به گزارش ایکنا، برنامه مصباح شبکه قرآن و معارف سیما با موضوع مؤسسات قرآنی و رسیدگی به فضای آن‌ها شب گذشته، سوم آذرماه به روی آنتن رفت. در این برنامه از رضا سلامت‌پناه، معاون شورای توسعه فرهنگ قرآنی...

کد خبر: 919402
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۲۳
ارسال توسط :
بازدید: 14
ساختارهای فعلی توان اجرای اسناد توسعه فرهنگ قرآنی را ندارند

ساختارهای فعلی توان اجرای اسناد توسعه فرهنگ قرآنی را ندارند + فیلمبه گزارش ایکنا، برنامه مصباح شبکه قرآن و معارف سیما با موضوع مؤسسات قرآنی و رسیدگی به فضای آن‌ها شب گذشته، سوم آذرماه به روی آنتن رفت. در این برنامه از رضا سلامت‌پناه، معاون شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور دعوت شده بود.

وی در شروع برنامه با بیان اینکه در زمانی که سمتی مرتبط با مؤسسات در وزارت ارشاد داشتم، طی ۴ سال، ۳ یا ۴ بار برای گفت‌وگو با مؤسسات در کل کشور وقت گذاشتیم، گفت: با بالغ بر هزار مؤسسه جلسات متعدد داشتیم و همواره در نقاط مختلفی که حضور پیدا می‌کردیم، عَلَم حمایت از مؤسسات را بر دوش داشتیم.

وی اضافه کرد: مشکلاتی وجود دارد که حل نشده ولی خوب لاینحل هم نیست. مؤسسات را عقبه راهبردی برای نظام می‌دانیم ولی خوب مشکلاتی می دارند که با نگاه عمیق‌تری باید به آن نگاه کرد نه نگاه فرافکنانه. در این حوزه باید با افق بلندتری به مسائل نگاه نماییم، مؤسسات مستقل می باشند و هر نوع نگاه و فعالیتی که باعث شود مؤسسات وابسته شوند غلط و باطل است. وظیفه حاکمیت هم حمایت و تسهیلگری است. در این بین ۱ مطالبه ۲ سویه وجود دارد؛ هم مؤسسات از مجموعه‌های حاکمیتی و هم مجموعه‌های حاکمیتی مطالباتی می دارند.

سلامت‌پناه اظهار کرد: گمانمان این بود که بعد از ادغام شاهد حذف بسیاری از مسائل و شکوفایی فضایی تازه خواهیم بود؛ عرصه همدلی تازه و دوگانگی‌ها به یگانگی خاصی بدل می شود و بسیاری از دوگانگی‌ها که در آن فضا به ثمر نمی‌نشست در این فضا به ثمر می‌نشیند. البته اکنون نیز زود است اما پیش‌بینی می‌شود که با این فضا کماکان مشکلاتی را خواهیم داشت. جان به لب رسید تا این ۲ اتحادیه ادغام شوند، ما ۶ سال درگیر این درگیری‌ها بودیم و آرامش ما را این مسئله بر هم زده بود و در هر جلسه‌ای در صحن شورا شاهد مسائلی بودیم، ۶ سال از ۱ نهاد عالی سیاست‌گذاری فرهنگی کشور مصروف این شد که ۲ مجموعه را ادغام کند.

مهم‌ترین اقدام شورا در حوزه مسائل فرهنگی

معاون شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور با بیان این مطلب که علاوه بر این طی این سال‌ها مهم‌ترین اقدام راهبردی ما در حوزه مسائل فرهنگی، اسناد توسعه فرهنگ قرآنی در حوزه‌های مختلف بود، اظهار کرد: در درون اینها 60 تا 70 درصد این اسناد مرتبط با مؤسسات است، ولی خوب ساختارهای فعلی توان تحمل این اسناد و اجرا کردن این اسناد را ندارد، ما کار خودمان را در حوزه مؤسسات کرده‌ایم، همین الان که ما بحث برنامه هفتم توسعه را داریم در مفاد پیشنهادی برای درج در برنامه، از 11 بند، مستقیماً 6 بند مرتبط با مؤسسات است.

