سید رضا بنی هاشمی با بیان این که همیشه در طول تاریخ جنگ مابین سیستم ایمنی و ویروس ها اتفاق افتاده که این مهم در راستای تکامل هر ۲ بوده است، اظهار کرد: نعمت داشتن این سیستم تکامل یافته ایمنی و سایر...

کد خبر: 921481
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۳:۰۰
ارسال توسط :
بازدید: 9
اظهارات طراح واکسن

سید رضا بنی هاشمی با بیان این که همیشه در طول تاریخ جنگ مابین سیستم ایمنی و ویروس ها اتفاق افتاده که این مهم در راستای تکامل هر ۲ بوده است، اظهار کرد: نعمت داشتن این سیستم تکامل یافته ایمنی و سایر تکامل ها در سیستم های دیگر مدیون همین کارزارها بوده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، وی با اشاره به اینکه وقوع پاندمی کرونا در ۲ سال اخیر، به مواردی درباره تغییر وضعیت سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویرس و واریانت تازه کووید 19 (اومیکرون) اشاره کرد و گفت: سیستم ایمنی اکنون شما، همان سیستم ایمنی ۲ سال پیش از شیوع کووید ١٩ نیست و همچنان که می دانید با آموزش هایی که در اثر بیماری طبیعی آموخته و اطلاعاتی که از طریق واکسن بوسیله واکسیناسیون به سیستم ایمنی فرد انتقال داده شده این سیستم هوشیارتر، قوی تر و مجهز تر شده است و مانند اوایل شیوع بیماری دست بسته و ضعیف نخواهد بود.

وی اضافه کرد: موتاسیون های صورت گرفته در واریانت امیکرون در جایگاه های RBD و NTD و NSP 6 و N و S1/S2 furine cleavage site تمام در راستای افزایش سرایت و بیماری زایی ویروس است واقعا چرا که ویروس برای فرار از سیستم ایمنی و تغییر الگوی پاسخ های ایمنی میزبان که هم اکنون با ورژن بالاتر و هدفمندتری ظاهر شده است،چاره ای نداشته است.

طراح واکسن رازی کووپارس ادامه داد: این تغییر تاکتیک از طرف ویروس که در مواقعی به ضرر خود ویروس خواهد بود، برای اتصال بیشتر به رسپتور ACE2 بوده و قسمت حساس ویروس RBD را بیشتر برای سیستم ایمنی نمایان کرده و قدرت و شدت اتصال را بالا برده است.

بنی هاشمی با بیان این که افزایش بیان RBD شاید به علت تغییرات گلیکوزیاسیون سطح ویروس بعد از این جهش باشد، یادآور شد: پیشتر، گلیکوزیزاسیون قسمت RBD را استتار کرده بود و این اتفاق مانع مهار کامل ویروس می شد.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی، تصریح کرد: در دید داشته باشید برای شیوع و غالب شدن این ویروس به عنوان واریانت غالب، امیکرون به غیر از سیستم ایمنی میزبان باید با رقیب خود یعنی واریانت های دلتا و دلتا پلاس بجنگد و این به سادگی رقابت واریانت دلتا با واریانت آلفا و بتا نخواهد بود و بعید به دید می رسد به راحتی بر روی واریانت دلتا سوار شده و واریانت غالب شود.

وی، موتاسیون های زیاد ویروس را عاملی در تحت تاثیر قرار دادن واکسن ها از دیدگاه ایمنی همورال و آنتی بادی های مونوکلنال (جهت درمان) دانست و اضافه کرد: لذا واکسن هایی که هر ۲ ایمنی همورال و سلولار را فعال می کنند در این خصوص موفق تر عمل خواهند کرد.

بنی هاشمی تصریح کرد: واقعیت این است اگر این ویروس به جای ویروس اولیه ووهان بود با سیستم ایمنی ۲ سال پیش هم اکنون میزان مرگ و میر ١٠ برابر امروز بود.

وی اضافه کرد: امروز این نگرانی جایگاهی ندارد و خدا را شکر با واکسیناسیون و ایمنی طبیعی این مشکل حل شده است.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی در ادامه، به ذکر نکاتی مهم در خصوص واکسن و واکسیناسیون اشاره کرد و با تاکید بر تکمیل واکسیسنایون عموم افراد واجد شرایط هر چه سریع تر، گفت: لازم است از واکسن های موثرتر برای این مهم استفاده شود.

