. به گزارش ایکنا؛ برنامه زنده مصباح شبکه قرآن و معارف سیما، شب گذشته پنجم آبان‌ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی شغلی، مدیر (manager) طرح بنیان مرصوص به منظور معرفی فعالیت‌ها و خدمات این طرح...

کد خبر: 886035
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۸:۴۰
ارسال توسط :
بازدید: 21
نحوه شبکه‌سازی مردمی فعالیت‌های قرآنی در مناطق محروم

به گزارش ایکنا؛ برنامه زنده مصباح شبکه قرآن و معارف سیما، شب گذشته پنجم آبان‌ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی شغلی، مدیر (manager) طرح بنیان مرصوص به منظور معرفی فعالیت‌ها و خدمات این طرح قرآنی به روی آنتن این شبکه تلویزیونی رفت.


شغلی درباره فعالیت و چه می باشدی طرح بنیان مرصوص، گفت: بنیان مرصوص ۱ کارویژه در جامعه قرآنی ـ فرهنگی عصر است. جامعه فرهنگی و قرآنی عصر همان شاخه قرآنی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است که یکی از جوامع ۲۷گانه بنیاد خاتم الاوصیا(عج) است. جامعه فرهنگی و قرآنی عصر حدود ۱۰ سال است که فعالیت خود را در قالب جبهه‌سازی و شبکه‌سازی فعالان قرآنی در سطح کشور انجام می‌دهد که در قالب طرح‌ها و کارویژه‌های مختلف به اهداف خوبی دست پیدا کرده است.


وی اضافه کرد: جامعه قرآنی ـ فرهنگی عصر کارگروه‌های ویژه‌ای دارد و یکی از کار ویژه‌های آن که طی ۱ سال و نیم اخیر و از ابتدای سال ۹۹ شروع به کار کرده است بحث فعالیت‌های قرآنی در مناطق کم برخوردار است؛ لذا طرح بنیان مرصوص با محوریت «قرآن در مناطق کم برخوردار» اجرا شده است. در قالب این طرح، مناطقی که از مراکز استان‌ها دور می باشند و به نوعی دارای استعداد خوب قرآنی می باشند، اما به دلیل اینکه فرد و یا نهادی به آن‌ها رسیدگی نکرده است، پرورش نیافته‌اند، مورد توجه قرار می‌گیرند.


مدیر طرح بنیان مرصوص اظهار کرد: اغلب این مناطق هیچ نهاد یا سازمان قرآنی حمایت کننده‌ای نداشته‌اند و یا نیرو‌ها و فعالیت کنشگران قرآنی در این مناطق پایین‌ترین حد را داشته‌اند؛ لذا طرح بنیان مرصوص به موجب ایجاد انگیزه و پیگیری جدی کار و فعالیت قرآنی در این مناطق راه‌اندازی شد که خوشبختانه طی ۱ سال و نیم گذشته فعالیت‌های خوبی را نیز انجام داده است و نشان داد می‌توان خارج از کار‌های سازمانی فعالیت‌های خوب قرآنی انجام داد.


وی ادامه داد: طی این طرح، کار در ۲ شاخه آموزش و تربیت، تبلیغ و ترویج پیش گرفته شد و در هر کدام چند برنامه ویژه طراحی شد که با کمک بنیاد علوی و بنیاد خانم الاوصیا(عج) توفیقات خوبی پیدا کرده است. چنانکه در شاخه آموزش و تربیت، کارگروه حفظ عمومی و تخصصی راه‌اندازی شد. در زمینه حفظ عمومی هر فرد با هر توانایی می‌تواند به امر حفظ سوره یا آیاتی از قرآن بپردازد، اما در بحث حفظ تخصصی به مؤسسات این مناطق که غالباً از سطح پایین و محروم می باشند، آموزش‌های لازم داده شد.


