ایستگاه مک‌موردو در این بازه‌ی زمانی از سال روی ۱ صخره‌ی آتشفشانی درست در سواحل قطب جنوب، مملو از تحقیقات علمی است. این ایستگاه که بوسیله بنیاد ملی علوم ایالات متحده اداره می‌شود، در تابستان‌های...

کد خبر: 918838
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۲۷
ارسال توسط :
بازدید: 3
اینترنت پرسرعت احتمالا در قطب جنوب ارائه خواهد شد

ایستگاه مک‌موردو در این بازه‌ی زمانی از سال روی ۱ صخره‌ی آتشفشانی درست در سواحل قطب جنوب، مملو از تحقیقات علمی است. این ایستگاه که بوسیله بنیاد ملی علوم ایالات متحده اداره می‌شود، در تابستان‌های قطب جنوب از اکتبر تا فوریه‌ی میزبان حدود هزار بازدیدکننده است که برای انجام تحقیقات درمورد موضوعات مختلف از آب‌وهوا گرفته تا علوم اقیانوسی به این ناحیه سفر کنند.

به گزارش ورج، با وجود نقش اصلی مک‌موردو در تحقیقات قطب جنوب، این پایگاه از یکی از بدیهی‌ترین نیازهای دانشمندان در آزمایشگاه‌های قرن بیست‌ویکم یعنی اینترنت پرسرعت بی‌بهره است.

اینترنت قطب جنوب

مک‌مردو در تنها قاره‌ای است که کابل فیبر نوری پرسرعت به سایر نقاط جهان ندارد. بااین‌حال، این وضعیت احتمالا به‌زودی تغییر خواهد کرد.

در اوایل سال جاری، NSF بررسی امکان ساخت کابل فیبر نوری را شروع کرد؛ این کابل‌ها در امتداد بستر دریا از قطب جنوب تا همسایه‌ی نیوزلند یا استرالیا ادامه خواهند داشت. این ایده‌ برای اولین‌بار کمی بیش از ۱ دهه پیش مطرح شد، اما با اولویت پروژه‌های دیگر قدرت خود را از دست داد. دانشمندان می‌گویند اگر این آخرین تلاش برای نوسازی اینترنت قطب جنوب موفقیت‌آمیز باشد، هم تحقیقات و هم زندگی روزمره در قاره‌ی یخ‌زده متحول خواهد شد.

پیتر نف، یخ‌شناس و استادیار پژوهش در دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید:

این [اینترنت پرسرعت] تجربه‌ی اساسی زندگی در قطب جنوب را تغییر خواهد داد.

امروزه محققانی که در قطب جنوب کار کنند برای برقراری ارتباط با جهان خارج به ماهواره‌های با پهنای باند کم متکی‌اند. پاتریک اسمیت، مدیر (manager) توسعه‌ی فناوری در NSF می‌گوید در مقایسه با ۱ خانواده‌ی معمولی روستایی، مقدار پهنای باند موجود برای هر نفر در مک‌موردو محدود است. محققان اغلب مجبورند داده‌های خود را روی هارددیسک‌ها ذخیره کنند تا آن‌ها را به‌طور فیزیکی به خانه برگردانده یا آن‌ها را برای همکاران خود صادر کنند تا روی آن‌ها تجزیه‌وتحلیل انجام شود. این رویه باعث کند شدن مراحل تحقیقات علمی خواهد شد.

در اواخر ژوئن، NSF از ۱ کارگاه آموزشی سه‌روزه حمایت کرد تا محققان آمریکایی و بین‌المللی را گرد هم آورد تا درمورد پتانسیل تحول‌آفرین کابل فیبر نوری به قطب جنوب، از جمله تأثیر آن روی تحقیقات، آموزش و رفاه افرادی که هزینه صرف کنند، بحث و تبادل‌نظر کنند. برگزارکنندگان کارگاه در ایستگاه مک‌موردو در ماه اکتبر گزارش گسترده‌ای منتشر کردند که در آن به نکات کلیدی، مسیرهای بالقوه و نحوه‌ی استفاده از کابل فیبر نوری برای جمع‌آوری داده‌های علمی بیشتر در این قلمرو دوردست اشاره شده است.