وی گفت: به علت موتاسیون در قسمت خود RBD واکسن هایی که تنها بر پایه RBD ساخته شده اند، یا واکسن هایی که با غیر فعال کردن ویروس ساختار RBD و پروتئین سطحی به هم می خورد در این کارزار ضعیف عمل خواهند کرد.

بنی هاشمی تزریق دزز یادآور را بسیار مهم خواند و تاکید کرد: افرادی که واکسن هایی در پلتفرم سینوفارم دریافت کرده اند، دوز یادآور را پس از ۳ تا ۴ ماه از دریافت دوز دوم، حتما دریافت کنند.

طراح واکسن رازی کووپارس، با اشاره به اینکه این که شاید این آخرین واریانت نبوده و سال های آتی به دزهای یادآور تازه نیاز باشد، تصریح کرد: با توجه به این که سیستم ایمنی نباید با پروتئین های غیرمهم به غیر از پروتئین های ایمونودومیننت آن هم در صورت لزوم درگیر شود، بنابراین برای دز یادآور از واکسن های غیر فعال ویروسی یا وکتور بیس نباید استفاده کرد.

وی، کنترل و قرنطینه مرزهای ورودی کشور بدون هیچ استثنایی را ضروی دانست و تاکید کرد: افرادی که از کشورهای مشکوک به واریانت های تازه وارد ایران (IRAN) می شوند، تا ۲ هفته در مکان های ایزوله نگهداری شوند.

ایمونولوژیست موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با تاکید بر تشویق مردم به رعایت فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسک و اقدام منطقی در مورد واکسیناسیون افراد زیر ١٢ سال، یادآور شد: در صورت رعایت این موارد و پروتکل ها مشکلی نخواهیم داشت.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=921481
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : حوادث
مفقود شدن ۲ نفر در سیلاب قلعه گنج/ ۱ نفر نجات پیدا کرد
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۲:۵۲

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان قلعه گنج از جستجوی مفقودین بر اثر طغیان رودخانه در این شهرستان خبر داد و گفت: با تلاش امدادگران یکی از مفقودین پیدا و جستجو برای مفقودی دیگر ادامه دارد.. به نقل از روابط...

ارسال توسط : انتخاب
پرستار خانگی، متهم به قتل مرد مسن/ ۱۰ سال به خاطر قتل ۱ نفر دیگر فراری بودم
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۲:۳۶

این مرد 40ساله متهم است پیرمردی 80ساله را که وظیفه مراقبت از او را بر عهده داشت با واردکردن ضرباتی به کام مرگ کشانده است. این مرد بعد از ضرب‌وجرح مرد مسن با شکایت پسر او بازداشت شد. آن‌ زمان پسر...

ارسال توسط : آفتاب
سیل در کرمان/ مفقودی ۲ کودک، انسداد ۴۵ راه و قطع برق ۳۰ روستای ریگان
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۲:۳۲

امین باقری روز دوشنبه در اعلام کرد و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تشدید سیلاب در ریگان عنوان کرد: جاری شدن سیلاب راه ۴۵ روستای این شهرستان را مسدود کرد.. فرماندار ریگان تاکید کرد: تمامی روستاهای...

ارسال توسط : عصرایران
سیل در شرق استان کرمان / مفقود شدن ۲ کودک، انسداد ۴۵ راه و قطع برق ۳۰ روستای ریگان
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۲:۲۸

ایرنا: فرماندار ریگان در شرق استان کرمان می گوید که به دنبال بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در مناطق کوهستانی این شهرستان ۲ کودک مفقود شدند و تلاش امدادگران برای یافتن آنان جریان دارد.. امین باقری...

ارسال توسط : انتخاب
نرخ موالید سال ۹۹ چگونه بود؟
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۱:۴۸

درصد تغییر در تعداد ولادت‌های ثبت شده در سال ۱۳۹۹نسبت به متوسط ۵ سال قبل آن یعنی متوسط تعداد ولادت‌های ثبت شده در سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ در حدود ۲۲ درصد کاهش داشته است....

ارسال توسط : آفتاب