به گزارش اقتصادآنلاین با نقل قول از دنیای اقتصاد، قبل از تعیین‌تکلیف انتخابات ریاست جمهوری پیش‌بینی می‌شد با تغییر دولت و روی کار آمدن تیم اقتصادی تازه با توجه به وعده‌هایی که ابراهیم رییسی می‌داد،...

کد خبر: 881096
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۵۲
ارسال توسط :
بازدید: 4
تحلیل روند بازار سهام در هفته جاری

به گزارش اقتصادآنلاین با نقل قول از دنیای اقتصاد، قبل از تعیین‌تکلیف انتخابات ریاست جمهوری پیش‌بینی می‌شد با تغییر دولت و روی کار آمدن تیم اقتصادی تازه با توجه به وعده‌هایی که ابراهیم رییسی می‌داد، وضعیت بازار سهام بهبود پیدا کند و سایه ابهاماتی که بر سر بازار بود کنار رود؛ اما همچنان با وجود گذشت ۴ ماه از شروع به کار دولت تازه و پایان یافتن جابه‌جایی مدیران اقتصادی، بورس همچنان بر مدار نوسان قرار دارد و روزنه‌ای برای بهبود این اوضاع دیده نمی‌شود.

کارشناسان بازار سهام بر این باور بودند که با پایان یافتن ماراتن انتخابات، بازار راه خود را پیدا می‌کند اما اکنون می‌گویند سایه ابهامات همچنان بر سر بازار وجود دارد و این ابهامات اجازه نمی‌دهد بازار به مدار اصلی خود بازگردد. با این حال تمام آنان بر ۱ مساله اتفاق‌نظر می دارند؛ قریب‌ به اتفاق تحلیلگران و کارشناسان بازار سرمایه تاکید می دارند که با توجه به قیمت‌های جهانی و نرخ ارز و عوامل اقتصادی و بنیادی دیگر، بازار ارزنده است و فروش سهام در قیمت‌های فعلی منطقی نیست.

اقبال به سهم‌های کوچک غیردلاری

حسام حسینی، کارشناس بازار سرمایه: تا امروز چشم بازار به سهم‌های دلاری و کامودیتی دوخته شده بود و این ۲ فاکتور در تعیین قیمت سهم‌ها بسیار مهم بود اما اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که اثر دلار بیشتر از کامودیتی است یعنی بازار بعد از این به رشد کامودیتی به سرعت واکنش نمی‌دهد و به این نکته توجه دارد که اگر قیمت‌های جهانی از این به بعد ریزش داشته باشد چه اثری روی سهم‌ها خواهد داشت.

بنابراین چون این نگاه وجود خواهد داشت دلار می‌تواند نقش پررنگ‌تری داشته باشد؛ یعنی کاهش قیمت دلار باعث کاهش قیمت سهم‌ها و افزایش قیمت دلار باعث رشد آنها شود. تغییرات در قیمت‌های جهانی دست به عصا و با تاخیر در قیمت سهم‌ها اعمال می شود و به دید می‌رسد از این به بعد سهم‌هایی که قیمت‌های جهانی روی آنها اثر داشته دیگر اثر چندانی از قیمت‌های جهانی نگیرند چون این احتمال وجود دارد که قیمت‌های جهانی ریزش داشته باشند. در مقابل سهم‌هایی که دلاری می باشند همچنان از نرخ دلار اثر می‌گیرند.

همچنین آن دسته از بازار که سهم‌های غیرکامودیتی بودند و اغلب هم ریزش‌های شدیدی داشتند می‌توانند مورد اقبال واقع شوند. در این شرکت‌ها بعضا سهم‌هایی پیدا می‌‌شوند که گزارش‌های ۶ماهه بدی هم نداشتند و این احتمال وجود دارد که این شرکت‌ها تا حدودی مورد اقبال قرار گیرند. بنابراین بخشی از بازار در سهم‌های کوچک‌تر و غیرمرتبط به کامودیتی که ریزش‌های شدیدی هم داشتند می‌توانند مورد اقبال قرار گیرند و در سهم‌های کامودیتی بازار به‌خصوص در آنهایی که با رشد قیمت‌ جهانی رشدهای خوبی داشتند بازار این تحلیل را هم در دید خواهد داشت که ممکن است قیمت‌های جهانی ریزش کند.

   ادامه روند نوسانی

حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه: فعالان بازار انتظار داشتند، بورس بعد از افت‌وخیزی که خیلی هم دلایل اقتصادی نداشت روند منطقی‌تری به خود بگیرد ولی خوب شنبه آن روندی که مورد انتظار بود محقق نشد. اخیرا میزان حجم نقدینگی در کشور اعلام شده که رشد فزاینده‌ای داشته است.

همه موارد نشان‌دهنده این است که بازار باید رشد کند ولی خوب آنچه در عمل می‌بینیم عدم‌رشد بازار است. دلایل این عدم‌رشد هم بنیادی و اقتصادی نیست. اگر عدم‌رشد بازار به دلایل غیراقتصادی و بنیادی باشد در کوتاه‌مدت می‌تواند روی بازار اثرگذار باشد ولی خوب در بلندمدت توانایی ندارد که جلوی رشد بازار را بگیرد بنابراین خیلی از فعالان بازار منتظرند که این زمان به پایان برسد و بازار روند منطقی خود را در پیش بگیرد.

