. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، آیین گشایش و شروع به کار رسمی تالار دهلوی با حضور محمود شالویی ، سرپرست معاونت امور هنری، جمعی از هنرمندان برجسته موسیقی ایران (IRAN) و سخنان...

کد خبر: 886272
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۵۶
ارسال توسط :
بازدید: 8
افتتاح تالار دهلوی با رونمایی از خسرو شیرین

به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج، آیین گشایش و شروع به کار رسمی تالار دهلوی با حضور محمود شالویی ، سرپرست معاونت امور هنری، جمعی از هنرمندان برجسته موسیقی ایران (IRAN) و سخنان حسین علیزاده در رثای استادش زنده‌یاد حسین دهلوی در طبقه پنجم بنیاد رودکی برگزار شد. 

با بازسازی فضا و اجرای آکوستیک، تالار دهلوی به مجموعه تالارهای تحت مدیریت بنیاد رودکی اضافه کرده شد.

در این مراسم مهدی افضلی، مدیر (manager) عامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی دلایل ساخت این تالار را تشریح کرد.

افضلی با اشاره به اینکه تلاش‌های انجام شده گفت: افتتاح تالار دهلوی با هدف تامین محلی برای تمرین یا ضبط آثار حرفه‌ای است؛ پیش از این، نبودن فضایی کیفی و مناسب از موانع جدی پیشرفت ارکسترها بود. از این رو، برای ما کیفیت تالار دهلوی بسیار اهمیت داشت و من گمان نمی‌کردم این فضا با این کیفیت آماده بهره‌برداری شود؛ فضایی بسیار حرفه‌ای که استادان برجسته و سرشناس موسیقی ایران (IRAN) بر آن مهر تایید زده‌اند.

مدیر عامل بنیاد رودکی اضافه کرد: پیش از این اگر قرار بود ۲ ارکستر ما یعنی ملی و سمفونیک اجرای همزمان داشته باشند، فضا کم داشتیم. این سالن در طبقه پنجم بنیاد رودکی قبلا کاربرد موثر نداشت و تبدیل کردن به فضایی که امروز می‌بینید آن هم در سازمان اداری بسیار سخت بود. مرحوم علی مرادخانی هم بسیار تلاش کرد بنیاد رودکی مدیریت این سالن را در دست بگیرد و سرانجام توفیق نصیب من و همکارانم شد که با همکاری دوستان در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی و معاونت هنری موانع اداری رفع شود. امروز هم خوشبختانه پس از ۲۰ سال تلاش توانستیم این فضا را در اختیار بگیریم.

افضلی ادامه داد: شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های کار ما تأمین اعتبار ایجاد این فضا بود. واقعا چرا که کار حرفه‌ای کردن هزینه‌بر است و دوستان بنده در سازمان برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یاری کردند تا این فضا به شکلی بهینه و جامع از این پس به بهره‌برداری برسد. امیدوارم بتوانیم گام‌هایی موثرتر برای ارکسترها برداریم و گرچه واقعا تا نقطه مطلوب فاصله فراوان داریم اما انصافا تا امروز خالصانه تلاش کرده‌ایم مشکلات ارکسترها از جمله قراردادها، نظام مالی و... را ساماندهی نماییم.

 مدیر عامل بنیاد رودکی از استاد حسین علیزاده هم تشکر کرد که پیشنهاد نامگذاری تالار را داد و به این ترتیب یاد و خاطره استاد دهلوی تا ابد در مجموعه رودکی زنده خواهد ماند.

در ادامه ویدئویی از فرآیند تبدیل سالن طبقه پنجم بنیاد رودکی به ۱ تالار حرفه‌ای موسیقی ویژه اجراهای ارکستری به نمایش درآمد و سپس ارد انزابی‌پور، صدابردار برجسته گزارشی از ویژگی‌های فنی و کم‌نظیر این تالار برای حاضران ارائه داد. 

