. به گزارش ایکنا؛ جلسه هم‎اندیشی اعضای دوره‎های ارتقای قاریان و دعاخوانان ممتاز کشور با حضور مسئولان شورای عالی قرآن، شب گذشته ۵ آبان، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء از ساعت ١٨ تا ٢١ در مجتمع...

کد خبر: 886169
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۴۲
ارسال توسط :
بازدید: 19
برگزاری نشست هم‎اندیشی اعضای دوره‎های ارتقای قاریان و دعاخوانان ممتاز + عکس

به گزارش ایکنا؛ جلسه هم‎اندیشی اعضای دوره‎های ارتقای قاریان و دعاخوانان ممتاز کشور با حضور مسئولان شورای عالی قرآن، شب گذشته ۵ آبان، پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء از ساعت ١٨ تا ٢١ در مجتمع امام خمینی(ره)، حسینیه الزهرا(س) برگزار شد.


این نشست صمیمانه که سیدعلی سرابی، قائم مقام شورا، کریم دولتی، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی، محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی و علی قاسم‎آبادی، معاون نظارت شورای عالی قرآن در آن حضور داشتند، با تلاوت‎ مرتضی یادگاری، قاری ممتاز کشورمان شروع شد.


محمدتقی میرزاجانی، معاون شورای عالی قرآن، در ابتدای این مراسم ضمن تشکر از مشارکت فعالانه قاریان عضو سیزدهمین دوره ارتقای قاریان و دعاخوانان عضو پنجمین دوره دعاخوانان ممتاز کشور و زحمات دست‌اندرکاران، استادان و دبیران این جلسات، گفت: شرایط کرونایی کشور، ما را بر آن داشت تا سال گذشته و امسال، جلسات ارتقای را به صورت نیمه حضوری و مجازی برگزار نماییم. اگرچه در حد توان تلاش کردیم برنامه‎های مؤثری را طراحی و اجرا نماییم، اما هیچ‎ چیز جای جلسات حضوری را نمی‌گیرد، لذا درصدد می باشیم اگر شرایط اجازه بدهد، در اولین فرصت مجدداً نسبت به برگزاری حضوری جلسات اقدام نماییم.


میرزاجانی ادامه داد: در مجموعه شورا در تلاش می باشیم بستر‌های دریافت نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات را با تشکیل جلسات، کارگروه‌های کارشناسی باحضور صاحب نظران، نشست‌های تخصصی، حضور در استان‌ها و سایر زمینه‌های ارتباطی توسعه دهیم. جلسه امشب هم با همین رویکرد ترتیب داده شده است تا ان‌شاءالله از پیشنهادات و انتقادات سازنده شما در راستای ارتقای وظایف و مأموریت‌های شورا استفاده نماییم.


در ادامه این نشست هم‎اندیشی که با دبیری محمودرضا بیژنی، قاری پیشکسوت قرآن همراه بود، تعدادی از قاریان و دعاخوانان حاضر در جلسه و اعضایی که به صورت برخط برنامه را دنبال می‏‌کردند به ارائه دیدگاه‏‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.


عناوین برخی مطالب ارائه شده در جلسه


- مجال برای حرف‌های ناگفته و شنیده نشده باید بیش از پیش فراهم شود.
- در سبک برگزاری جلسات آموزش تخصصی قرائت و دعا باید تجدیدنظر کرد.
- راهکار ارتقای واقعی قاریان، ایجاد کرسی‌های تلاوت جهت اجرا‌های متعدد و مستمر است.
- لازم است برای حمایت از قاریانی که اشتغال دولتی می دارند فکر اساسی صورت گیرد.
- مدارک تخصصی برای دعاخوانان هم طراحی شود.
- از قاریان و دعاخوانان بیشتری در صداوسیما استفاده شود و بسنده به تعداد خاصی نشود.
- اعزام جهادی قاریان به مناطق محروم جهت تلاوت در محافل و برنامه‌ها برنامه ریزی شود.
- در برنامه‌ها و تریبون مهم کشور مثل مجلس شورای اسلامی، نماز جمعه و... از ظرفیت تعداد بیشتری از قاریان استفاده شود.
- در مورد کیفیت و کمیت اعزام‌های تبلیغی به خارج از کشور، با شفافیت بیشتری اطلاع‌رسانی شود.
- امکان حضور تعداد بیشتری از قاریان و دعاخوانان سراسر کشور در جلسات ارتقا فراهم شود.
- سازوکار تلاوت در محافل ترتیل خوانی ماه رمضان تبیین شود.
- برخی ادعیه و اذان‌هایی که از شبکه‌های صداوسیما پخش می‌شود از حس لازم برخوردار نیستند. باید در تولیدات تجدیدنظر شود.
- دوگانگی در اقتضائات تلاوت در مسابقات و محافل، جلسات ارتقا و امثال آن، قاریان را به زحمت و سردرگمی انداخته است. باید برای آن چاره جویی کرد.
- بی‌تفاوتی و بعضی برخورد‌های منفعلانه خود ما قاریان و دعاخوانان، باعث می‌شود که نتوانیم جایگاه تلاوت را در برنامه‌ها و موقعیت‌هایی که ایجاد می‌شود تثبیت نماییم. نیاز به حرکت و عزم جدی‌تر داخلی داریم.
- تلاوت در کرسی‌های تلاوت، محدود به عده خاصی نشود.
- ارتباط جلسات ارتقای شورا با طرح ارزیابی قاریان تعریف شود تا با یکدیگر هم افزایی داشته باشند.
- تا زمانی که زمینه و ظرفیت کمی اجرای تلاوت افزایش پیدا نکند، هیچکدام از این پیشنهادات محقق نمی‌شود.
- امکان ضبط اذان فارسی نظیر اذان مرحوم مؤذن‌زاده تسهیل شود.
- ما برای رسیدن به نقطه مطلوب در جریان قرائت کشور، مدل و طرح کارآمد نداریم و هدفمان مشخص نیست.
- برای عبور از سد مسابقات، برای کسانی که تلاوت شان در سطح کشور به ۱ نصاب قابل قبولی می‌رسد، عنوان بین المللی طراحی و اعطا شود.
- ۱ گروه تواشیح و هم‌خوانی قرآن با حضور اعضای همین جلسات ارتقا تأسیس شود.
- تلاوت‌های اذانگاهی شبکه‌های صدا و سیما تکراری است، باید تولیدات تازه جایگزین شوند.
- اعضای فعال جلسات ارتقا به آزمون حج دعوت شوند.
- در تفاهم با نهاد‌ها و دستگاه‌های مختلف، لیست اسامی قاریان ممتاز جهت استفاده از ایشان در برنامه‌ها، در اختیارشان گذاشته شود.
- ظرفیت هیئت‌های عزاداری اهل بیت(ع)، بیش از پیش برای استفاده از قاریان مهیا شود.
- لازم است شورای عالی قرآن، مقتضای شرایط حال، نگاه صرف نظارتی خود را تعدیل کند و با مسائل مبتلابه قاریان، فعالانه‌تر برخورد کند.
- به شرکت‌کنندگان در طرح ارزیابی، کارنامه تفصیلی داده شود.
- در کارشناسی تلاوت‌ها در جلسات ارتقا از کارشناسان جوان هم استفاده شود.
- دست‌اندرکاران جلسات ارتقا بیش از اینکه دنبال ارائه نکات فنی به قاریان باشند، دنبال ایجاد انگیزه و روحیه دادن باشند.
- سخت‌گیری‌ها در طرح ارزیابی سال به سال بیشتر می‌شود. باید تعدیل شود.
- مسئولان سایر نهاد‌های قرآنی هم به این جلسه دعوت شوند تا این گفت‌وگو‌ها پربارتر دنبال شود.
- از سایر توانمندی‌های غیر قرائتی قاریان هم به نوعی استفاده شود.
- پس از مشخص شدن اولویت‌های پژوهشی جامعه قرآنی، طی تعامل با دانشگاه‌ها، از ظرفیت علمی آنان جهت انجام این پروژه‌های تحقیقی بهره‌برداری شود.

نشست هم‎اندیشی اعضای دوره‎های ارتقاء قاریان و دعاخوانان ممتاز کشور برگزار شد+ عکس


در ادامه جلسه، مسئولان شورا درمورد برخی از نکاتی که مطرح شده بود توضیحاتی ارائه کردند.


سیدعلی سرابی، با بیان این که نکات خوبی بوسیله قاریان و دعاخوانان ارائه شده و جا دارد که این جلسات ادامه پیدا کند، گفت: ابتدا باید مطالب را دسته‌بندی و سپس آن را در جمع‌های کارشناسی به صورت دقیق‌تر دنبال نماییم. برخی مطالبی که عنوان شد، راهبردی بود و برخی هم صنفی. بعضی از آن‌ها امکان اقدام مستقیم بوسیله شورای عالی قرآن را دارد و بعضی هم خارج از محدوده مأموریتی و توان اجرایی ما است که باید با نهاد‌های ذیربط مطرح نماییم.


وی اضافه کرد: در ۱ نگاه کلی معتقدم تک تک ما و شما برای رشد حوزه تلاوت قرآن در کشور باید جریان‌سازی فرهنگی نماییم؛ فرصت‌های عرضه این هنر شریف را شناسایی و اگر لازم شد از خودمان هزینه نماییم تا تلاوت حرفه‌ای قرآن جای خودش را در بین آحاد جامعه باز کند، آن وقت تبدیل به مطالبه عمومی می‌شود.

