محمد پویا در گفت‌وگوی ویژه خبر قرآنی بیان کرد؛ به گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد پویا، کارشناس مسائل قرآنی در گفت‌وگوی ویژه قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما که همزمان از رادیو قرآن...

کد خبر: 920008
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۲:۰۱
ارسال توسط :
بازدید: 29
چرا نسبت به تلاوت روزانه قرآن نشاط نداریم

محمد پویا در گفت‌وگوی ویژه خبر قرآنی بیان کرد؛

تلاوت قرآنبه گزارش خبرنگار ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد پویا، کارشناس مسائل قرآنی در گفت‌وگوی ویژه قرآنی شبکه قرآن و معارف سیما که همزمان از رادیو قرآن نیز پخش می‌شود امروز، 5 آذرماه درباره سفارش اسلام به ضرورت تلاوت قرآن به صورت روزانه نکاتی را بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) قلبشان منزلگاه قرآن بوده است، گفت: از این قلب مطهرتر و بالاتر سراغ نداریم، این قلبی است که شایستگی دریافت پیام الهی را دارد اما باز هم مأمور به تلاوت قرآن شده است، چنانکه در همان آیات ابتدایی که بر پیامبر اکرم(ص) نازل می‌شود در آیه بیستم سوره مبارکه مزمل آمده است: «فَاقْرَءُوا مَا تَيسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» یعنی به هر میزان که امکان دارد، قرآن تلاوت نمایید و در همان آیه اشاره می‌کند که هر فردی گرفتاری چون بیماری، حضور در جهاد و .. دارد، اما وظیفه تلاوت قرآن برداشته نمی‌شود و می‌گوید هر چقدر می‌توان قرآن را تلاوت کنید.

پویا با تأکید بر اینکه تلاوت قرآن، وظیفه است، ادامه داد: دیدن قرآن و خواندن آیات کلام وحی به زبان آوردن آن بر انسان تأثیرگذار است هر چند باید تدبر و توجه به مفاهیم آیات نیز در کنار آن باشد. اصل تجلی آیات قرآن در زندگی پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) است و در روایتی از امام صادق(ع) آمده است: «مسلمان نیست فردی که 50 آیه در روز نخواند.» در سفارش امام خمینی(ره) به حاج احمدآقا بر خواندن متن قرآن تأکید شده است و آمده است که القای نخواندن قرآن و توجه صرف به مفاهیم آیات، کار شیاطین است. در دعاهایی چون ندبه و آل یاسین آمده است که امام زمان(عج) احیاکننده معارف و حدود این کتاب می باشند و قرآن و عترت جدایی‌ناپذیر می باشند. دیدن قرآن و دید به آیات آن عبادت است.

این کارشناس مسائل قرآن با اشاره به اینکه روایت «نَوّرُوا بُیُوتَکُمْ بِتِلَاوَةِ الْقُرْآنِ»، اضافه کرد: چنانکه برای کسب آرامش و تعالی در منزل باید فضای خانه با قرآن خواندن پر شود. تلاوت و قرائت قرآن مهم است، اینکه فارسی‌زبان‌ها بگویند قرآن را می‌خوانیم و نمی‌فهمیم دروغ است، چراکه بسیاری از لغات عربی در زبان فارسی است، چنانکه دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیلاتشان تا حدودی با زبان عربی آشنایی پیدا کنند. البته این جدای از مواردی از آیات قرآن است که نیازمند مراجعه به تفاسیر است.

پویا درباره پیمایش اخیر انجام شده از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی که به تازگی با عنوان «سرانه قرآن خواندن در کشور 15 دقیقه است»، گفت: اما این به دید اغراق‌آمیز می‌آید، چراکه آنچه که می‌بینیم متأسفانه اینگونه نیست، اما این هم نیست که بگوییم این هم که بیان شد مطلوب و ایده‌آل ما بوده است. اما بدانیم بزرگان و علما، امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری با وجود شرایط مختلف اما تلاوت روزانه قرآنشان ترک نمی‌شد و نمی‌شود. رسیدن به جایگاه بالا برای بزرگان اهل معنا بدون قرآن خواندن، مفهومی ندارد. البته این را باید اعلام کرد که میزان انس ما مسلمانان با کتاب آسمانیمان از سایر ادیان بالاتر است و این انس در مسیر حفظ، تلاوت و قرائت است، اما مطلوب نیست.

وی با تأکید بر اینکه نخستین گام ارتباط با قرآن، تلاوت است، ادامه داد: اما متأسفانه اینکه واقعا چرا در سطح جامعه به تلاوت قرآن توجه نمی‌شود باید آسیب‌شناسی شود و این بی‌نشاطی نسبت به تلاوت قرآن منشأیی دارد که باید بررسی شود. چنانکه در دعای ابوحمزه ثمالی نیز درباره این بی نشاطی از تلاوت قرآن به مواردی چون عدم حضور در مجالس علما، انس و الفت با افراد بدحال و تأثیر ارتباط با این افراد یا دوری کردن از راستگویی و ... اشاره شده است. بنابر این عدم شناخت قرآن و عدم همراهی روحی موجب فقدان گرایش نفسانی به قرآن می‌شود.

