قرارگاه امر به معروف در همکاری با موسسه بینش مطهر ایجاد شده است. این موسسه در حوزه مبانی امامین انقلاب کار می‌کند و بینش علمای ربانی که شامل امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب، علامه طباطبایی، آیت‌الله مطهری، آیت‌الله مصباح و آیت‌الله جوادی آملی می باشند را به صورت مبانی فکری کار می‌کند، درباره موضوع مورد اشاره هم باید بگویم که این تصمیم در تفاهم‌نامه ۳ جانبه بین دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان ظرفیت علمی و دانشگاهی در کشور، ستاد امر به معروف و موسسه بینش مطهر منعقد شده است.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهم نامه قرار است همکاری هم در حوزه ساماندهی اساتید هیئت علمی دانشگاه‌ها صورت بگیرد. در حال حاضر حدود ۳۶ هزار هیئت علمی داریم و می‌توانیم از حضور این اساتید در حوزه تشکل‌های مردمی امر به معروف استفاده کرده و اعضای هیئت علمی به تشکل‌ها ورود پیدا کنند.

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: در راستای این تفاهم‌نامه تلاش می‌کنیم، آموزش‌های امر به معروف را به صورت آکادمیک و رشته‌های تخصصی پیش ببریم. محتوایی که قرار است برای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بروز پیدا کند باید آموزش داده شود و حتی می‌توان در این خصوص در رشته‌های مختلف تخصصی نیز ورود کرد. بنابراین مقرر شد در رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته امر به معروف داشته باشیم تا به صورت تخصصی افراد در این زمینه تحصیل کنند. این رشته نیز شامل ۱ بخش عمومی است که شامل مبانی امر به معروف در قرآن و روایات، احادیث، مباحث عقلی و نظرات علما در حوزه فقهی در خصوص امر معروف و نهی از منکر است.

وی ادامه داد: شامل ۱ بخش تخصصی است و آموزش داده می‌شود که به طور مثال افراد در حوزه بهداشت و درمان، محیط زیست و اقتصادی چگونه امر به معروف و نهی از منکر کنند و آموزش‌های لازم به آن‌ها داده می‌شود و افراد می‌توانند ورود کرده و در این زمینه تحصیل کنند.

حجت الاسلام خان محمدی تصریح کرد: به دنبال این می باشیم که آموزش در حوزه امر به معروف را به صورت جدی ادامه داده و افراد در این زمینه تحصیل کرده و با هماهنگی‌هایی که در حال انجام است، افراد مدرک تحصیلی دریافت کنند. در همین راستا تفاهمنامه‌ای با حوزه علمیه نیز در حال انعقاد است و پیش‌نویس این تفاهم نامه نیز آماده شده است در خصوص استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی با دانشگاه آزاد در این زمینه تفاهمنامه‌ای منعقد شده است و این قرارگاه در دانشگاه آزاد شکل گرفته است و امیدواریم بتوانیم در این زمینه پیش برویم.

وی ادامه داد: در خصوص نحوه ارائه واحدهای درسی نیز در حال بررسی می باشیم و هماهنگی‌های لازم در این خصوص نیز در حال انجام است.

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با توجه به سوال این سوال که آیا این رشته تحصیلی به صورت پایلوت در دانشگاه خاصی اجرا خواهد شد، گفت: دوره عمومی آن که شامل آموزش ملی امر به معروف است در سراسر کشور در حال برگزاری است و تا به امروز ۱۰ هزار نفر در سراسر کشور در این دوره‌های عمومی شرکت کرده‌اند ما تلاش داریم این آموزش‌ها را به صورت آکادمیک در دانشگاه‌ها نیز ارائه دهیم، حال اینکه در چه واحدهای دانشگاهی این رشته تدریس می‌شود نیاز به زمان دارد و هماهنگی‌هایی که در حال انجام است.

حجت‌الاسلام خان محمدی تصریح کرد: حدود ۳ هزار و ۸۰۰ نفر از افرادی که در دوره‌های عمومی آموزش‌های امر به معروف و نهی از منکر شرکت کرده‌اند در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند دکتری و ارشد در حال تحصیل می باشند و حضور افراد تحصیل کرده در این سطح نیز قابل توجه است. ما تلاشمان این است که در تحصیلات تکمیلی امر به معروف و نهی از منکر صرفا رشته‌های معارفی حضور نداشته باشد و از تمام رشته‌های تحصیلی در این رشته حضور داشته باشند.