وی ادامه داد: ما کار خودمان را کردیم اما از آن سو مطالبه دیرینیه ما این است که مؤسسات در حوزه‌های خاص خودشان توانمند و متخصص شوند. هنوز این مسائل بر جای است، مؤسسات ما عمدتاً در سطح آموزش متن قرآن مانده‌اند؛ البته مسئله بسیار مهمی است ولیکن تمام فعالیت‌های قرآنی در این حد نیست، نزدیک 70 درصد مؤسسات بلکه بیشتر تنها در این فضا مانده‌اند، در صورتی که بنابر این بود که اصلاً مؤسسات آفاق جدیدی بگشایند اما آنچه که می‌بینیم ماندن در فضاهای مرسوم است.

سلامت‌پناه بیان کرد: در عین حال نهادهای مدنی قرآنی تنها مؤسسات نیستند؛ مجموعه‌های دیگری مثل خادمان را نیز داریم. انجمن‌های علمی قرآنی را در حوزه و دانشگاه داریم و همینطور مجموعه‌های دیگر مدنی که در کنار مؤسسات قرآنی فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی داوطلبانه و جدی می دارند. هنوز تمام ظرفیت‌های مؤسسات ما بالفعل نشده و هنوز در کف مانده است و به سقف نزدیک نشده، اینجاست که مطالبات ما چه از اتحادیه و چه از خود مؤسسات شکل می‌گیرد.

وی اظهار کرد: برای حمایت از مؤسسات می‌توانیم به ۲ شکل عمل نماییم یا پیشنهادهایی را تهیه نماییم، همین کاری که ما در برنامه هفتم توسعه انجام دادیم که این به نظرم کار خوبی نیست، مسائل از دل مشکلات بیرون می‌آید و ما باید به حل آن‌ها بپردازیم یا اینکه پیشنهادات از دل بدنه مردمی باید به دست ما برسد، که الان اینطور نیست، مؤسسات نهادهای مدنی ارجمند می باشند. نزدیک به ۶ صاحب دید داریم که از این تعداد ۳ نفر به عنوان نماینده اتحادیه و ۳ نفر صاحب دید مردمی در شورا می باشند، تعداد زیادی متعلق به این نهاد مدنی قرآنی داریم ولی خوب طرح‌های جدی در حوزه برون‌رفت از مسائل و مشکلات مؤسسات تا الان به دست ما نرسیده است. تمام چیز را هم نمی‌توانیم به اتحادیه نسبت دهیم، اتحادیه برآیند خود مؤسسات است، در اساس‌نامه اتحادیه آمده است که اتحادیه بهتر است که از ظرفیت مؤسسات استفاده کند و رأساً کمیته‌های مختلف تشکیل ندهد، یعنی اگر مؤسسات تخصصی در حوزه‌های پژوهشی، هنری و انواع و اقسام حوزه‌های تبلیغ و ترویج شکل می‌گرفت، آن وقت مطالبات کاملاً با طرح‌های شفاف می‌آمد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مطالبات چند گونه است یا مطالبه کردن بدون طرح است یا اینکه مطالبه همراه با ۱ طرح و پیشنهاد ضعیف است و یا اینکه مطالبه همراه با ۱ پیشنهاد قوی باشد که آن پیشنهاد، خودش را معرفی و آفاق دور و چشم‌انداز را ترسیم می‌کند. چنین مطالبه‌ای تاکنون نداشته‌ایم، مؤسسات خوب زیاد داریم و دغدغه ما این است که واقعا چرا این مؤسسات تکثیر نمی‌شوند و واقعا چرا این خوبی‌ها به نحوی پخش و تکثیر نمی‌شود و این قابلیت تکثیرشوندگی مؤسسات خوب خیلی کم است و در عین حال هم منکر ناکارآمدی‌های بعضی از ساختارهای دولتی هم نیستیم.

