به گزارش ایکنا، چندی قبل در جعبه‌های میوه‌‌های صادراتی به عمان از پوشال تولیدشده از برگه‌های قرآن استفاده و سپس این اقدام خبرساز و رسانه‌ای شد. پس از آن گزارشی با تیتر «خطای نابخشودنی چاپخانه‌های...

کد خبر: 918562
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۲۰:۱۶
ارسال توسط :
بازدید: 12
کاغذهای باطله‌ حاوی قرآن را از این پس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران جمع‌آوری می‌کند

 به گزارش ایکنا، احمد ابوالحسنیچندی قبل در جعبه‌های میوه‌‌های صادراتی به عمان از پوشال تولیدشده از برگه‌های قرآن استفاده و سپس این اقدام خبرساز و رسانه‌ای شد. پس از آن گزارشی با تیتر «خطای نابخشودنی چاپخانه‌های مصحف شریف» روی خروجی ایکنا قرار گرفت و بررسی‌ها و صحبت با برخی کارشناسان نشان داد که به احتمال زیاد هتک حرمت به قرآن حاصل چاپ آن در هر چاپخانه‌ای و نیز نبود نظارت بر روند فروش کاغذ‌های باطله‌ مزین به آیات قرآن به پوشال‌سازهاست. در ادامه پیگیری‌ها به سراغ احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان تهران، رفتیم که متن این گفت‌وگو را می‌خوانید.

ایکنا ـ چندی پیش عکسی از جعبه‌های صادرات میوه به عمان منتشر شد که در آن از پوشال‌های قرآن استفاده شده بود. پس از بررسی، با آقای بابایی، مسئول چاپ و نشر قرآن در مرکز طبع و نشر، صحبت کردیم و تأیید کردند که تعدادی چاپخانه بزرگ ویژه چاپ قرآن مشغول فعالیت‌اند، ولی خوب از آنجا که این کار سودآور است، چاپخانه‌های دیگر هم اقدام به چاپ قرآن کنند، ولی خوب اگر کاغذ باطله‌ای داشته باشند، به جای اینکه آن را برای خمیر کردن و استفاده آن در مقوای جلد قرآن ببرند، به قسمت‌هایی که آن‌ها را پوشال کنند، می‌فروشند. نظر شما چه می باشد؟

تأیید نمی‌کنم که چنین اتفاقی رخ داده باشد. البته بسیاری از چاپخانه‌هایی که مختص چاپ قرآن نیستند، آن را چاپ کنند، ولی خوب چاپخانه‌هایی که سفارش چاپ قرآن را می‌پذیرند، بدون استثنا می‌خواهند در چاپ قرآن سهیم باشند و تخفیف ویژه‌ای می‌دهند. به گفته چاپخانه‌داران، این کار خیلی برکت دارد.

ایکنا ـ تخفیف ویژه به خریدار می‌دهند؟

با فروشنده اصلی قرآن سروکار ندارند. پس به سفارش‌دهنده تخفیف می‌دهند. کسی که قرآن چاپ می‌کند با وضو این کار را انجام می‌دهد. گاهی در مرکب مشکی‌ مرکب‌های دیگری را مخلوط کنند، اما برای چاپ قرآن این کار را انجام نمی‌دهند. وقتی مرکب‌ رنگ‌های دیگر باطل می‌شود مثل سرمه‌ای، زرد و آبی، آن را با مشکی مخلوط کنند و تبدیل به مشکی پرکلاغی یا کمرنگ می‌شود. به دلیل اعتقادی که تمام می دارند، هیچ کس برای چاپ قرآن این کار را انجام نمی‌دهد.

