به گزارش فارس، تقریبا 29 میلیون نفر از جمیعت 85 میلیونی کشور مستاجر می باشند، این آمار در شرایطی به ثبت رسیده است که در 5 سال گذشته بیش از 70 درصد تقاضای تازه بازار موفق به تامین سرپناه از طریق...

کد خبر: 879457
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۵۵
ارسال توسط :
بازدید: 6
روزهای سخت اجاره‌نشینی و بی‌‌تفاوتی بانک‌ها در پرداخت‌ وام ودیعه مسکن/ پرداخت تسهیلات به نیم درصد مستاجران‌

به گزارش فارس، تقریبا 29 میلیون نفر از جمیعت 85 میلیونی کشور مستاجر می باشند، این آمار در شرایطی به ثبت رسیده است که در 5 سال گذشته بیش از 70 درصد تقاضای تازه بازار موفق به تامین سرپناه از طریق خرید یا ساخت واحد مسکونی نشده است و بر همین مبنا تنها راه مقابل این خانوارها برای تامین مسکن، اجاره‌نشینی است.

یکی از مهمترین ویژگی‌های اجاره‌نشینی در کشور تاثیرپذیری از تکانه‌های اقتصادی به حساب می‌آید، به عبارت دیگر زمانی که ۱ شوک اقتصادی به هر دلیلی فضای کشور را در نوردد، خانوارهای مستاجر بیشترین آسیب را از این شوک تحمل کنند.

تصور نمایید در ۱ واحد مسکونی اجاره‌ای سکونت دارید و ماهانه 1 میلیون تومان اجاره پرداخت می‌کنید و علاوه بر این 50 میلیون تومان نیز به عنوان هزینه رهن ۱ ساله به صاحبخانه‌ پرداخت کرده‌اید. در این شرایط به ۱ باره صاحبخانه از شما اجاره 2 میلیون تومانی را طلب می‌کند و خواهان افزایش 50 میلیون تومانی هزینه رهن است و این یکی از مشکلات جدی این روزهای مستاجران است.

*رعایت سلیقه‌ای قانون سقف افزایش اجاره‌بها

طبیعتا زندگی دشوار‌ مستاجران در این روزها بسیار دشوارتر از گذشته دنبال خواهد شد، این شرایط دشوار در طول 2 سال گذشته بسیار سخت‌تر شد تا جایی که دولت با استناد به مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، تمهیداتی را برای ساماندهی شرایط و حفظ وضع موجود اندیشیدید.

اولین مصوبه ستاد کرونا برای ساماندهی بازار، اجاره تعیین سقف افزایش اجاره‌بها بود، بر اساس این مصوبه هیچ ۱ از صاحب‌خانه‌های کشور نمی‌توانند بیشتر از سقف قانونی یعنی حداکثر ۲۵ درصد در تهران، ۲۰ درصد در دیگر کلانشهرها و ۱۵ درصد در سایر شهرهای کشور نسبت به افزایش رقم اجاره‌بها اقدام کنند.

بر اساس مصوبه یاد شده این سقف تعیینی تا 3 ماه پس از اعلام رسمی پایان همه‌گیری کرونا برقرار خواهد بود.

با وجود گذشت 2 سال از این مصوبه، شاهد برقراری ضد و نقیض آن در کشور می باشیم. بر همین مبنا شورای حل اختلاف که مرجع قانونی اجرای این مصوبه به حساب می‌آید، بسته به نوع تصمیم‌گیری هر شعبه کاملا سلیقه‌ای با موضوع برخورد کرده و از سوی دیگر وکلای فعال در هر شعبه نیز نقش قابل توجهی در برقراری و عدم برقراری قانون ایفا نموده‌اند.

در همین راستا، برخی از مستاجران به استناد قانون توانسته‌اند، مقابل خواسته غیر قانونی صاحب‌خانه‌ها بایستند و افزایش قیمت اجاره‌بها خود را کمتر از سقف تعیین شده پیگیری کنند اما بخش عمده‌ای از مستاجران به استناد تبصره‌های این قانون و برخورد متفاوت شوراهای حل اختلاف موفق به استفاده از این قانون نشده‌اند.

پیشتر دیتانیوز با نقل خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «حکم تخلیه به دست مستاجران می‌رسد/اجرای مصوبات ستاد ملی مبارزه (fight) با کرونا در هاله‌ای از ابهام» به مسئله رعایت نشدن سقف افزایش اجاره‌بها پرداخته است.

* تسهیلاتی که به کمتر از 0.2 درصد مستاجران رسید

علاوه بر سیاست افزایش رقم اجاره‌بها، ارائه تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجران واجد شرایط بوسیله دولت پیگیری شد. بر همین اساس مردادماه سال گذشته بود که در پی افزایش نجومی قیمت اجاره‌بها و به دنبال رکود حاکم بر اقتصاد کشور ناشی از شیوع بیماری کرونا، وزارت راه و شهرسازی از پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجران خبر داد.

این تسهیلات که در گام ابتدایی با اشکالات شرعی مواجه شد، پس از تصمیم شورای فقهی بانک مرکزی از تسهیلات ودیعه مسکن به عقد مرابحه کالا و خدمات تغییر نام داد.

