تعریق شبانه یا عرق کردن در طول خواب مشکلی رایج میان زنان و مردان است. البته بیماری‌ها و اختلال‌های فراوانی وجود دارد که می‌تواند علت ایجاد آن شود. این مشکل در زنانی که نزدیک در دوران...

کد خبر: 875210
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۹:۰۴
ارسال توسط :
بازدید: 24
تعریق شبانه نشانه بیماری خاصی است؟ + درمان
تعریق شبانه نشانه بیماری خاصی است؟ + درمان
تعریق شبانه یا عرق کردن در طول خواب مشکلی رایج میان زنان و مردان است. البته بیماری‌ها و اختلال‌های فراوانی وجود دارد که می‌تواند علت ایجاد آن شود. این مشکل در زنانی که نزدیک در دوران یائسگی قرار می دارند و یائسه می باشند بسیار شایع است علاوه بر این مصرف برخی از داروها، مشکلات هورمونی مربوط به کمبود تستوسترون، میزان قند خون پایین و مشکلات عصبی هم می‌تواند باعث تعریق شبانه شود.

احتمالا نشانه و علائم دیگری مثل تب و لرز، سرد شدن بدن، خشکی واژن یا تغییر خلق وخو نیز بسته به علت این عارضه، آشکار می‌شود. عواملی مانند عفونت و سرطان هم معمولا موجب تعریق‌های شبانه می‌گردد. پزشکان می‌توانند علت دقیق عرق کردن شبانه را تشخیص دهند.


تفاوت تعریق شبانه و عرق کردن


پزشکان در مراحل ابتدایی درمان بیماری در اغلب موارد شاهد شکایت بیماران از عرق کردن شبانه می باشند. تعریق در خواب به هر نوع افزایش عرق کردن بدن در طی شب اطلاق می‌شود. با این وجود، در صورتی که دمای رختخواب شما بالا باشد یا اینکه لباس زیادی پوشیده باشید، عرق کردن مسئله‌ای کاملا طبیعی خواهد بود. جهت مشخص نمودن تمایز عرق کردن شبانه ناشی از مشکلات پزشکی و تعریقی که به دلیل گرمای محیط رخ می‌دهد، پزشک‌ها عرق کردن شبانه را شرایطی می‌دانند که موجب می‌شود تا رختخواب شخص به شدت خیس شود.

در ۱ پژوهشی که بر روی ۲۲۶۷ بیمار صورت گرفته بود، مشخص شد نزدیک به ۴۱ درصد شرکت کنندگان در ماه قبل دچار عرق کردن شبانه شده بودند، بنابراین تعریق شبانه در بین آن‌ها مسئله‌ای شایع بود. بهتر است به یاد داشته باشیم که باید میان سرخ شدن بینی و صورت نیز هنگام خواب و عرق کردن در خواب تمایز‌هایی قائل شد.

علت عرق کردن شبانه زنان، مردان و کودکان چه می باشد؟


علل متفاوتی برای تعریق شبانه وجود دارد. برای تشخیص علت اصلی بروز آن در ۱ بیمار، پزشک باید به سابقه پزشکی بیماری‌های فرد دسترسی داشته باشد و برای تشخیص علت اصلی، دستور انجام آزمایش پزشکی بدهد. در نهایت بسته به دلایلی که با توجه به تاریخچه این بیماری وجود دارد ممکن است نشانه‌های دیگر نیز در رابطه با عرق کردن شبانه وجود داشته باشد. به عنوان نمونه:

• برخی از عفونت‌ها و سرطان

• تعریق ناشی تب و لرز

• کاهش وزن ناشی از مشکلات لنفوم

• تعریق شبانه ناشی از مشکلات دوران یائسگی مثل خشکی واژن، خونریزی در طول روز یا تغییر خلق و خو

• مصرف برخی از دارو‌ها می‌تواند اثرات جانبی مثل عرق کردن در طول شب را داشته باشد

• سایر شرایطی که سبب افزایش عرق در طی شبانه روز می‌شوند همگی ممکن است سبب افزایش تعریق شبانه بشوند

یائسگی و دوران قبل از یائسگی


گُر گرفتگی‌هایی که همراه با گذر از دوران یائسگی است می‌تواند در شب اتفاق بیفتد و موجب تعریق شبانه شود. این مسئله در واقع یکی از علت‌های شایع در میان اکثر زنان است. مسئله حائز اهمیت این است که از علائم و نشانه‌های یائسگی ممکن است چند سال قبل از وقوع آن (پایان دوران قاعدگی) شروع شوند.

کمبود قند خون (هیپوگلیسمی)


برخی مواقع پایین بودن سطح قند خون (هیپوگلیسمی) می‌تواند موجب تعریق شود. افراد مبتلا به دیابت که انسولین یا دارو‌های خوراکی برای درمان و کنترل دیابت مصرف کنند ممکن است شرایط هیپوگلیسمی را در شب تجربه کنند و این مسئله سبب عرق کردن می‌شود.