معاون شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور گفت: به این قضیه که متأسفانه مجموعه‌های دولتی ما هم کار خودشان را خوب انجام نداده‌اند واقف هستم ولی خوب در عین حال از شدت علاقه‌ای که به ارتقای مؤسسات داریم می‌گویم که مؤسسات هم کم‌کاری کردند و این کم‌کاری ۲ سویه بود. نامه‌ای را اخیراً به سازمان دارالقرآن داده‌ایم و آنجا از جهت حقوقی، ابعاد واگذاری تصدی‌های دولتی را گفته‌ایم. ۵ ماه قبل پیشنهادی را در مجمع مشورتی و در شورا بردیم، نکته این است که باز این پیشنهاد هم از دل دبیرخانه بیرون آمد نه مؤسسات، خواستیم که مؤسسات و اتحادیه مصادیق روشن این تصدی‌ها را به ما بگویند و از جهت حقوقی و قانونی هم پشتیبان آن‌ها شدیم ولی خوب الان ۴ تا ۵ ماه گذشته و هنوز این مصادیق به صورت شفاف نیامده است. پیگیری جدی باید باشد، از مؤسسات این مسئله نیامد، اتحادیه باید این مسائل را بدهد ولی خوب به اتحادیه هم باید کمک کرد اتحادیه هم برآیند مؤسسات است، ما نمی‌توانیم بگوییم تمام مسائل بر گردن اتحادیه است.

وی با طرح این موضوع که ارتباط مؤسسات با نهادهای تأمین فکر و دانش از ضروریات است، بیان کرد: به نظرم مؤسسات باید در تأمین محتوای قرآنی با حوزه و برای مباحث کارکردهای اجتماعی نیز با دانشگاه مرتبط باشند. مؤسسات می‌توانند به عرصه تولید کالا و خدمات بروند. برای تبدیل ایده به محصول به مجموعه‌های ایده‌پرداز و استارتاپ‌هایی که این قابلیت را داشته باشند نیاز داریم، زنجیره ارزش را باید تکمیل کرد و این کاری است که باید انجام شود.

چرخش حکمرانی در امور قرآنی

سلامت‌پناه گفت: در دوره تدوین طرح تحول قرار داریم که تا ۱ ماه آینده به سرانجام می‌رسد، نیاز به چرخش حکمرانی در امور قرآنی داریم و مؤسسات هم می‌توانند پیشنهادات خودشان را بدهند؛ فضای فعلی حکمرانی قرآنی ما نمی‌تواند اسناد را اجرا کند.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=919402
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
درخشش دانش‌آموزان دبستان علم‌الهدی زاهدان وابسته به جامعةالقرآن+عکس
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۶:۵۶

11 نفر از دانش‌آموزان دبستان پسرانه علم‌الهدی زاهدان وابسته به مؤسسه جامعةالقرآن در مسابقات قرآن، عترت و نماز ناحیه دوم اداره آموزش و پرورش زاهدان حائز رتبه‌های برتر شدند. منیر...

ارسال توسط : ایکنا
مصوبات چهاردهمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه قرآنی یزد اعلام شد
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۶:۳۲

محمد شایق، قائم‌مقام اتحادیه مؤسسات و تشکل‌های مردمی فرهنگی قرآن و عترت استان یزد در گفت‌وگو با ایکنا ضمن بیان این مطلب گفت: چهاردهمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه قرآنی استان یزد در دوره دوم صبح امروز،...

ارسال توسط : ایکنا
اسامی هیئت داوران مسابقه فرازخوانی مشکات اعلام شد
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۶:۳۲

. به گزارش ایکنا، برگزاری مسابقات قرآن ازجمله برنامه‌هایی است که در حوزه ترویج فعالیت‌های دینی در موسسه مشکات با هدف فراهم آوردن زمینه‌ای جهت انس بیش از پیش با مصحف شریف، نشر و بسط فضای معنوی...

ارسال توسط : ایکنا
عکس | جلسه درس اخلاق آیت‌الله صفایی‌بوشهری
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۶:۱۲

جلسه درس اخلاق آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه بوشهر با حضور طلاب و روحانیون، امروز، پنجم بهمن‌ماه در مصلای نماز‌ جمعه شهر بوشهر برگزار شد....

ارسال توسط : ایکنا
رئیس مرکز امور قرآنی اوقاف معرفی شد
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۵:۴۸

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه طی حکمی حمید مجیدی‌مهر را به عنوان رئیس مرکز امور قرآنی این سازمان معرفی کرد. به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف...

ارسال توسط : ایکنا