بر اساس جزئیات منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی گروه‌های مشمول دریافت تسهیلات موضوع این مصوبه شامل کارگران و حقوق بگیران ثابت، (با اولویت ازدواج های تازه و خانواده های ۵ نفره و بیشتر)، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی( ره )، سازمان بهزیستی کشور و زنان سرپرست خانوار بودند.

* بی‌‌تفاوتی بودن نظام بانکی کشور در مواجهه با این تسهیلات ودیعه مسکن

نکته قابل توجه در روند پرداخت تسهیلات مسکن از سال گذشته تاکنون، بی‌‌تفاوتی نظام بانکی کشور در مواجهه با این تسهیلات و پرداخت آن به مردم بود، برای مثال پیگیری خبرنگار اقتصادی دیتانیوز با نقل خبرگزاری فارس از 10 بانک مهم کشور نشان می‌دهد هنوز بخشنامه اعطای وام ودیعه مسکن به شعب 7 بانک ابلاغ نشده و در باقی بانک‌ها که بخشنامه ابلاغ شده است، فرآیند اعطای وام هنوز شروع نشده است.

تسهیلات ودیعه مسکن که روند پرداخت آن از سال گذشته شروع شده بود، در سال جاری نیز تداوم یافت و بر اساس آخرین اطلاعات مخابره شده از ستاد کرونا بنا شد تا مهلت ثبت نام مستاجران برای دریافت این تسهیلات تا آذرماه سال 1400 تمدید شود، نظام بانکی نیز موظف است تا انتهای بهمن‌‌ سال 1400 نسبت به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن اقدام کند.

به گزارش فارس بر اساس اظهارات محمود محمودزاده، معاون مسکن ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تا انتهای شهریورماه سال 1400، تعداد 1 میلیون 200 هزار متقاضی برای تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کرده‌اند و بر این اساس حدود ۳۴۰ هزار متقاضی مدارک خود را بارگذاری و ۱۷ هزار نفر تسهیلات ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند.

به عبارت دیگر از میان 8.5 میلیون خانوار مستاجر کشور تنها 17 هزار متقاضی موفق به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن شده‌اند. این یعنی آمار مستاجرانی که از این تسهیلات استفاده کردند به 0.2 درصد نیز نمی‌رسد و همین مسئله مشخص کننده اثرگذاری این سیاست تلقی می‌شود.

* مُسکن‌ها‌ دردی از بازار مسکن دوا نکرد

به طور کلی مُسکن‌های وزارت راه و شهرسازی در طول 2 سال گذشته اثرگذاری چندانی بر بازار اجاره‌بها نداشته و به دید می‌رسد مادامی که بازار مسکن اسیر تقاضای سرمایه‌ای بوده و با کمبود عرضه واحد مسکونی دست و پنجه نرم کند نمی‌توان به بهبود بازار مسکن استیجاری امید داشت.

بر همین اساس انتظار می‌رود، اجرای دقیق سیاست‌های مانع از سرمایه‌ای شدن بازار مسکن از جمله مالیات‌های تنظیمی و ساخت 4 میلیون مسکن در 4 سال تا حدی زمینه ساماندهی شرایط مستاجران را فراهم کند.

نکته قابل توجه اینکه در مسئله ساخت 4 میلیون مسکن، بسیاری از مستاجران فاقد مسکن به سادگی می‌توانند نسبت به صاحب‌خانه شدن اقدام کرده و ۱ بار برای همیشه خود را از تکانه‌های اقتصادی در امان نگه‌دارند.

لازم به ذکر است، مخاطبان دیتانیوز با نقل خبرگزاری فارس با ثبت سوژه‌ای در سیستم «فارس من» تحت عنوان «چرا کسی صدای اجاره‌نشین‌ها را نمی‌شنود؟» خواستار پیگیری این مسئله شده‌بودند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=879457
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
سفر هیئت اماراتی به تهران هم‌زمان با مذاکرات وین
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۵۲

نور نیوز گزارش داد روز گذشته خبری از سوی مقامات امارات عربی متحده منتشر شد که در میان اخبار پرحجم مربوط به مذاکرات وین و حواشی آن خیلی مورد توجه قرار نگرفت.. «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجی...

ارسال توسط : الف
وزیر ارتباطات: ایرانسل زیرساخت‌های لبه فناوری را پیاده‌سازی کرده است
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۵۲

. به گزارش تابناک با نقل قول از روابط عمومی ایرانسل، دکتر عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، بعدازظهر روز سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰، طی بازدید از ساختمان مرکزی ایرانسل، با ابراز خرسندی از اینکه...

ارسال توسط : تابناک
افزایش حقوق دولتی 1401 مصوب نشده است؟
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۵۲

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
نظر وزیر آموزش‌وپرورش درباره لایحه «رتبه‌بندی معلمان» چه می باشد؟
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۵۲

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
راهکارهای سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با اومیکرون
۱۴۰۰/۰۹/۱۰-۱۸:۵۲

. . سازمان جهانی بهداشت از واکنش شتاب زده کشورها در اعمال سیاست ممنوعیت سفر به برخی مناطق انتقاد کرد.. . . ظهور سویه تازه کرونا موسوم به امیکرون باعث ایجاد وحشت در میان کشورهای مختلف...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد