. به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در آیین رونمایی از مستند بازی‌باز  با اشاره به آشنایی نخبگان و مسئولان کشور به جایگاه بازی‌های ویدئویی...

کد خبر: 886271
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۰۱:۳۲
ارسال توسط :
بازدید: 3
هر ایرانی ۳۵ دقیقه در روز بازی می‌کند

به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در آیین رونمایی از مستند بازی‌باز  با اشاره به آشنایی نخبگان و مسئولان کشور به جایگاه بازی‌های ویدئویی به‌مثابه رسانه، صنعت و هنر گفت: نگاه تخصصی به زوایای عمیق‌تر این مسئله نشان می‌دهد باید به رسانه بازی به‌عنوان ۱ رسانه فراگیر قدرتمند که علاوه بر داشتن ظرفیت‌های جدید، ظرفیت‌های سایر رسانه‌ها را نیز همراه خود دارد، نگاه جدی‌تری داشت.

به گزارش روابط‌عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، سید صادق پژمان در آیین رونمایی فیلم مستند «بازی باز» در خانه هنرمندان که برای نخستین‌بار با موضوع دغدغه‌های بازیکنان حرفه‌ای بازی‌های ویدئویی و با حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تولید شده است، گفت: ما در اکوسیستم صنعت بازی‌های ویدئویی با بخش‌های مختلفی مواجه می باشیم و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای بر اساس مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی با موضوع سیاست‌های حاکم بر برنامه ملّی بازی‌های رایانه‌ای و اساسنامه بنیاد که به تصویب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، متولی حوزه‌های مختلف این اکوسیستم اعم از تهیه و تنظیم راهبردها و سیاست‌ها، برنامه‌ریزی و طراحی کلان، تدوین سیاست‌های حمایتی و تشویقی در زمینه تولید بازی، برنامه‌ریزی و حمایت از اجرای دوره‌های آموزشی و پژوهشی موردنیاز و تربیت نیروی انسانی متخصص است.

وی با اشاره به اینکه تأثیرات بازی‌های ویدئویی در مخاطبان آن تصریح کرد: بازی به دلیل ظرفیت تعاملی و ایجاد امکان روایت سازی در مخاطب، قابلیت ایجاد تأثیرات بسیار جدی و عمیق در میان مخاطبان خود را دارد. امروزه ظرفیت انتقال ارزش‌های فرهنگی از طریق رسانه بازی بسیار فراهم است و ازآنجایی‌که هر بازی صاحب ایدئولوژی است، به‌خودی‌خود تولید مباحث موضوعات ارزشی و فرهنگی را انجام می‌دهد.

هر ایرانی 35 دقیقه در روز بازی می‌کند

پژمان در ادامه اضافه کرد: ظرفیت‌های بزرگ موجود در بازی‌های ویدئویی، تعداد مخاطبان، اندازه بازار و پارامترهای دیگری که به‌عنوان شاخص‌های مهم در ارزیابی صنایع فرهنگ بنیان شناخته می‌شوند، نشان می‌دهد که صنعت بازی باقدرت از دیگر صنایع فرهنگی پیشی گرفته است و رشد این صنعت حداقل طی 10 سال اخیر در دنیا و کشور ما حاکی از اهمیت و جایگاه مهم آن است.

وی با اشاره به اینکه ساخت مستند «بازی باز» که به موضوع مصرف بازی و دغدغه‌های بازیکنان آن پرداخته است، گفت: در حال حاضر در ایران (IRAN) 32 میلیون بازیکن داریم که اگر آن را به نسبت جمعیت کشور محاسبه نماییم یعنی از هر 100 ایرانی 38 نفر بازیکن می باشند و به لحاظ زمانی به طور متوسط 93 دقیقه در روز مشغول بازی می باشند. به عبارتی هر ایرانی 35 دقیقه در روز در حال بازی است.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اضافه کرد: در این میان سهم بازیکنان پلتفرم موبایل با 92 درصد بیشتر از سایر پلتفرم‌ها است؛ حدود 80 درصد بازیکنان ایرانی در گروه سنی کودکان، نوجوانان و جوانان می باشند و متوسط سن بازیکنان در کشور 22 سال است؛ بر اساس پیمایش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در سال 1398 از دید اندازه بازار و سهم هزینه کرد بازیکنان ایرانی، با عددی معادل 430 میلیارد تومان مواجه می باشیم.

پژمان تصریح کرد: توجه به ۲ شاخص تعداد مخاطب و حجم بازار در صنعت بازی‌های ویدئویی و مقایسه آن با دیگر صنایع فرهنگی در دنیا و کشورمان، نشان می‌دهد که ما در این صنعت با حجم قابل‌توجهی از مخاطب و گردش مالی بسیار چشم‌گیر رسانه‌ای روبه‌رو می باشیم. این امر نشان می‌دهد که باید در حوزه کلان سیاست‌گذاری‌ها به زوایای مختلف این موضوع اعم از افزایش تولید بومی، ارتقاء سواد بازی، کمک به توانمندسازی بازی‌سازان و اصلاح قوانین و مقررات مرتبط توجه ویژه‌ای شود تا در نهایت رشد این اکوسیستم در کشور رقم بخورد.