واژه استاد برای حسین دهلوی کم است

در ادامه برنامه، هومن دهلوی به نمایندگی از پدر نامدار خود و دیگر اعضای خانواده روی صحنه آمد و در سخنانی کوتاه ضمن ابراز خوشحالی از به سرانجام رسیدن پروژه شروع به کار تالار دهلوی با پیگیری‌های استاد علیزاده گفت: قلبا خوشحالم از این اتفاق؛ اما کاش در دوران زنده بودن پدر تالاری به نام ایشان افتتاح می‌شد تا شاید اندکی از رنج بیماری پدر کم شود.

 فرزند استاد دهلوی ابراز امیدواری کرد در تالاری که به نام پدرش مزین شده، رویدادهایی شایسته در حوزه موسیقی ایران (IRAN) رخ دهد.

استاد علیزاده آخرین سخنران مراسم شروع به کار تالار استاد دهلوی در بنیاد رودکی بود.

حسین علیزاده

 او نام حسین دهلوی را زنده‌کننده واژه‌های عشق، مسئولیت‌پذیری و پشتکار در وجود خود دانست و گفت: واژه استاد برای حسین دهلوی کم و نکته مهم درباره او این است که چگونه پشت ۱ چهره بسیار جدی تا این اندازه عاطفه و لطافت وجود دارد. حسین دهلوی اولین اثر ارکستری خود «سبکبال» را سال ۳۲ ساخت که من تنها ۲ سال داشتم و امروز می‌بینیم این اثر برای آن دوران شاهکار است.

آهنگساز و نوازنده برجسته موسیقی ایرانی اضافه کرد: دیگر نکته مهم در وجود دهلوی اثری بود که او در جامعه موسیقی می‌گذاشت. سال‌های اول دوران حضور ما در هنرستان موسیقی، جایگاه این هنر در جامعه چندان مناسب نبود و بیشتر مصرفی و بازاری بود. از این رو، هنرستان‌ها به تنهایی نمی‌توانستند در جامعه نظم و احترام برای موسیقی بیاورند اما این انتخاب دهلوی برای مدیریت هنرستان موسیقی بود که فضا را به شدت دگرگون کرد. از دید من او مناسب‌ترین گزینه برای بخشیدن اعتبار و احترام به موسیقی ایران (IRAN) بود و رسالت و مسئولیتی در خود احساس می‌کرد که این وظیفه را پذیرفت.

علیزاده با اشاره به اینکه پیشینه درس خواندن خود در دبستانی در بازار گفت: با توجه به شرایط فرهنگی بازار نمی‌شد در مدرسه ما موسیقی کار کرد و فکر می‌کردم هنرستان موسیقی هم همان شرایط را دارد. با ورود به هنرستان موسیقی شاید حتی ۲ هفته هم نشد که فهمیدم کجا هستم و شیوه راه رفتن و حرف زدن من هم عوض شد. با اینکه هنوز بلد نبودم ساز بزنم، به آن بسیار احترام می‌گذاشتم و ساز را برتر از خود می‌دیدم. اینها مواردی نبود که من سابقه تربیتی در آن داشته باشم و تمام در زمانی کوتاه در هنرستان از طریق کسی به من تازه‌وارد آموزش داده شد که به‌حق آنجا نشسته بود.

این استاد نامدار درباره وجه تسمیه «بهشت» هم چنین گفت: من بعدها نام هنرستان موسیقی را بهشت گذاشتم. چون وقتی درهای آن باز می‌شد فرشتگانی چون هوشنگ ظریف، فرهاد فخرالدینی، غلامحسین بنان و... وارد می‌شدند. ما و هنرمندان نسل ما با حضور در هنرستان موسیقی بهشت خود را رفته‌ایم و دیگر نگران آخرتمان نیستیم، چون بهشت را به معنای واقعی با رهبری چون حسین دهلوی تجربه کردیم.