وی با توجه به سوال این سوال که آیا افرادی که در این زمینه تحصیل کنند صرفا آمران به معروف و نهی از منکر می باشند، گفت: طبق اصل هشتم قانون اساسی امر به معروف و نهی از منکر وظیفه تمام آحاد جامعه است و نمی‌توانیم آن را به گروه یا عده خاصی محول نماییم و تمام مردم می‌تواند امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند و با شرایطی که قانون در دید گرفته است در حوزه تذکر لسانی می‌توانند ورود کنند، اما آن چیزی که ما در این برنامه دنبال می‌کنیم، این است که در ابتدا امر به معروف را تخصصی نماییم و عرصه‌های امر به معروف را به مردم معرفی نماییم و مردم تصور نکنند که امر به معروف صرفاً عفاف و حجاب است و دانسته باشند که می‌توانند در عرصه‌های مختلف مطالبه‌گری داشته باشند و امر به معروف و نهی از منکر کنند و فضایی را ایجاد نماییم که از روی علم و شناخت باشد.

او اضافه کرد: برخی از همین درگیری‌هایی که در سطح اجتماع شاهد می باشیم به دلیل‌عدم شناخت از امر به معروف و نهی از منکر است و مردم نمی‌دانند مورد امر به معروف و نهی از منکر چه می باشد و آیا در آن شرایط ادامه دادن آن موضوع به صلاح است یا خیر. این‌ها مواردی است که در آموزش‌ها ارائه می‌شود و امیدواریم بتوانیم در آینده اتفاقات خوبی را با این برنامه‌ها رقم بزنیم تا از این نگاه‌های سطحی عبور نماییم.

سخنگوی ستاد امر به معروف با توجه به سوال این سوال که آیا ردیف استخدامی برای فارغ‌التحصیلان رشته امر به معروف در دید گرفته شده و در چه سازمانی مشغول به کار می‌شوند؟ گفت: ما تعهدی برای استخدام این افراد نداریم اما در حوزه تربیت استاد، مربی و شوراهای امر به معروف و نهی از منکر که در ادارات داریم می‌توانیم از این افراد نیز استفاده نماییم در همین زمینه نیز اصلاحاتی در شورای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات صورت گرفته و می‌توانیم از گروه‌های مردمی نیز در این شوراها استفاده نماییم و افرادی که در زمینه امر به معروف و نهی از منکر تحصیل کنند می‌توانند در اولویت قرار بگیرند. می‌توانیم به عنوان استاد از این افراد استفاده نماییم اما نمی‌توانم قولی بدهیم که این افراد را در جای خاصی استخدام نماییم.

وی درباره تشکل‌های مردمی که در حوزه امر به معروف و نهی از منکر فعال می باشند، گفت: تاکنون در حوزه تشکل‌های مردمی قریب به ۵ هزار تشکل مردمی شکل گرفته است و می‌توانند در ۳ رده شهرستانی، استانی و ملی مجوز دریافت کنند و تلاش می‌کنیم تا سال آینده تعداد این تشکل‌های مردمی را به ۱۳۰ هزار تشکل برسانیم.

وی با توجه به سوال این سوال که از چه زمانی افراد می‌توانند در دانشگاه در رشته امر به معروف تحصیل کنند؟ گفت: در حوزه دانشگاهی هنوز زیرساخت‌های قطعی برای ثبت‌نام و… آماده نشده است. در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها می باشیم.

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در بخش دیگری از صحبت‌هایش در واکنش به اتفاقات اخیر در اصفهان و تیراندازی به تعدادی زن گفت: این گونه اقدامات به عنوان امر به معروف انجام نمی‌شود، اما هجمه‌هایی در این خصوص وجود دارد که این اقدامات را به موارد امر به معروف وصل کنند.

وی ادامه داد: اما باید بگویم که مشکل اصلی که باعث ایجاد این موارد در سطح در کشور شده است به دلیل این است که قانون در کشور به درستی اجرا نمی‌شود. شاهد می باشیم که بخشی به افرادی که امر به معروف و نهی از منکر کنند، حمله‌ور می‌شوند و از آن طرف نیز برخی افراد با رفتارهای نادرست و تذکرهای غلط به حقوق مردم تجاوز کنند و مشکلاتی را ایجاد کنند. به نظرم نمایندگان مجلس باید در مواردی که خلاء وجود دارد ورود کرده و این موارد را برطرف کرده و قانون را اصلاح کنند، اما متاسفانه این اتفاق هنوز نیفتاده است و تا زمانی که قانون به درستی در کشور اجرا نشود این ۲ دستگی و مشکلات ناشی از آن وجود دارد.