شرکت‌کنندگان در کنفرانس گفتند اگر ۱ اتصال فیبرنوری در دسترس باشد، زندگی روزمره و تحقیقات در ایستگاه مک‌موردو به‌روش‌های بی‌شماری تغییر خواهد کرد. محققان می‌توانند به‌جای تکیه بر ضبط‌کننده‌های آرشیوی، عملیات روزانه را به‌صورت زنده پخش کنند. به‌عنوان مثال با دسترسی به اینترنت پرسرعت، پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا بهبود داده می شود و می‌توان تصویرها ماهواره‌ای را به‌طور لحظه‌ای تجزیه‌وتحلیل کرد. از جمله مزایای دیگر ارائه‌ی اینترنت پرسرعت در قطب جنوب می‌توان به افزایش امنیت سایبری و مشارکت در پروژه‌هایی که تحقیقات علمی انجام می‌دهند اشاره کرد.

اینترنت قطب جنوب

دسترسی فیزیکی به کابل‌های فیبر نوری علاوه‌بر بر تحلیل کارآمدتر داده‌ها، می‌تواند به جمع‌آوری انواع جدیدی از داده‌ها کمک کند. به‌عنوان مثال، الیاف موجود در کابل می‌تواند برای جمع‌آوری داده‌های لرزه‌ای که از طریق تکنیک جدیدی به‌نام «حسگر صوتی توزیع‌شده» به‌دست می‌آیند، مورد استفاده قرار گیرد. می‌توان حسگرهایی را به‌منظور مشاهده‌ی مداوم تغییرات دما و فشار در اقیانوس جنوبی قطب جنوب به کابل‌ها متصل کرد زیرا این ناحیه درواقع مکانی کلیدی برای درک سرعت تغییرات آب‌وهوایی است. نف می‌گوید نظارت بر اقیانوس جنوبی ضعیف است و مشاهدات مداوم و لحظه‌ای افزایش دما می‌تواند درک دانشمندان را تاحد زیادی بهبود بخشد.

اینترنت پرسرعت در قطب جنوب علاوه‌بر ایجاد فرصت‌های تحقیقاتی بیشتر باعث می‌شود بازدیدکنندگان ایستگاه با خانواده‌های خود، همکاران و آشنایان در خارج از قطب جنوب و عموم مردم جهان ارتباط برقرار کنند.

آریل والدمن، فیلم‌ساز قطب جنوب می‌گوید:

در این مکان، داشتن تعامل با مردم این امکان را فراهم خواهد کرد که افراد خود را در موقعیت قطب جنوب تصور کنند و ببینند که کارهای روزانه در این ناحیه چگونه انجام می‌شود.

والدمن در سال ۲۰۱۸ به‌مدت ۵ هفته به قطب جنوب سفر کرد تا از طریق برنامه‌ی هنرمندان و نویسندگان NSF از زندگی زیر یخ فیلم‌برداری کند. والدمن اعلام کرده داشتن اینترنت سریع‌تر، تفاوت بزرگی برای ارتباطات علمی ایجاد خواهد کرد، زیرا به ارتباط‌گیران اجازه می‌دهد با مردم خارج از قطب جنوب به‌طور زنده و لحظه‌ای تعامل داشته باشند.

اگرچه اتصال به اینترنت پرسرعت می‌تواند فواید زیادی به‌همراه داشته باشد، اما برخی دانشمندان نگران این می باشند که چنین تعییری چگونه بر فرهنگ ایستگاه مک‌موردو تأخیر خواهد داشت.

نف گفت:

یک گفت‌وگوی مهم دیگر این است که اینترنت پرسرعت در قطب جنوب چگونه نحوه‌ی عملکرد جامعه را تغییر خواهد داد.