علیزاده اضافه کرد: وقتی حسین دهلوی در هنرستان موسیقی به عنوان مدیر (manager) گمارده می‌شود، می‌تواند الگویی برای جامعه باشد. اکنون خیلی از مسئولان ما ممکن است در حوزه کاری خود تخصص نداشته باشند ولی خوب حسن نیت می دارند و تلاش کنند. مثل همین آقای افضلی که در موسیقی تخصص ندارد ولی خوب شاهد بوده‌ایم چقدر به عنوان ۱ ایرانی و فردی که به فرهنگ ایران (IRAN) اهمیت می‌دهد و ایران (IRAN) را دوست دارد تلاش کرده اثر خوب بگذارد. متأسفانه در ایران (IRAN) حضور مسئولان به ۴ سال هم نمی‌کشد و این امر باعث می‌شود کاری که در پیش گرفته‌اند، تداوم پیدا نکند.

رونمایی از کتاب خسرو و شیرین

رونمایی از کتاب «خسرو و شیرین؛ اپرا در ۴ پرده» از مجموعه گنجینه نت‌نوشته‌های رودکی (به کوشش کیاوش صاحب‌نسق) با حضور بانو سوسن اصلانی، همسر استاد دهلوی و محمود شالویی، سرپرست معاونت هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی از دیگر بخش‌های برنامه بود که با اجرای ۳ قطعه از ساخته‌های استاد به پایان رسید. «سبکبال»، «گفتگوی دل» و «سرود گل» در برنامه افتتاح تالار دهلوی اجرا شد که آرش گوران رهبر ارکستر، مازیار ظهیرالدینی کنسرت مایستر و مجتبی عسگری خواننده آن بودند.

داریوش پیرنیاکان، نادر مشایخی، فریدون شهبازیان، حمیدرضا نوربخش، شهرام صارمی، فردین خلعتبری، هادی منتظری، میرعلیرضا میرعلی‌نقی و... از چهره‌های سرشناس حوزه موسیقی ایران (IRAN) بودند که در مراسم شروع به کار تالار دهلوی در طبقه پنجم بنیاد رودکی حضور داشتند.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=886272
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سرگرمی
لزوم ارائه تسهیلات بانکی ارزان قیمت به منظور احیای بافت فرسوده قم
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۰:۱۲

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج قم، حسن صبوری درگفت‌وگویی اظهار داشت: درشهر قم یکهزار و ۳۵۹ هکتار بافت فرسوده مصوب وجود دارد که جمعیت قابل توجهی در آن...

ارسال توسط : موج نیوز
پیگیری طرح جامع حرم امامزاده موسی مبرقع(ع) در سفر استانی رئیس جمهور
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۹:۵۲

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری پیش از ظهر امروز در آیین غبارروبی آستان مقدس امامزاده موسی مبرقع(ع) که به مناسبت...

ارسال توسط : موج نیوز
موقوفات باید به سمت نیازهای زمان سوق داده شود
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۹:۵۲

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج قم، آیت الله سیدمحمد سعیدی در دیدار رئیس و اعضای هیأت علمی دانشگاه حضرت معصومه سلام الله علیها که در سالن محراب حرم مطهر...

ارسال توسط : موج نیوز
برای اولین بار در جهان پیوند چشم مصنوعی با پرینت ۳ بعدی انجام شد
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۹:۱۶

به گفته بیمارستان چشم مورفیلدز انگلستان، استیو ورزه اولین مرد در جهان است که به چشمی تهیه شده با فناوری چاپ ۳ بعدی مجهز شده است. او در اوایل این ماه، چشم مصنوعی را برای اندازه گیری امتحان کرد.. به...

ارسال توسط : انتخاب
احداث 13نیروگاه برق با مقیاس کوچک در شهرک‌ و نواحی صنعتی مازندران
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۷:۵۶

. . . به گزارش دیتانیوز با نقل خبرگزاری موج مازندران، یاسر امینی با اشاره به اینکه دستورالعمل سازمان صنایع کوچک درباره حمایت از ساخت نیروگاههای برق با مقیاس کوچک...

ارسال توسط : موج نیوز