پویا با تأکید بر اینکه زمینه ایجاد انگیزه از سوی علما و مسئولان قرآنی جامعه ضعیف است، اضافه کرد: کاش به همان اندازه که درباره اصل اقامه عزا و گریه بر اهل‌بیت(ع) تلاش می‌شود بر انس و تدبر بر قرآن و عمل به آیات نورانی کلام وحی نیز تأکید و پرداخته می‌شد، انگیزه و اشتیاق مردم نیز به تلاوت آیات بیشتر می‌بود.

وی با تأکید بر اینکه باید به دنبال آموزش عمومی زبان قرآن باشیم، گفت: اینکه گفته می‌شود قرآن به زبان عربی است و ما فارسی زبان‌ها آن را نمی‌فهمیم، اشتباه است. باید زمینه را با آموزش عمومی زبان قرآن به گونه‌ای فراهم نماییم که عموم مردم حتی با تحصیل پایین بتوانند قرآن بخوانند چنانکه آمده است «وَ لَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ» زبان قرآن آسان است و باید آن رابه مردم آموزش دهیم تا هر فردی با هر توانایی برای انس با قرآن تلاش کند.

پویا با اشاره به اینکه البته این امر نیازمند مشوق‌هایی نیز هست، اضافه کرد: افراد مرتبط با قرآن این را در دید بگیرند که حداقل به بخشی از آیات قرآن عمل کنند. عمل به قرآن برای سایر جذب‌کننده است. از سوی دیگر تلاوت‌های هنری از قرآن پخش شود که برای دیگران جذب‌کننده باشد. در سیره امام حسن مجتبی(ع) آمده است صدای ایشان در هنگام تلاوت قرآن به اندازه‌ای جذاب بود که زندگی دیگران را برای استماع به تلاوتشان مختل می‌کرد. می‌توان با زیبا خواندن و زیبا نوشتن آیات مردم را به سمت انس با قرآن جذب کرد.

وی با اشاره به اینکه نقش رسانه‌ها در این زمینه، ادامه داد: البته این نکته مهمی است که رسانه‌ها با القای ضرورت تلاوت قرآن در فضای جامعه می‌توانند این زمینه انس را فراهم کنند. در قرآن تمام چیز هست علاوه بر اینکه کتاب هدایت است در آن بسیاری از مباحث علمی و آینده‌نگری‌ها انجام و داستان قوم‌های گذشته برای عبرت‌آموزی بیان شده است.

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=920008
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
پنجمین مسابقات همخوانی و مدیحه‌سرایی مراکز دارالقرآن‌های آموزش و پرورش برگزار می‌شود + صوت
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۰:۵۲

به گزارش ایکنا، مرحله نهایی پنجمین دوره مسابقات همخوانی و مدیحه‌سرایی قرآن‌آموزان مراکز دارالقرآن الکریم سراسر کشور به صورت برخط و غیرحضوری و به میزبانی اداره‌کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و با...

ارسال توسط : ایکنا
اتحادیه مؤسسات نقطه وصل دستگاه‌های قرآنی باشد
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۰۹:۴۴

. اصغر امیرنیا، سرپرست معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، با توجه به سوال سؤالی مبنی بر ضرورت عملی شدن نتایج نشست‌های مشترک مدیرعامل و مدیران اتحادیه کشوری مؤسسات...

ارسال توسط : ایکنا
راهیابی 50 نفر به مرحله نهایی دومین جشنواره برترین مرتلان کشور
۱۴۰۰/۱۱/۰۴-۱۹:۴۸

50 نفر به مرحله نهایی دومین جشنواره برترین مُرَتّلان سال ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی ایران (IRAN) راه یافتند. . به گزارش ایکنا، دومین جشنواره انتخاب برترین مرتلان سال ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی...

ارسال توسط : ایکنا
صدور ۶۸ مجوز برگزاری دوره‌های آموزش کادر متخصص قرآن کریم
۱۴۰۰/۱۱/۰۴-۱۹:۲۴

سرپرست معاونت آموزش و سنجش سازمان دارالقرآن خبر داد: سرپرست معاونت آموزش و سنجش سازمان دارالقرآن الکریم گفت: تاکنون ۶۸ مجوز جهت برگزاری دوره‌های آموزشی بوسیله معاونت آموزش و سنجش سازمان...

ارسال توسط : ایکنا
ثبت بیش از 4 هزار خانه قرآن در طرح خوداظهاری/ ۲ هزار خانه رصد میدانی شدند
۱۴۰۰/۱۱/۰۴-۱۹:۰۰

مدیرکل توسعه مشارکت های مردمی سازمان دارالقرآن بیان کرد: . به گزارش ایکنا، با توجه به نقش بی‌­بدیل خانه‌های قرآن در ترویج و تعمیق فرهنگ قرآن و اهل بیت(ع) در جامعه اسلامی و اجرای سیاست‌­های قرآنی...

ارسال توسط : ایکنا