مقاله‌ی مرتبط:

نف در ادامه‌ی توضیحات خود اعلام کرده ایستگاه‌های تحقیقاتی قطب جنوب به‌دلیل انزوا، جوامعی فشرده محسوب می‌شوند. اتصال کامل می‌تواند تغییرات زیادی داشته باشد که از جمله می‌توان به نحوه‌ی تعامل محققان با یکدیگر و تمرکز آن‌ها روی کار میدانی در مقابل رویدادهای خانه اشاره کرد.

گام بعدی در تحقق ارتقای اینترنت پرسرعت قطب جنوب، مطالعه‌ی رسمی طراحی دستکاپ و مهندسی است که NSF این مورد را با کمک وزارت دفاع انجام خواهد داد. تکمیل این مطالعه که شامل قیمت‌گذاری کابل و زیرساخت‌های مربوطه، مطالعه‌ی مسیر و ایجاد برنامه‌ی زمانی برای نصب همه‌ی پیش‌نیازها است، ۱ نقطه‌ی عطف کلیدی محسوب می‌شود. پس از آن NSF تصمیم خواهد گرفت که آیا پروژه‌ی مورد اشاره ادامه پیدا کند یا خیر.

اسمیت در این رابطه گفت:

بهبود ارتباطات در برخی موارد از بین خواهد رفت، استقرار افراد در میدان بسیار آسان‌تر می شود و تجربه‌ به افرادی که نمی‌توانند مستقر شوند، ارائه خواهد شد. ما به اینترنت پرسرعت به‌عنوان ۱ فرصت متحول‌کننده نگاه می‌کنیم.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=918838
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : فناوری و ارتباطات
اولین شواهد انتقال بیماری از حیوان به انسان در فسیل ۵۰ هزار ساله
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۲۰

به گزارش شفاف و با نقل قول از ایندیپندنت، این گونه موسوم به "پیرمرد لاچاپل"(Old Man of La Chapelle) در غاری نزدیک به دهکده فرانسوی "La Chapelle-aux-Saints" در سال ۱۹۰۸ کشف شد.. به گفته‌ی محققان از...

ارسال توسط : شفاف
گربه رباتیکی که معلم برنامه نویسی است+تصاویر
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۰۴

. گجت‌های رباتیک معمولا عملکرد‌های شگفت انگیزی را در بسته‌ای مقرون به صرفه ارائه می‌دهند و اکنون نوبت به گربه رباتیک رسیده که به افراد آموزش برنامه نویسی دهد.. . به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب...

ارسال توسط : انتخاب
نماینده مجلس: اجازه نمی‌دهیم دریافت ای نماد الزامی شود
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۰۴

شاپرک ۲ آذرماه با ارسال ابلاغیه‌ای به شرکت‌های پرداختیار، آن‌ها را از ارائه درگاه پرداخت به کسب و کارهایی که ای‌نماد ندارند، منع کرد. با توجه به آنکه چنین اقدامی ای‌نماد را به تنها مرکز مجوزدهی کسب...

ارسال توسط : زومیت
مدیرعامل دیوار به حبس قطعی محکوم شد
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۰۴

این اولین بار نیست که مدیران شرکت‌های استارت‌آپی به حکم زندان محکوم می‌شوند در این زمینه پیش از این مدیران زرین‌پال، آپارات، کافه بازار و... به دادگاه کشیده و در دادگاه به حکم زندان محکوم شده‌اند...

ارسال توسط : زومیت
بخش‌های بیشتری از مرورگر کروم با تم ویندوز 11 هم‌رنگ می‌شوند
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۱۸:۰۴

گوگل هفته‌ی گذشته نسخه‌ی پایدار کروم ۹۶ را منتشر کرد و طراحی به‌روزشده‌ای از این مرورگر را برای سیستم‌عامل ویندوز 11 به ارمغان آورد. در این به‌روزرسانی، برای زیبایی بیشتر گوشه‌های تیز منوها و سایر...

ارسال توسط : زومیت