مصطفی صالحی وزیری، ویروس شناسی پزشکی افزود: به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی در روز گذشته (۵ آذر) این سویه تازه را در دسته واریانت های نگران کننده طبقه بندی و آن را اومیکرون (Omicron) نامگذاری کرده...

کد خبر: 921770
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۹:۰۵
ارسال توسط :
بازدید: 1
هشدار درباره سویه تازه کرونا

مصطفی صالحی وزیری، ویروس شناسی پزشکی افزود: به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی در روز گذشته (۵ آذر) این سویه تازه را در دسته واریانت های نگران کننده طبقه بندی و آن را اومیکرون (Omicron) نامگذاری کرده است.

وی بیان داشت: هم اکنون دانشمندان در حال بررسی ویژگی های این سویه در آزمایشگاه های ویروس شناسی می باشند تا تاثیر جهش های آن را بر سرایت پذیری، شدت بیماری زایی، کاهش تاثیر آنتی بادی های مونوکلونال، اختلال در تست های آزمایشگاهی و فرار از پاسخ سیستم ایمنی تعیین کنند.

تعداد جهش‌هایی که در این سویه تازه مشاهده شده، زیاد و غیرمعمول است

وی تعداد جهش در ناحیه متصل شونده به گیرنده (Receptor Binding Domian) ژن اسپایک در قالب این سویه را ۱۵ مورد اعلام کرد و گفت: تعداد جهش هایی که در این سویه مشاهده شده به طرز غیرمعمولی زیاد است.

مسوول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران (IRAN) اظهار داشت: تعداد جهش های ویروس در این سویه تازه از سایر سویه های قبلی کرونا حتی دلتا بسیار بیشتر است.

صالحی اضافه کرد: بر اساس داده های ارائه شده سرعت افزایش واریانت تازه نسبت به ۲ سویه قبلی در کشور آفریقای جنوبی یعنی دلتا و بتا بیشتر بوده و این موضوع نگران کننده است.

وی ادامه داد: چند وقت پیش در مورد جهش های "لامبدا" و "میو" هم مواردی بیان می شد که جهش های خطرناکی می باشند اما این سویه ها، نتوانستند شیوع زیادی در کشورهای مختلف داشته باشند که امیدواریم در مورد سویه تازه هم این موضوع رخ دهد.

مهمترین راهکار برای مقابله با ویروس کرونا کدامند؟

این ویروس شناسی پزشکی اظهار داشت: همچنان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در کنار واکسیناسیون گسترده مهمترین راهکار برای مقابله با ویروس کرونا از جمله این واریانت تازه می باشد.

وی تاکید کرد: استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری و حضور نیافتن در اجتماعات و دورهمی ها همچنان از اصلی ترین راهکار برای مقابله با ویروس کرونا است.

مسوول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران (IRAN) اضافه کرد: این راهکار برای پیشگیری از تمام سویه های قبلی و جدید، پاسخ می دهد و تمام باید این موارد را به دقت رعایت کنند.

سویه تازه در ایران (IRAN) قابل شناسایی است

وی بیان داشت: کیت های تشخیص پی سی آر در کشور به احتمال زیاد دارای قابلیت شناسایی این سویه نیز می باشند ولی خوب برای افتراق آن از بقیه سویه‌ها باید تست های تکمیلی انجام شود که در انستیتو پاستور ایران (IRAN) این کار قابل انجام است.

صالحی اضافه کرد: روش استاندارد افتراق سویه اومیکرون تعیین توالی ژنوم ویروس است ولی خوب برای غربالگری آن می‌توان از کیت های PCR که جهش های ویروس را شناسایی کنند، بهره گرفت.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
برچسب ها:
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=921770
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
اطلاعیه نظام وظیفه درباره اعزام سربازان
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۹:۰۴

. . سازمان وظیفه عمومی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (IRAN) از تمام مشمولان دارای برگ آماده به خدمت به تاریخ بهمن سال ۱۴۰۰ خواست در محل و مراکزی که در برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
جدول قیمت رهن و اجاره مسکن در منطقه نبرد جنوبی
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۹:۰۴

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
خبر معدوم سازی فلفل ها بوسیله آذربایجان صحت دارد؟
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۹:۰۴

. رئیس سازمان حفظ نباتات ایران (IRAN) گفت: به دید می رسد تا ۱ ماه آینده ممنوعیت صادرات به روسیه رفع شود.. . شاهپور علایی مقدم در جمع خبرنگاران و در حاشیه مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
ابراز نگرانی زاخارووا از تهدید دیپلمات‌های روس در اوکراین
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۹:۰۴

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
ابلاغ آیین نامه احراز صلاحیت های مدیران عامل و اعضای هیات مدیره
۱۴۰۰/۱۰/۲۸-۱۹:۰۰

به گزارش اقتصادآنلاین، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۲۲ دی ۱۴۰۰ و در اجرای تکلیف مقرر در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور مبنی بر احراز صلاحیت های مدیران عامل و اعضای هیات مدیره/هیات عامل و افرادی که به...

ارسال توسط : اقتصاد آنلاین