شغلی در خصوص چرایی فعالیت در این مناطق و معیار انتخاب مناطق کمتر برخوردار در طرح بنیان مرصوص، گفت: چند سالی است که فعالیت‌های جهادی قرآنی در مناطق محروم و کم‌برخوردار انجام می‌شود اما سازماندهی نشده بود، لذا جامعه قرآنی ـ فرهنگی عصر با مدیریت تازه و جهادی فعالیت‌های قرآنی در مناطق محروم را بیشتر گسترش داد. سپس سعی کردیم با تک تک مناطق ارتباط بیشتری برقرار نماییم و تا امروز بیش از ۴۰۰ سفر از سوی جامعه عصر به این مناطق انجام شده است. حدود 70 درصد این مناطق مرزی می باشند که تمام این فعالیت‌ها و برنامه‌ها به صورت هدفمند انجام شده است تا کار‌های زمین مانده و کمتر مورد توجه قرار گرفته در این عرصه را پیگیری و دنبال نماییم.

شبکه‌سازی مردمی فعالیت‌های قرآنی در مناطق محروم


مدیر طرح بنیان مرصوص با اشاره به اینکه این مناطق دارای چند ویژگی می باشند، اظهار کرد: یکی از مهمترین آن‌ها این است که فعالیت‌های قرآنی در آنجا به مانند جا‌های دیگر یا به اندازه فراگیری سایر شهر‌ها و مناطق نبوده است؛ یا تعداد فعالان قرآنی آن مناطق قابل توجه نیست. از سوی دیگر طی تعاملی که با بنیاد علوی داشتیم مقرر شد تا مناطقی نیز مشخص شود و آن‌ها راهکار ارائه دهند تا در کنار رشد شرایط اقتصادی و اشتغال‌زایی در این مناطق، فرهنگ آن‌ها نیز رشد پیدا کند و این یکی از شاخصه‌های فرهنگی قرآن است.


وی با اشاره به اینکه اثر حضور فعالیت‌های قرآنی در مناطق محروم در قالب طرح بنیان مرصوص گفت: این اثرگذاری جدا از بعد حمایتی و روحی و روانی موجب توسعه و پیشرفت مناطق محروم شده است. در این طرح از کار‌های موسمی و زودگذر گریزانیم و هدفمان این است که فعالیت‌های انجام شده موجب توانمندی افراد در مناطق محروم شود و بعد از آن نیاز به هیچ سازمان و نهادی هم نداشته باشند. هدف ما این است که این مناطق خودگردان شوند و نیازی به مراکز و نهاد‌ها و مانند این‌ها برای انجام امور قرآنی نداشته باشند و لذا با رویکرد توانمندسازی هسته‌های مردمی این کار را انجام داده‌ایم.

شیوه‌های ترویج فعالیت‌های قرآنی در طرح بنیان مرصوص

شغلی با اشاره به اینکه شیوه‌های ترویج فعالیت‌های قرآنی در طرح بنیان مرصوص گفت: در این طرح سعی می‌کنیم کار‌هایی را انجام دهیم که نمونه آن کمتر جایی دیده شده باشد؛ برای مثال برگزاری مسابقه کتابخوانی قرآنی، نقاشی قرآنی و مانند این‌ها را در برنامه داریم. برگزاری مسابقات قرآنی به صورت عمومی و تخصصی در قالب مسابقه کتابخوانی قرآنی، حفظ سوره‌های کوچک و قرائت قرآن ویژه خردسالان و برگزاری محافل انس با قرآن به صورت مناسبتی و فضاسازی شهری از دیگر برنامه‌های این کارگروه بوده است.


مدیر طرح بنیان مرصوص با بیان اینکه طی ۱ سال و نیم اخیر بیش از یکصد محفل انس با قرآن کریم، در مناطق کم برخوردار برگزار کردیم، گفت: از دیگر کار‌های ما برگزاری جلسات خانگی قرآن بود که در سطح کشور به شکل گسترده انجام می‌شد و ما در این مناطق به صورت ویژه آن را پیگیری کردیم. کار دیگر برگزاری دوره‌های تربیت مربی حفظ، روخوانی و روانخوانی و تربیت مربی جلسات خانگی قرآن است که بیش از هزار نفر در این دوره شرکت کرده‌اند.