ضایعات را خمیر نمی‌کنند و ارتباطی با مراکزی که کارشان قرآن است و دارالقرآن که قرآن‌های مستهلک‌شده را تحویل می‌گیرد و تنها برای جلد قرآن خمیر کنند ندارند. اکثر چاپخانه‌ها با چنین مجمعی ارتباط ندارند. چند وقت پیش در جلسه‌ای در مجمع دارالقرآن فهمیدم که چنین اتفاقی می‌افتد و گفتم که حاضرم با شما همکاری کنم تا این قرآن‌ها جمع‌آوری شوند و برای خمیر شدن آنها هم قول همکاری دادم. در حال حاضر قریب به اتفاق چاپخانه‌ها باطله‌های قرآن را در آب حل کنند و داخل رودخانه می‌ریزند. مطمئنم که در ضایعات کاغذ قرآن نمی‌گذارند. اگر کسی غیر از این را دید بیاید و بگوید، چون اولین بار است که می‌شنوم باطله قرآن را با باطله ضایعات معمولی قاطی کنند.

ایکنا ـ یعنی امکان ندارد این اتفاق رخ داده باشد؟

اولین بار است که می‌شنوم.

ایکنا ـ مگر می‌توان بر تمام چاپخانه‌ها نظارت کرد؟

چنین نظارتی نداریم. زمانی که لیتوگراف بودم، چاپخانه‌هایی که قرآن به آن‌ها مراجعه می‌شد مطمئنم این کار را می‌کردند، چون خیلی اعتقاد می دارند و ضایعات خمیرشده به شکل‌های مختلفی استفاده‌ می‌شود، یعنی وقتی ضایعات را جمع کنند، مقداری برای کارتن‌سازی استفاده می‌شود و ضایعاتی که مرکب دارد از آنها در موارد استفاده دیگری می‌شود، چون قیمت ضایعات سفید با باطله فرق می‌کند و وقتی کناره‌های کاغذ را صاف کنند یا کتاب را صحافی و لب‌بر کنند سفید خالص است و در آن مرکب نیست و آن‌ها را جدا می‌فروشند. ضایعات چاپ شده را جدا می‌فروشند. آن ضایعات در بسیاری موارد برای کارتن‌سازی استفاده و کارهای مختلفی روی آن انجام می‌شود، حتی ضایعات کارتن در خیابان که زباله هست هم با آن جمع می‌شود، این است که چون تمام چاپخانه‌داران می‌دانند که این اتفاق می‌افتد، مطمئنم  قرآن را مخلوط نمی‌کنند. ۱ بار هم ندیده‌ام. صددرصد رد نمی‌کنم که چنین چیزی نیست ولی خوب تاکنون ندیده‌ام. حاضرم رندم شماره چاپخانه‌های قدیمی را بدهم، چون چاپخانه‌های تازه که ماشین نو می دارند بیشتر به کار بسته‌بندی مشغول می باشند. اگر از آن‌ها سؤال کنید، مثل من می‌گویند که هیچ وقت باطله‌های قرآن را در ضایعات نمی‌ریزند.

ایکنا ـ ما با مدیر (manager) صحافی صداقت و مشاور مسئول چاپ چاپخانه بزرگ قرآن قم صحبت کردیم و هر ۲ بیان کردند که این اتفاق در چاپخانه‌های زیرزمینی یا چاپخانه‌هایی که تنها به دنبال سودآوری‌ می باشند رخ می‌دهد.

چاپخانه‌دارانی که زیرزمینی فعالیت کنند قرآن چاپ نمی‌کنند.

ایکنا ـ آن‌ها معتقدند که سودآور است.