اختلالات هورمونی


تعریق می‌تواند به دلیل اختلالت هورمونی در فرد ایجاد شود، از جمله اختلال فئوکروموسیتوما (نوعی تومور غده آدرنال که سبب می‌شود هورمونی به نام کاتکول آمین را بیش از حد تولید کند)، سندرم کارسینوئید (تولید بیش از حد هورمون خاصی بوسیله تومور‌هایی در ۶ یا دستگاه گوارش) و پر کاری تیروئید و مواردی که ذکر خواهند شد، از دیگر عوامل می باشند که عبارتند از:

• هیپوتیروئیدی ایدیوپاتیک (Idiopathic hyperhidrosis)

در این شرایط به طور مداوم شاهد تعریق بدن خواهید بود، بدون اینکه علت اصلی عفونت مشخص باشد. به صورت عمومی، بیماری سل عفونتی است که اغلب موجب عرق کردن در خواب می‌شود. با این وجود عفونت ناشی از باکتری نیز می‌تواند یکی از دلایل تعریق شبانه باشد و دیگر موارد نیز شامل:

• اندوکاردیت (التهاب رگ‌های قلبی)

• استئومیلیت (التهاب استخوان ها)

• آبسه (به عنوان نمونه جوش ها، آپاندیس، لوزه ها، دیورتیکولیت)

• ویروس ایدز (HIV)

سرطان


تعریق شبانه یکی از نشانه‌ها و علائم اولیه برخی از انواع سرطان‌ها است. یکی از شایع‌ترین انواع این نوع سرطان، لنفوم است. هر چند افرادی که در آن‌ها سرطان تشخیص داده نشده نیز نشانه‌هایی مانند کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل و تب را تجربه کنند.

دارو‌های ضد افسردگی


مصرف برخی از دارو‌ها نیز می‌تواند موجب تعریق شبانه شود. در مواردی که علائم جسمی یا نشانه‌های دیگر تومور تشخیص داده نشده اند سرطان یا سایر بیماری‌ها عموما مصرف برخی از دارو‌ها نیز می‌تواند موجب ایجاد تعریق شبانه شوند.

دارو‌های ضد افسردگی علت اصلی تعریق شبانه به شمار می‌روند، دارو‌هایی مانند (tricyclic)، دارو‌های باز می دارنده سروتونین (SSRIs) و ونلافاکسین. در حالی که طبق آمار به طور تقریبی بین ۸ تا ۲۲ درصد افراد دارو‌های ضد افسردگی مصرف کنند، سایر دارو‌های مرتبط با دانش روان پزشکی نیز می‌توانند موجب ایجاد چنین شرایطی شوند.

سایر دارو‌ها


دارو‌هایی که سبب کاهش تب می‌شوند مثل آسپرین و استامینوفن نیز می‌توانند موجب بروز چنین مشکلی شوند. دارو‌هایی که سبب سرخ شدن پوست به ویژه روی گردن و گونه می‌شوند سبب ایجاد این مشکل می‌شوند. تعدادی از این دارو‌ها عبارتند از:

• نیاسین (نایاکور، نیاسپان، سلو نیاسین) در دوز‌های بالا برای درمان اختلال لیپید مصرف می‌شوند

• تاموکسیفن

• هیدرازین

• نیتروگلیسرین و

• سیلدنافیل

از اکثر دارو‌ها با دوز بالا نام برده نشده است، دارو‌هایی مانند کورتیزون، پردنیزون و پردنیزولون که همگی ممکن است با تعریق شبانه همراه باشند.

شرایط نورولوژیک (Neurologic)

در اغلب موارد، اختلالات نورولوژیک می‌تواند موجب افزایش تعریق شود به ویژه تعریق شبانه، مشکلاتی نظیر:

• autonomic dysreflexia

• سکته

• و نوروپاتی اتونومیک (autonomic neuropathy)

درمان این عارضه به علل بروز آن بستگی دارد.

به طور خلاصه تعریق شبانه مشکل جدی نیست. اما برخی مواقع نشانه‌های پنهانی پشت آن وجود دارد. افرادی که بدون هیچ دلیلی دچار این مشکل می‌شوند، باید به پزشک مراجعه کنند.

درمان


عرق کردن شبانه معمولا بوسیله پزشکان داخلی، پزشک عمومی، متخصصان زنان تشخیص داده می‌شود. در صورتی که این عارضه به سایر بیماری‌ها مرتبط باشد باید سراغ متخصصان غدد درون ریز، مغز و اعصاب، بیماری‌های عفونی یا انکولوژی مراجعه نمایید./شایا نیوز

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=875210
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : تازه ها
درآمد دستفروشی هم از کارگری بیشتر است! | افزایش نگرانی درباره تامین نیروی کار واحدهای تولیدی
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۸:۵۶

هرویک یاریجانیان در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که امروز خطوط تولید در کارخانه‌ها با آن مواجه می باشند، کمبود نیروی کار است. با حقوق پایه وزارت کار...

ارسال توسط : پارسینه
شناسایی خلاء‌های ۸ گانه آسیب زا برای منابع طبیعی و اراضی ملی
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۸:۴۴

به گزارش شفاف با نقل قول از مرکز رسانه قوه قضائیه، در پی دستورات مهم روز گذشته حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه مبنی بر مقابله تمام جانبه، بدون اغماض و هرگونه خط قرمز با متجاوزان...

ارسال توسط : شفاف
ضرورت رفع موانع توسعه پلتفرم‌های داخلی در حوزه کسب و کار و رسانه
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۸:۴۴

۱۸:۲۹ - ۲۸ دی ۱۴۰۰ ۸۰۳۴۵۹۰...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
وزیر کشور: حضور در مدارس اختیاری نیست
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۸:۳۶

وزیر کشور گفت: ما هیچ گزارشی از ابتلا به دلیل حضور در کلاس درس نداریم و گزارشاتی که در وزارت بهداشت در این خصوص داشتیم مشکلی در این حوزه نبوده است و اولیا نگران این مسئله نباشند چراکه ابعاد...

ارسال توسط : رجانیوز
شناسایی ۱۵۳۳ مبتلا به اومیکرون در کشور
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۸:۳۶

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از شناسایی ۱۵۳۳ مبتلا به اومیکرون در کشور خبر داد و از مردم خواست برای تزریق دز سوم واکسن کرونا اقدام کنند.به گزارش رجانیوز، جعفر جندقی روز ۳ شنبه در نشست...

ارسال توسط : رجانیوز