در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ . کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دستورالعمل‌های ساخت ساختمان‌ها در...

کد خبر: 918957
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۱:۵۸
بازدید: 2
ساخت و ساز در پهنه های گسل در پایتخت محدود شده است

در اعلام کرد و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

کاوه حاجی علی اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دستورالعمل‌های ساخت ساختمان‌ها در پهنه‌های اطراف گسل بیان کرد: جابه‌جایی گسل‌ها در هنگام زلزله، همواره اثرات شدید و مخربی روی سازه‌های احداث شده بر آن داشته و در زلزله‌های گذشته، مواردی از تأثیر زلزله بر ساختمان‌ها، مستحدثات و شریان‌های حیاتی مشاهده شده است.

وی گفت:بررسی این شواهد با هدف شناسایی و تعریف اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش خسارات و تلفات ناشی از زلزله نشان می‌دهد با رعایت فاصله مناسب از گسل‌های فعال، می‌توان از تخریب ساختمان‌ها پیشگیری و تلفات جانی ناشی از آن را کاهش داد؛ بنابراین وجود دستورالعملی برای ساخت ساختمان‌ها در پهنه‌های اطراف گسل الزامی بوده و عدم ساخت و ساز در اطراف گسل‌های فعال، می‌تواند آسیب‌های وارده به سازه‌ها را کاهش دهد.

وی گفت: بر این اساس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بهره‌گیری از نیرو‌های متخصص داخلی و اساتید خبره و مطالعات گسترده دفتری و بازدید‌های میدانی، نقشه پهنه‌های گسلی شهر تهران را در سال ۱۳۸۸ تهیه و تدوین و به مراجع ذی‌ربط ارائه نمود که نهایتاً نقشه‌های مذکور در جلسه مورخ ۲۵/۵/۱۳۹۵ شورایعالی شهرسازی و معماری ایران (IRAN) به تصویب رسید (ابلاغی طی نامه شماره ۰۲/۱۰۰/۲۴۶۵۰ مورخ ۳۰/۵/۱۳۹۵ معاون وزیر و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران (IRAN) به عنوان معاون اول ریاست جمهور).

حاجی علی اکبری اضافه کرد: هم زمان با تهیه نقشه پهنه‌های گسلی شهر تهران در سال ۱۳۸۸، کمیته‌ای متشکل از اساتید خبره و عضو کمیته استاندارد ۲۸۰۰ در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تشکیل شد. در این کمیته نسبت به تدوین ضوابط ساخت ساختمان در پهنه‌های گسلی شهر تهران اقدام و مراتب جهت بررسی در کمیته استاندارد ۲۸۰۰، به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ارسال شد. پس از طرح موضوع در جلسات کمیته مورد اشاره، بخش‌هایی از ضوابط مذکور در ویرایش چهارم استاندارد ۲۸۰۰ منعکس شده است. با عنایت به پیگیری‍های به عمل آمده، ضوابط مورد اشاره در تاریخ ۱/۱۰/۱۳۹۹ به صورت جداگانه با عنوان "دستورالعمل ساخت و ساز در پهنه‌های گسلی" به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی رسیده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درباره عملیاتی کردن محدودیت ساخت در پهنه اطراف گسل بیان کرد: در راستای عملیاتی کردن مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران طی بخشنامه شماره ۸۰/۶۳۵۶۰۴ مورخ ۲/۶/۹۶ به شهرداری‌های مناطق ۲۲ گانه، ضمن تأکید بر مصوبه ممنوعیت احداث ساختمان‌های بلند مرتبه، صدور هر گونه مجوز، توافق و تشکیل پرونده برای احداث ساختمان‌های با اهمیت خیلی زیاد در پهنه‌های اصلی با جابجایی عمده گسلی را نیز ممنوع اعلام کرد.

وی درباره مجوز احداث ساختمان‌های آموزشی در محدوده گسل بیان کرد: طی نامه شماره ۸۰/۷۵۷۵۹۳ مورخ ۱۷/۷/۹۷ معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، علاوه بر ابلاغ لزوم اطلاع رسانی به مالکین املاک واقع در پهنه گسل اصلی، ممنوعیت صدور هرگونه مجوز ساخت و ساز جهت مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی دارای مجوز و کلیه جایگاه‌های سوخت در پهنه‌های گسل اصلی مورد تأکید قرار گرفته است.


بیشتر بخوانید:


ارگ قدیم تهران در منطقه امن یا در پهنه گسل؟

حاجی علی اکبری درباره عدم وجود گسل در منطقه ارگ قدیم تهران بیان کرد: به طور کلی شناسایی گسل‌های شهر تهران از زمان اولین مطالعات انجام شده در دهه ۶۰ میلادی بر مبنای شناسایی عوارض گسلی از روی اولین عکس‌های هوایی است؛ که به دنبال آن بازدید‌های میدانی برای شناسایی گسل در برش‌ها انجام گرفته است. در این مطالعات، بخش‌هایی از تهران که عوارض زمین شناسی قابل مشاهده بود مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد:در منطقه ارگ قدیم تهران به علت پوشش بافت قدیمی شهر، انجام مطالعات مستقیم و معمول زمین شناسی امکانپذیر نبود؛ لذا شناسایی نشدن گسل در این محدوده به معنای نبود گسل نمی‌باشد و نمی‌توان از روی نقشه‌های موجود نتیجه گیری کرد که منطقه ارگ قدیم تهران از دید خطر زلزله و یا گسل، کم خطر است.

انتهای پیام/

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=918957
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اجتماعی
اولویت ستاد فعالیت در حوزه پیشگیری است
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۱:۳۶

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سردار اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه (fight) با موادمخدر در نشست امضای تفاهم نامه ستاد مبارزه (fight) با مواد مخدر و بنیاد شهید اظهار کرد: در ستاد مبارزه (fight) با...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
از رشد ۶۰۰ درصدی مجوز آموزشگاه‌های آزاد فنی حرفه‌ای تا آماده شدن پرونده تعاونی سیمان تهران برای ارسال به دادگاه
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۱:۳۶

۲۱:۲۰ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰ ۷۹۸۰۰۶۸...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
آلودگی هوا در تهران/ استاندار: در زمان حاضر نیاز به محدودیت در تهران نیست
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۱:۳۶

استاندار تهران با تاکید براینکه برای پیشگیری از افزایش آلودگی هوا و حفظ سلامت شهروندان اجازه نخواهیم داد که از سوخت مازوت در اطراف تهران استفاده شود، گفت:حتی به قیمت تعطیلی صنایع، اجازه مازوت سوزی...

ارسال توسط : عصرایران
ورود مستقیم و غیرمستقیم مسافر از آفریقای جنوبی به کشور ممنوع شد
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۱:۳۲

روابط عمومی شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی از تشدید مراقبت های بهداشتی مرزی از جمله در فرودگاه امام خمینی خبر داد و اعلام کرد: ورود مستقیم و غیرمستقیم تمام مسافران غیر ایرانی از مبادی هر کدام از...

ارسال توسط : انتخاب
یک ویروس شناس: سویه تازه از سایر سویه های قبلی کرونا حتی دلتا بسیار بیشتر است
۱۴۰۰/۰۹/۰۶-۲۱:۱۲

مسوول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران (IRAN) گفت: وجود جهش‌های متعدد در ژنوم ویروس کرونا و شواهد انتشار سریع آن بیانگر این است که سویه (واریانت) تازه در آفریقای جنوبی از گونه‌های...

ارسال توسط : عصرایران