راز وجود لکه‌های سیاه روی ماه کشف شد

راز وجود لکه‌های سیاه روی ماه کشف شد

نحوه شکل‌گیری ماه

بنا بر مطالعه‌های انجام شده شکل گیری کره ماه در اثربرخورد یک سیارک باستانی با کره زمین در زمان‌های آغازین شکل گیری کره زمین روی داده است، پس از میلیون‌ها سال به تدریج در اثر نیروی جاذبه زمین و خورشید کره ماه شکل کروی به خود گرفته است.


اما در اثر تعداد زیاد ماه لرزه پوسته سطح آن هموار نبوده و دارای تعداد فراوان لکه است. یافته‌های جدید درباره علت ایجاد لکه‌های فراوان برسطح کره ماه با استفاده از اطلاعات استخراج شده از ماموریت‌های سفینه فضایی آپولو به دست آمده است.

کارشناسان اعتقاد دارند تکان خوردن‌های ماه علت ایجاد لکه برسطح آن است. در زمین فعالیت‌های تکتونیکی مانند زمین لرزه و آتش فشان علت ایجاد تکان‌های سطح زمین و شکافت پوسته زمین به میزان کم یا زیاد است که البته تهدیدی جدی برای بقای کره زمین به شمار نمی‌آید هرچند شدت یافتن آن می‌تواند حیات برسطح زمین را دچار خطر کند.


اما کره ماه ابعادی بسیار کوچک به نسبت زمین دارد و به این دلیل ماه لرزه‌ها اثر‌هایی بسیارجدی برسطح کره ماه می‌گذارند.

ماهواره‌هایی که به طور دائم مشغول رصد کره ماه هستند در سال ۲۰۱۰ تصاویری با وضوح بالا از هزاران گسل برسطح کره ماه به زمین ارسال کرده اند که همگی آن‌ها درعرض کمتر از ۵۰ میلیون سال پیش ایجاد شده اند.

این گسل‌ها نشان دهنده شواهدی از فعالیت شدید تکتونیکی کره ماه است.

کارشناسان اعلام کرده اند استخراج داده‌های زلزله نگاری به دست آمده از ماموریت ۴۰ سال پیش آپولو دستاوردی منحصربه فرد از اثرگذاربودن این ماموریت است.
محققان امیدوار هستند با بررسی نتیجه‌های به دست آمده از این پژوهش بتوانند در  آینده یافته‌های جدیدتری برای ارسال انسان به کره ماه و ساخت پایگاه دراین کره بیابند.

نتیجه‌های این مطالعه در مجله the journal Nature Geoscience منتشرشده است.
منبع:Space
انتهای پیام/

برچسب ها :

درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

پربحث ترین ها

دوستان ما