وی در خصوص چشم‌انداز طرح بنیان مرصوص هم گفت: در ابتدای ورود ما به شهر‌های کم برخوردار بیش از ۹۰ درصد کار‌ها را خودمان انجام می‌دادیم، اما بعدا که وارد شدیم و به افراد اعتماد به نفس دادیم، بیش از ۵۰ درصد کار‌ها بوسیله این افراد انجام می‌شود؛ لذا چشم‌انداز ما این است که تا ۳ سال آینده صد درصد کار‌ها به خود این‌ افراد واگذار شود و بتوانند به خوبی از پس این فعالیت‌ها بربیایند و نقش ستاد بنیان مرصوص صرفاً هماهنگی باشد. تمام شعار ما توانمندسازی هسته‌های میانی و مرکزی مردمی و شبکه‌سازی فعالیت‌های قرآنی در مناطق کم برخوردار و محروم است.


شغلی با تأکید بر اینکه قطعاً دنبال کردن فرمایشات مقام معظم رهبری همراه با توفیقات خوبی است، ادامه داد: تا امروز در حدود ۳۰ منطقه محروم کشور حضور فعال داریم و در سفر‌های متعدد شاهد می باشیم که مربیان، مدیران و فعالان قرآنی بعضاً از مهارت‌های ابتدایی ارتباط‌گیری برخوردار نیستند، بنابراین طی ارتباط هفتگی و با آموزش‌های لازم و مشورت و مشاوره، این افراد پیشرفت‌های خوبی داشتند و به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده‌اند. قرار نیست ما برای همیشه در آن مناطق باقی بمانیم، بلکه در دید داریم تا فعالان قرآنی مناطق را به خودکفایی برسانیم و آن‌ها را با لوازم آشنا نماییم تا به خودباوری برسند و پس از آن صرفاً به آن‌ها مشورت خواهیم داد.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=886035
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
تشریح جزئیات اولین پیمایش ملی در حوزه قرآن / پاسخ به نقدهای وارد شده
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۳۶

. به گزارش ایکنا، برنامه افق رادیو قرآن عصر امروز ششم آذرماه با حضور احمد جمالی گندمانی، کارشناس دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و مشاور طرح سنجش شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی به منظور بررسی نتایج این...

ارسال توسط : ایکنا
قاری نوجوان برتر تلاوت‌های مجلسی استان قزوین مشخص شد
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۳۶

شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی ویژه نوجوانان قرآنی استان قزوین با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد. . به‌گزارش ایکنا، شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی ویژه نوجوانان قرآنی...

ارسال توسط : ایکنا
آغاز ثبت نام دوره تربیت مربی قرآن از سوی مؤسسه مهر تابان
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۶:۵۲

به گزارش ایکنا، ثبت نام دوره تربیت مربی قرآن تخصصی کودک و نوجوان از سوی مؤسسه فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت مهر تابان مهدوی شروع شد.. این دوره ویژه بانوان با ظرفیت محدود و با آزمون ورودی و مصاحبه،...

ارسال توسط : ایکنا
معرفت جامعه؛ شرط ظهور امام زمان(عج)
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۶:۲۸

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، آیت‌الله سیدجلال مجدهاشمی، استاد حوزه و دانشگاه، پنجم آذرماه در سلسله جلسات اهمیت شناخت امام زمان(عج) که در مسجد جامع غدیرخم پاسداران برگزار شد، گفت: بنا بر آنچه از...

ارسال توسط : ایکنا
ماجرای شک در تلاوت و حل آن از سوی رهبری + صوت و عکس
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۶:۰۸

. به گزارش خبرنگار ایکنا، پنجمین محفل انس با قرآن به همت مجمع قرآنیان اسلامشهر، شب گذشته، ۵ آذر با حضور تعدادی از قاریان و حافظان قرآن و تلاوت قاریان بین‌المللی و ممتاز کشورمان در اسلامشهر برگزار و...

ارسال توسط : ایکنا