به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین تهرانی، از اساتید حوزه علمیه تهران، ۲۲ دی‌ماه در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در مدرسه نور برگزار شد، با اشاره به اینکه فضیلت احترام به...

کد خبر: 954683
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۴:۰۹
ارسال توسط :
بازدید: 11
به چه کسانی باید احترام بگذاریم؟

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین تهرانی استاد حوزه علمیه به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین تهرانی، از اساتید حوزه علمیه تهران، ۲۲ دی‌ماه در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که در مدرسه نور برگزار شد، با اشاره به اینکه فضیلت احترام به دیگران در اسلام، گفت: یکی از رذایل اخلاقی اذیت و آزار رساندن به دیگران به‌ویژه مؤمنان است و صف مقابل آن هم در فضایل اخلاقی احترام و آزار نرساندن به دیگران و مؤمنان است.

وی با توصیه به احترام به دیگران، اظهار کرد: یکی از اموری که به آن خیلی سفارش شده است این است که انسان مسلمان به برادر مؤمن خود احترام بگذارد. احترام و اکرام مؤمن به ۲ صورت است که اولا به‌طور عموم نسبت به تمام مؤمنان احترام قائل باشد و نسبت به آن‌ها این احترام را داشته باشد و دوم اینکه ۱ وقت هست که به افراد خاص دستور احترام و اکرام را داده‌اند که باید طبق دستور شارع مقدس به این افراد خاص هم احترام گذاشت.

احترام گذاشتن به دیگران طبق دستور شارع مقدس

این استاد اخلاق ادامه داد: این افراد خاص به چند دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول کسانی می باشند که دارای ۱ سری از فضیلت‌های اکتسابی می باشند که شارع مقدس دستور داده که به آن‌ها احترام بگذارید. مانند علما و دانشمندان و اهل علم که اینها دارای فضیلت علم و دانش می باشند یا کسانی که اهل تقوا می باشند که ۱ فضیلت معنوی می دارند که توصیه شده به این دسته خاص احترام گذاشته و آن‌ها را اکرام کنید.

فرزند ارشد مرحوم آیت‌الله حاج‌آقا مجتبی تهرانی بیان کرد: دسته دوم ۱ سری افرادی می باشند که دارای فضیلت می باشند اما این فضیلت آن‌ها اکتسابی نیست، اما شارع مقدس دستور داده که به این افراد نیز در جامعه احترام بگذارید. این افراد در جامعه افراد مسن و پیر می باشند که فضیلت اکتسابی ندارند اما شارع دستور احترام گذاشتن به آن‌ها را داده است.

وی با اشاره به اینکه سیره عملی اهل‌ بیت(ع) در احترام گذاشتن به بزرگترها، گفت: سیره عملی ائمه اطهار(ع) نیز احترام گذاشتن به بزرگترها و سالخوردگان بوده است. امام حسین(ع) هیچ‌گاه در راه رفتن از برادر بزرگترشان امام حسن(ع) جلوتر نمی‌رفتند؛ هر چند هر ۲ امام بودند و فاصله سنی کمی هم داشتند، اما امام حسین(ع) احترام برادر بزرگتر را داشتند و این ۱ دستورالعمل از سیره عملی ائمه(ع) به ماست.

این استاد حوزوی بیان کرد: حالا اگر عامل به این عمل باشید، شارع مقدس آثار فراوان دنیوی و اخروی برای عامل آن در دید گرفته است که در روایات هم به آن اشاره شده است. شاید افرادی باشند که فضیلت کمتری نسبت به ما داشته باشند، اما باید تکریم شوند. مثلا علم و معنویت ما از شخصی بیشتر است، اما شارع مقدس دستور داده که به خاطر پا به سن بودن او، به این فرد احترام بگذارید.

وی به تکریم افراد با شرافت و دارای اصالت خانوادگی اشاره کرد و گفت: اما دسته سوم که دستور احترام به آن‌ها را به ما داده‌اند کسانی می باشند که دارای شرافت و اصالت خانوادگی می باشند. کسانی که نسبت به ایمان و تقوا از ما سبقت گرفته‌اند و یا اینکه قبل از ما ایمان آورده‌اند. در مجلسی پسر حاتم طایی وارد شد و پیامبر(ص) او را احترام کرد و فرمودند او از خانواده شریفی است و این احترام هم به خاطر ثروت پدرش نبود بلکه فرمودند به خاطر فضیلتش است.

حجت‌الاسلام تهرانی با اشاره به اینکه ملاک و معیار ارزش‌ها در اسلام، تصریح کرد: ملاک و معیار ارزش‌ها در اسلام ثروت و فقر نیست بلکه ملاک در اسلام مسائل معنوی است. مثلا کسی مسلمان است ولی خوب فقیر است و مرتکب معاصی می‌شود، اما در مقابل کسی مسلمان است و از راه مشروع پولدار شده اما با تقواست، حالا اگر بگوییم این فقیر ارزش بیشتری از این پولدار دارد، درست نیست، چون ملاک فقر و ثروت نیست بلکه تقوا و معنویت است.