نه، اتفاقاً اگر بخواهیم جنبه مادی را در دید بگیریم، هر جا که قرآن چاپ می‌شود، به جز قرآن‌های نفیس که کلاً مقوله آن فرق می‌کند، بالغ بر 99 درصد قرآن‌های معمولی که ۲ رنگ و بعضی‌ها ۴ رنگ است، در ۱ سری چاپخانه‌های خاص چاپ می‌شود و زیرزمینی‌ها اصلاً چاپ نمی‌کنند، چون مقرون به صرفه نیست و ارزان‌ترین هزینه‌ای که چاپخانه‌داران می‌گیرند برای قرآن است، حتی در کتاب‌های درسی که خیلی ارزان هست، قیمت بیشتری را در قیاس با قرآن دریافت کنند یا قیمت درسی می‌گیرند، چون قیمت کتاب‌های درسی و آموزشی پایین‌ترین قیمت در چاپ است. چاپخانه‌های زیرزمینی‌ اصلاً قرآن چاپ نمی‌کنند، بلکه به نفعشان است که کار خلاف انجام دهند تا اینکه بخواهند قرآن چاپ کنند. نمی‌توان اعلام کرد به دلیل منافع، زیرا قرآن منافع مالی ندارد. اگر موردی هست بگویند. از فعالان این عرصه سؤال کنید. ملاک در چاپ هزاری است، بپرسید هزاری چقدر می‌گیرید؟ کار دیگر انجام بدهید چقدر؟ اختلاف زیادی وجود دارد و قرآن ارزان‌تر است. تا حالا ۱ مورد چاپخانه‌ زیرزمینی ندیدم که قرآن چاپ کند. زیرزمینی یعنی مجوز ندارد یا دارد و به نحوی از این موقعیت سوءاستفاده کنند. اگر می‌گفتید چاپ قرآن ممنوع است یا فلان ناشر نمی‌گذارد و کس دیگری انجام دهد و کپی‌برداری می‌کند می‌پذیرفتم، در صورتی که الان هر کسی که می‌خواهد قرآن چاپ کند به دارالقرآن می‌رود و به او ۱ فایل کامل و آماده می‌دهند و می‌گویند برو در هر قطعی که میخواهی چاپ کن. ضمانتش هم از دید اینکه خدای نکرده غلطی نباشد با آن‌هاست. اگر بخواهم خط جدیدی بنویسم تا از دارالقرآن تأییدیه نگیرم نمی‌شود. مطرح کردن چاپخانه‌های زیرزمینی در این جریان رد گم کنی است، ۱ چیزی شنیدند که باید بر سر چاپخانه‌های زیرزمینی زد و صددرصد می‌گویم باید با آن‌ها برخورد کرد و خودم هم با آن‌ها برخورد کرده‌ام ولی خوب مطمئن باشید که آن‌ها اصلاً وارد کار قرآن نمی‌شوند.

ایکنا ـ از این پس چنین پوشال‌هایی را جمع‌آوری می‌کنید؟

صددرصد، چون می‌خواهم این دغدغه رفع شود. ما سایت و شبکه‌های اجتماعی داریم و با کل صنف در ارتباط می باشیم. شنبه در کل گروه‌ها اعلام می‌کنم که هر چاپخانه‌ای که کار قرآن انجام می‌دهد، اطلاع‌رسانی کند تا اتحادیه ضایعات و باطله‌های آنها را جمع‌آوری کند.

ایکنا ـ یعنی در کل کشور ضایعات را جمع می‌کنید؟

در کل تهران، من تهران، مسئول هستم.

ایکنا ـ تنها تهران؟

در تهران این کار را می‌کنم و برای شهرستان‌ها می‌توانم به دوستان اطلاع دهم. در تهران هر کس قرآن چاپ کرد، ضایعات آن را جمع‌آوری می‌کنیم و اتحادیه تحویل می‌گیرد و به دارالقرآن می‌دهد.

ایکنا ـ این ضایعاتی که از چاپخانه‌ها جمع‌آوری می‌کنید در نهایت به چه شکلی می‌شود؟ آیا تبدیل به جلد قرآن می‌شود؟

نه، نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. قول می‌دهیم که اینها را جمع می‌کنیم و به دارالقرآن تحویل دهیم.

ایکنا ـ قطعاً دارالقرآن بودجه ندارد که کار تبدیل را انجام دهد.