به دید می‌رسد این هفته هم بازار نوسانی باشد چون هنوز بسیاری از سرمایه‌گذاران به این نتیجه نرسیده‌اند که سایه عوامل غیربنیادی از سر بازار برداشته شده است. بنابراین بازار، ۱ بازار هیجانی و نوسانی خواهد بود تا به شرایط منطقی خود برگردد و بتوان آن زمان‌ بر اساس المان‌ها و فاکتورهای مهم اقتصادی درباره آن صحبت و بر اساس آنها بازار را پیش‌بینی کرد. اما اکنون بازار روند و رویه منطقی را دنبال نمی‌کند. به دید هم می‌رسد این روند در هفته‌های آینده ادامه‌دار باشد تا آحاد فعالان و سرمایه‌گذاران به این نتیجه برسند که عوامل غیربنیادی و غیراقتصادی دیگر ر‌نگ و رویی ندارند و عوامل اقتصادی تعیین‌کننده روند و رویه بازار خواهند بود.

   ادامه روند نزولی محتمل است

سینا عنایت‌اللهی، کارشناس بازار سرمایه: بازار از نیمه دوم شهریور ماه وارد سیکل فروش و نزولی شد و این روند متاسفانه همچنان ادامه دارد و در صورتی که حقوقی‌ها وارد نشوند و نهاد ناظر و سازمان بورس برنامه‌ای نداشته باشند، وضعیت همین خواهد بود.

فروش اوراق، عرضه‌های اولیه بی‌هدف (جمع کردن نقدینگی حقیقی بازار) و فروش بخشی از حقوقی‌ها در زمانی که بازار می‌توانست جان تازه‌ای بگیرد، باعث شد وضعیت بازار این‌گونه شود. اکنون دلیل اصلی وضعیت نوسانی بازار عدم‌حمایت است و تزریق نقدینگی باتوجه به تراز نقدینگی عالی شرکت‌های معدنی، فلزی و پتروشیمی انجام نمی‌شود.

پس این عدم‌تزریق نقدینگی به آن معنا نیست که شرکت‌ها و هلدینگ‌ها پول ندارند؛ اتفاقا وضع تراز آنها در بهترین حالت ادوار گذشته است و در وضعیت مناسبی به سر می‌برند. اما این پول حتی برای حمایت از سهم‌های زیرمجموعه خود آنها هم به بازار تزریق نمی‌شود!

در زمان رییس اسبق سازمان جلسات مشترک با شرکت‌ها و حقوقی‌های بزرگ بازار برگزار می‌شد. الان نیز باید این اتفاق بیفتد و برای آنها تدبیر شود. نرخ‌های جهانی کامودیتی و نفت و فرآورده‌ها در پیک خود قرار می دارند و بیش از ۲ ماه است که نرخ ارز کاهش محسوسی نداشته و در محدود ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان در نوسان است.

بنابراین اتفاقی نیفتاده که بازار اینچنین نوسانات منفی به خود می‌بیند. اگر حال بازار خوب نیست به این معنی نیست که ارزنده نیست. برعکس بازار بسیار ارزنده و فروش سهام از این بعد واقعا معنا ندارد! جز خستگی سهامداران! زمانی که بازار پنیک می‌شود و سهامدار حقیقی حمایتی از سوی حقوقی نمی‌بیند، می‌ترسد و برای فروش اقدام می‌کند.

مشکل اصلی بازار این است که اکثریت حقوقی‌ها نشسته‌ و دست روی دست گذاشته‌اند! اگر الان که سهم‌ها واقعا ارزنده می باشند حقوقی خرید نمی‌کند پس کی قرار است وارد شود؟! امیدوارم با تدبیر و جلسات مشترک در سازمان بورس هدایت پول‌های بزرگی که در اختیار شرکت‌های تولیدی و صادراتی است اتفاق بیفتد و به جای انباشت در سپرده بانکی به بازار سرمایه سوق داده شود که اثر تورمی و‌ رشد پایه پولی نیز ندارد.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=881096
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
هر جا سخن از «ملک و املاک» است نام بانک ها می درخشد
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۴۸

سازمان نظارت بر ناشران در بورس اوراق بهادار کشور، در اقدامی که با تحسین ناظران بازار سرمایه مواجه شد، بانک ها را موظف کرد که لیست، زمین و ساختمان متعلق به خود را در سیستم کدال بارگذاری کنند. علی...

ارسال توسط : الف
از «وزیر مالیه شدن ذکاءالملک» تا «پیش بینی رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی ایران»
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۴۸

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران (IRAN) و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران (IRAN) و جهان...

ارسال توسط : تابناک
پذیره‌نویسی صندوق سهامی انار: اولین صندوق سهامی با تمرکز بر سهام شرکت‌های با درآمد ارزی
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۴۸

. مدیرعامل مشاور سرمایه‌گذاری ترنج در مورد پذیره نویسی صندوق انار مطرح کرد؛. . انار صندوقی ETF است که ساختار سهامی دارد و به زودی در بورس عرضه می‌شود. صندوق سرمایه‌گذاری  انار با تمرکز...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
استعلام و خرید ارزان ترین بیمه بدنه پژو 206 در کمتر از ۳ دقیقه
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۴۸

.  شتاب بالا، بدنه نسبتا ضعیف و تمام از مهم تر ناتوانی در کنترل خودرو در سرعت بالا از عوامل مهمی می باشند که میزان تصادف و آسیب های وارد شده به بدنه ۲۰۶ را افزایش می دهد.. . از آنجا هم...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
از ادعای "خزانه خالی" تا "کسری بودجه"؛ ماجرای 
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۴۴

تراز مالی ۸ ساله دولت روحانی؛ بدهی اوراق مالی؛ ٣٤٤ هزار میلیارد، ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای؛ ١١٢٧ هزار میلیارد تومان در پی استفاده از کلیدواژه‌های "خزانه خالی"، "کسری بودجه" و "استقراض از...

ارسال توسط : آفتاب