احترام و تکریم سادات

استاد درس اخلاق با تأکید بر احترام گذاشتن به سادات، بیان کرد: دسته چهارم سادات است که توصیه شده به سادات احترام بگذارید. از دید فقهی دایره سادات وسیع است و سید با سادات که ما می‌گوییم متفاوت است؛ دایره سادات از طرف پدر به جد پیامبر(ص)، هاشم می‌رسد، اما سادات در اصطلاح ما کسانی می باشند که از طرف حضرت زهرا(س) منتسب به پیامبر(ص) می باشند و این گروه مورد احترام می باشند. هر چند امیرالمؤمنین‌(ع) فرزندانی جز حضرت زهرا(س) داشتند ولی خوب غرض ما در این بحث کسانی می باشند که از طرف حضرت زهرا(س) به پیامبر(ص) می‌رسند. این سادات را اگر از دید معنوی فضیلت داشته باشند باید تکریم کرد نه اینکه چون انتساب می دارند.

این استاد حوزوی با بیان اینکه در شرایط مساوی معنوی احترام سید باید بیشتر از دیگران باشد، اضافه کرد: این را در دید بگیرید که فردی اهل تقوا و معنویت در کنار ۱ سید که او نیز اهل تقوا و معنویت است قرار دارد، گرچه اینجا تقریبا هر ۲ از دید فضایل یکی می باشند، اما احترام بیشتر سید لازم است.

حجت‌الاسلام تهرانی با بیان اینکه احکام اسلامی برای تمام جاری است، اظهار کرد: اسلام کسی را در گناه کردن مستثنی نکرده؛ حتی اگر از سادات است. اگر کسی منتسب به پیامبر(ص) و از سادات است، اگر خطا کرده و مرتکب خلافی شود که از دید احکام اسلامی حد و قصاص دارد او نیز استثنا نیست، چراکه احکام اسلامی برای تمام جاری است، چه فرد سید باشد یا نباشد.

وی در پایان یادآور شد: هر چقدر انسان به دیگران بیشتر احترام بگذارد، این احترام از دید روحی بر روی انسان تأثیر مثبتی می‌گذارد و در مقابل بی‌احترامی هم آثار بد خود را بر روی روح انسان می‌گذارد.

امیرمحسن سلطان‌احمدی

انتهای پیام
منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=954683
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : مذهبی
مسابقه کتابخوانی «روزهای فاطمه(س)» برگزار می‌شود
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۲:۲۰

مسابقه کتابخوانی از کتاب روزهای فاطمه(س) از سوی کانون قرآن و عترت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود. به گزارش ایکنا، مسابقه کتابخوانی از کتاب روزهای فاطمه(س) از سوی کانون قرآن و...

ارسال توسط : ایکنا
برگزاری مرحله کشوری جشنواره قرآنی دانشگاه پیام‌نور در بهمن‌ماه
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۲:۲۰

. به گزارش ایکنا، مرحله کشوری بیست و پنجمین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاه پیام‌نور در بخش آوایی بهمن‌ماه امسال به صورت مجازی برگزار می‌شود.. این بخش از مسابقات در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت...

ارسال توسط : ایکنا
ادای احترام دانشگاهیان پیام‌نور اردبیل به مادر شهید «مهدی مرادی» + عکس
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۰:۴۸

دانشگاهیان پیام‌نور اردبیل همزمان با سالروز وفات حضرت ام‌البنین(س) و روز تکریم مادران و همسران شهدا با حضور در منزل شهید مهدی مرادی و اهدا لوح یاد‌بود به جایگاه والای مادر این شهید گرانقدر...

ارسال توسط : ایکنا
رئیس فرهنگسرای قرآن معرفی شد
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۰:۴۸

به گزارش ایکنا، سعید زکی‌لو، پیشکسوت و مدرس قرآنی صبح امروز در جلسه مدیران سازمان فرهنگی ـ هنری شهرداری تهران به عنوان رئیس فرهنگسرای قرآن معرفی شد و حکم خود را دریافت کرد.. . بیشتر بخوانید:. . . پیش‌...

ارسال توسط : ایکنا
نحوه اجرایی‌سازی مصوبات مجمع عمومی اتحادیه کشوری مؤسسات قرآنی
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۱۰:۲۴

بیست و یکمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه کشوری مؤسسات قرآنی در راستای بررسی نحوه اجرایی‌سازی مصوبات مجمع عمومی برگزار می‌شود. به گزارش ایکنا، بیست و یکمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه کشوری...

ارسال توسط : ایکنا