توجه به فرهنگ‌سازی در حوزه مصرف بازی

وی با تاکید بر اینکه نتایج آخرین پیمایش بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در خصوص الگوی مصرف بازی‌های دیجیتال در ایران (IRAN) حاکی از آن است که گرایش مخاطبان نسبت به بازی‌های بومی بیشتر از قبل شده است، اضافه کرد: از 15 بازی پرطرف‌دار میان بازیکنان ایرانی، 5 بازی بومی و داخلی نیز وجود دارد و افزایش ضریب نفوذ پلتفرم موبایل در میان بازیکنان ایرانی باعث شده که بازی‌های موبایلی ایرانی در جذب و جلب مخاطبان موفق‌تر باشند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با اشاره به اینکه مشکلات تولید بازی در ایران (IRAN) گفت: تولید‌کننده ایرانی امروز با مشکلات و موانع زیادی در مسیر ساخت بازی مواجه است و با توجه به سهم سرمایه‌گذاری موردنیاز برای تولید بازی که دائم در حال افزایش است، نیازمند کمک‌های مالی در قالب تخصیص تسهیلات ارزان و رفع موانع تولید است.

پژمان اضافه کرد: در حوزه بازیکنان نیز حتماً باید برای فرهنگ‌سازی در مصرف بازی در میان آنها اندیشید و توجه آنها را با موضوع مهم رده‌بندی سنی جلب کرد. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای طی دهه گذشته روی موضوع رده‌بندی سنی متمرکز شده است و نظام رده‌بندی سنی بازی‌های ویدئویی ایران (IRAN) که با نام «اسرا» شناخته می‌شود جزء اولین نظام‌های رده‌بندی سنی شکل‌گرفته در آسیا است.

سامانه هوشمند حمایت بنیاد از بازیکنان

وی در سخنانش با اشاره به اینکه اهمیت و لزوم پرداختن به مسئله فرهنگ‌سازی در حوزه مصرف بازی‌های ویدئویی، از تمام رسانه‌ها، نخبگان و مدیران کلان اجرایی کشور درخواست کرد که برای قرارگرفتن موضوع صنعت بازی در میان اولویت‌های مهم فرهنگی کشور، تلاش کنند.

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای به موانع تولید بازی نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از موانع تولید بازی در کشور پیش‌پاافتاده است. از ارائه تسهیلات ارزان تا مشکلات بازی‌سازان با مسئله نظام‌وظیفه و مسائل مالیاتی و بیمه که کمک به رفع آنها بوسیله دستگاه‌های مختلف، بسیاری از مشکلات بر سر راه تولید بازی‌های ایرانی را برطرف می‌کند.

پژمان در پایان با اشاره به اینکه مشکلات بازیکنان بازی‌های ویدئویی نیز گفت: از امسال سیستم هوشمند حمایت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای که با عنوان ساختار حمایتی همگرا فعالیت می‌کند و بر روی حمایت از بازی‌سازان متمرکز بود، مسئله حمایت از بازیکنان را نیز در برنامه خود قرار داده است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=886271
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سرگرمی
صداوسیما باید قم را پایگاه خود در دید بگیرد
۱۴۰۰/۰۹/۰۵-۲۳:۵۲

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج قم، آیت الله سیدمحمد سعیدی در دیدار جبلی رئیس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران (IRAN) که در سالن محراب شبستان امام...

ارسال توسط : موج نیوز
بستری ۳۳ بیمار بدحال کرونایی در مراکز درمانی قم
۱۴۰۰/۰۹/۰۵-۲۳:۵۲

...

ارسال توسط : موج نیوز
اسلام رکن اصلی قانون گذاری در مجلس شورای اسلامی باشد
۱۴۰۰/۰۹/۰۵-۲۳:۵۲

. به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج قم، آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه های این هفته نماز جمعه قم، با اشاره به اینکه سالروز شهادت شهید سید حسن مدرس و روز مجلس، اضافه کرد: شهید مدرس...

ارسال توسط : موج نیوز
توافق کردیم قرارگاه تبیین در حوزه آب راه اندازی نماییم
۱۴۰۰/۰۹/۰۵-۲۱:۱۶

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج یزد، محمد رضا دهقانی اشکذری رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان یزد در این مراسم مسئله آب را مهمترین موضوع در کشور دانست گفت:...

ارسال توسط : موج نیوز
مقام دوم دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج یزد در اولین جشنواره رسانه ای ابوذر استان یزد + تصویر
۱۴۰۰/۰۹/۰۵-۲۱:۱۶

. . . به گزارش خبرنگار دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج یزد، مراسم پایانی اولین جشنواره رسانه ای ابوذر با حضور رئیس سازمان بسیج رسانه کشور، فرمانده سپاه الغدیر یزد،...

ارسال توسط : موج نیوز