حجت‌الاسلام خان محمدی اضافه کرد: ما به صورت کلی پرونده‌هایی که در این زمینه به ستاد ارجاع داده می‌شود و شکایات مطروحه را پیدا کرده و پرونده را در شعبه ویژه محترم قضایی دنبال می‌کنیم و با هماهنگی‌هایی که با دستگاه قضا صورت می‌گیرد تلاش می‌کنیم تا برخورد لازم با این موراد انجام شود. در پرونده ماجرای آذربایجان غربی در همان لحظات اولیه با هماهنگی با دادستان فرد شناسایی و دستگیر و پرونده محترم قضایی تشکیل شد و مسئله در حال بررسی است در اصفهان نیز به همین صورت است و فرد شناسایی شده و پرونده محترم قضایی برای او تشکیل شده است، اما این موضوع و مشکل با این اقدامات حل نمی‌شود و تا زمانی که قانون به درستی اجرا نشود و این خلاءهای قانونی رفع نشود و تمام اهتمام به اجرای قانون نداشته باشند، این مشکلات حل نخواهد شد.

او اضافه کرد: البته از آن طرف دیگر نیز شاهد می باشیم که گاهی اوقات با افرادی که در زمینه معروف و نهی از منکر اقدام کنند برخورد می‌شود بنابراین باید به سمتی پیش برویم که مردم به قانون احترام گذاشته و قانون را در کشور اجرا کنند. اگر قانون را قبول نداریم نمی‌توانیم آن را با بی‌قانونی نقض نماییم و اگر موارد و خلاء‌هایی وجود دارد معتقدم مجلس باید ورود کرده و این موارد را اصلاح کنند تا این دوگانگی بین مردم اتفاق نیفتد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=875015
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : حوادث
سعید محمد: ۲۲ هزار واحد خالی در کیش داریم
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۷:۵۲

وی اضافه کرد: افتخارات زیادی هم ایجاد شده، ولی خوب باید همواره بدنبال حرکت از خوب به عالی باشیم، چراکه مردم الان از رضایتمندی قابل قبولی از مسئولین برخوردار نیستند.. محمد ادامه داد: امروز از جمله...

ارسال توسط : آفتاب
تصمیمات کارگروه آلودگی هوا در صورت تشدید آلایندگی
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۲:۰۴

محسن منصوری استاندار تهران در پایان ششمین جلسه کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا اظهار داشت: بنا بود محدودیت‌هایی را اعمال نماییم، اما خوشبختانه بخاطر بارندگی و وزش باد، شاخص آلودگی هوا به ۸۰ تقلیل...

ارسال توسط : آفتاب
خطر فرونشست زمین در ۲۹ استان و بیش از ۶۵ درصد دشت‌های ایران
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۱۶

تهران و اصفهان به‌شدت تحت تاثیر فرونشست زمین قرار می دارند علیرضا شهیدی گفت: فرونشست پدیده تازه‌ای در جغرافیای کشور نیست و نخستین بار در سال ۴۷ در دشت رفسنجان که مشهور به باغ‌های پسته و...

ارسال توسط : آفتاب
دستگیری ۶۷ نفر در اعتراضات اصفهان/ تکذیب آمار کشته‌ها
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۷:۳۲

سلطانیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بر اساس آخرین گزارش‌ها و استعلام‌های رسیده، تمام مجروحان از جمله نیرو‌های انتظامی، امنیتی و اغتشاشگران با آسیب‌های سطحی ترخیص شده‌اند و تنها ۱۹ نفر در...

ارسال توسط : آفتاب
اظهارات طراح واکسن "کووپارس" درباره "اُمیکر&
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۷:۰۸

سید رضا بنی هاشمی با بیان این که همیشه در طول تاریخ جنگ مابین سیستم ایمنی و ویروس ها اتفاق افتاده که این مهم در راستای تکامل هر ۲ بوده است، اظهار کرد: نعمت داشتن این سیستم تکامل یافته ایمنی و سایر...

ارسال توسط : آفتاب