قائم مقام شورای عالی قرآن اظهار کرد: این نکته خیلی حائز اهمیت است که ما قاریان قرآن باید دقت نماییم تا اهداف عالیه تلاوت که همان انجام رسالت تبلیغی الهی است در کنار مسائل صنفی و مادی کم رنگ نشود. الان متأسفانه تاحدودی این اتفاق افتاده، لذا مراقبت جدی لازم دارد.


در بخش دیگری از این جلسه، کریم دولتی، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی شورا با اشاره به اینکه اقدام شورای عالی قرآن نسبت به فراخوان اخیر در راستای ایجاد تحول در زمینه نغمه‌های دینی در رسانه ملی و فضای مجازی، آن را فرصتی برای گسترش فرهنگ قرآنی به طور عام و فرهنگ قرائت به طور خاص و مجالی مناسب جهت مشارکت اعضای جلسات ارتقا برای ارائه طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه دانست.


دولتی لازمه هرگونه تحول در عرصه قرائت قرآن و دعاخوانی را تلاش بیش از پیش خود قاریان و دعاخوانان و پرهیز از برخورد منفعلانه عنوان کرد و از عدم اهتمام بعضی از ایشان در توجه به امر حفظ و مفاهیم قرآن انتقاد و تصریح کرد: عدم ورود جدی قاریان به حوزه معانی و مفاهیم آیات و مقوله حفظ قرآن هیچ توجیهی ندارد و ۱ عیب بزرگ محسوب می‌شود.


در بخش پایانی این جلسه که حدود ۳ ساعت به طول انجامید، علی قاسم آبادی، معاون نظارت شورای عالی قرآن گفت: سازوکار تلاوت در محافل ترتیل خوانی قرآن، این طور طراحی شده که قاریان استان‎ها از طریق رابط شورا و متعاقب آن صداوسیمای مراکز استان‎ها اقدام می‎کنند؛ در جایی مثل حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) هم از طریق نماینده شورا در حرم مطهر. دلیل این کار هم این است که امکان اجرایی مواجهه مستقیم با تک تک قاریان سراسر کشور را نداریم.


قاسم آبادی ادامه داد: در استفاده از مرتلین تازه هیچ محدودیتی نداریم. در دوسال اخیر هم کمیت و تعداد اجرای هر مرتل را مشخص کردیم تا به نحو عادلانه‎تر از تلاوت تمام ترتیل خوانان استفاده شود.


وی افرود: به دید می‎رسد در بخشی مثل طرح ارزیابی، به جای این دوستان توقع داشته باشند نصاب‌ها تعدیل شود و پایین بیاید، تلاش‌شان را بیشتر کنند تا بتوانند سطح و درجه مدنظر خود را کسب کنند.


وی در مورد تولید اذان با لحن و ادای فارسی هم گفت: در شورا مانعی برای ضبط اذان با این مختصات چنانچه در نصاب اذان مرحوم آقاتی یا مؤذن‎زاده اجرا شود، وجود ندارد.


در انتهای این برنامه مقرر شد این جلسه هم‎اندیشی ۱ نوبت دیگر هم در هفته آینده برگزار شود تا بحث‌ها و گفت‎وگو‌ها به جمع‎بندی کاربردی برسند.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=886169
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
تشریح جزئیات فینال مسابقات سراسری قرآن
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۳۲

. حمید مجیدی‌مهر، دبیر چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، در مورد آخرین جزئیات این دوره از مسابقات گفت: مرحله فینال چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم...

ارسال توسط : ایکنا
دولت در امور دینی خود را رقیب مجموعه‌های مردمی نداند
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۳۲

پیمان عین‌القضات، مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت استان مرکزی در گفت‌وگو با ایکنا، خبر از برگزاری مجمع عمومی اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت این استان دارد و...

ارسال توسط : ایکنا
رویکرد دستوری جامعه را قرآنی نمی‌کند
۱۴۰۰/۰۹/۰۷-۰۹:۰۸

به گزارش ایکنا، علیرضا کچوئیان، مدیر (manager) مؤسسه قرآن و نهج‌البلاغه تهران طی یادداشتی به اظهارات تعدادی از سخنرانان نشست سراسری رؤسای ادارات امور قرآنی ادارات کل تبلیغات اسلامی سراسر کشور که...

ارسال توسط : ایکنا
تشریح جزئیات اولین پیمایش ملی در حوزه قرآن / پاسخ به نقدهای وارد شده
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۳۶

. به گزارش ایکنا، برنامه افق رادیو قرآن عصر امروز ششم آذرماه با حضور احمد جمالی گندمانی، کارشناس دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و مشاور طرح سنجش شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی به منظور بررسی نتایج این...

ارسال توسط : ایکنا
قاری نوجوان برتر تلاوت‌های مجلسی استان قزوین مشخص شد
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۳۶

شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی ویژه نوجوانان قرآنی استان قزوین با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد. . به‌گزارش ایکنا، شانزدهمین جشنواره تلاوت‌های مجلسی ویژه نوجوانان قرآنی...

ارسال توسط : ایکنا