اگر چنین ضایعاتی باشد، افراد بسیاری آنها را می‌برند که این کار را انجام دهند، ولی خوب دارالقرآن با یکی ۲ مجموعه در ارتباط است که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند و برای جلد قرآن خمیر کنند.‌

ایکنا ـ یعنی آن‌ها از سازمان دارالقرآن تحویل بگیرند؟

خودشان می‌فرستند یا به من می‌گویند که فلان جا بفرست و من با هماهنگی دارالقرآن و هزینه خودم نسخه‌های قرآن را برای جایی که خمیر می‌شود می‌فرستم و با افتخار هزینه حملش را تقبل می‌کنم، زیرا باید حرمت قرآن حفظ شود.

ایکنا ـ پس لازم شد با ریاست سازمان دارالقرآن هم صحبت نماییم. گفتید که چاپخانه‌ها تخفیف می‌دهند. آن کسی که سفارش‌دهنده است به خریدار تخفیف می‌دهد؟

نمی‌توانم قضاوت کنم. برخی قرآن را چاپ و نیز رایگان پخش کنند و برخی هم تنها به دلیل منافع مالی آن را چاپ کنند. کسی را دیده‌ام که گفته دوست دارم ۵ هزار جلد قرآن را چاپ و هدیه کنم یا به دارالقرآن بدهم یا به شهرستان‌ها ارسال کنم. یکسری‌ها هم قرآن را تنها به دلیل سود اقتصادی چاپ کنند.

ایکنا ـ پس می‌گویید چاپخانه‌ها به دنبال سود نیستند، ولی خوب ممکن است سفارش‌دهنده‌ها به دنبال سود باشند؟

دیده‌ام که چاپخانه‌داران هم با سود کمتر چاپ کنند.

گفت‌وگو از صدیقه صادقین

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=918562
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
بیان فضیلت حضرت زهرا(س) در برنامه رادیویی «خیر کثیر» + صوت
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۸:۲۸

رادیو قرآن تا روز ولادت حضرت زهرا(س) با ویژه برنامه «خیر کثیر» با محوریت بیان فضیلت و کرامات یگانه دخت نبی مکرم اسلام(ص) میهمان مخاطبان خود است. به گزارش ایکنا، برنامه «خیر...

ارسال توسط : ایکنا
از ضرورت توجه به رویکرد «زمینه‌محور» در سواد قرآنی تا تعمیق تربیت در آموزش عمومی قرآن
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۶:۵۶

طی نشست «چرخش از برنامه درسی خطی به مارپیچی» مطرح شد؛ به گزارش خبرنگار ایکنا، نشست «ضرورت چرخش از برنامه درسی خطی به برنامه درسی مارپیچی در آموزش عمومی قرآن» ۲۷ دی‌ با حضور حسین قاسم‌پورمقدم،...

ارسال توسط : ایکنا
خواندن را پدیده‌ای ذووجهین بدانیم تا انس فرزندانمان با قرآن محقق شود
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۳:۰۸

به گزارش خبرنگار ایکنا، حسین قاسم‌پورمقدم، متخصص برنامه‌ریزی درسی در نشست «ضرورت چرخش از برنامه درسی خطی به برنامه درسی مارپیچی در آموزش عمومی قرآن» گفت: فلسفه وجودی حوزه برنامه‌ریزی درسی،...

ارسال توسط : ایکنا
آغاز به کار دوباره جلسات مجمع عمومی قاریان و حافظان هلال
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۲:۲۴

به گزارش ایکنا، مجمع عمومی قاریان و حافظان هلال واقع در آستان مقدس حضرت محمدهلال بن علی(ع) آران و بیدگل در پی بهتر شدن شرایط سلامت کشور در رابطه با بیماری کرونا مجدداً شروع به‌کار می‌کند.. اولین...

ارسال توسط : ایکنا
دوره مهارت‌آموزی قرآن در رباط‌کریم برگزار شد
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۲:۲۴

دوره مهارت‌آموزی قرآن کریم از سوی اداره تبلیغات اسلامی رباط‌کریم ویژه سربازان وظیفه گروه پهپاد حضرت ولی‌عصر(عج) این شهرستان برگزار شد. حجت‌الاسلام حسین رواز، رئیس اداره تبلیغات...

ارسال توسط : ایکنا