. . به گزارش اقتصادنیوز ، نرخ بیکاری در کشور به حداقل خود در کل کشور در ۱ دهه اخیر رسید. این کاهش در نرخ بیکاری می تواند علامتی از بهبود در وضعیت اقتصادی کشور باشد اما درصورت برآورده کردن چند...

کد خبر: 955558
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۰۰:۵۵
ارسال توسط :
بازدید: 2
شناسایی عامل کف نشینی نرخ بیکاری در دهه اخیر؛ سقوط نرخ مشارکت اقتصادی!

به گزارش اقتصادنیوز ، نرخ بیکاری در کشور به حداقل خود در کل کشور در ۱ دهه اخیر رسید. این کاهش در نرخ بیکاری می تواند علامتی از بهبود در وضعیت اقتصادی کشور باشد اما درصورت برآورده کردن چند شرط.

یکی از مهم ترین اما و اگر ها در خصوص نرخ بیکاری بررسی روند نرخ مشارکت است. به بیان ساده تر زمانی که جمعیت فعال در بازار کار کاهش پیدامی کند و تقاضا در این بازار نزولی می شود نمی توان کاهش نرخ بیکاری را به تنهایی عاملی در بهبود وضعیت اشتغال در کشور معرفی کرد. در همین رابطه متغیر نرخ مشارکت اقتصادی تعریف می شود که روند این شاخص در کنار نرخ بیکاری بیانگر وضعیت اشتغال در کشور خواهد بود.

نرخ بیکاری

رکوردزنی های نرخ بیکاری در پاییز 1400 

به طور کلی نرخ بیکاری معادل با نسبت شاغلین در جمعیت فعال در کشور در هر مقطع زمانی است. این نسبت در حوزه اقتصاد کلان متغیری فصلی است و هر فصل بر اساس تغییرات اقتصادکلان درایران تغییر می کند. در همین رابطه در سومین فصل سال جاری نرخ بیکاری در کل کشور به 8.9 درصد رسیده که کمترین نرخ بیکاری در ۱ دهه اخیر بوده است. 

این در حالی است که نرخ مشارکت نیز در این بازار روندی نزولی داشته و به 40.9 درصد رسیده است. این نرخ هم رتبه با زمستان 99 کمترین نرخ مشارکت در ۶ سال گذشته بوده است.

به نسبت جمعیت فعال در بازار به کل جمعیت 15 ساله و بیشتر نرخ مشارکت اقتصادی گفته می شود. زمانی که این نرخ کاهش پیدا می کند می توان اعلام کرد جمعیت متقاضی شغل در آن دوره روندی نزولی پیدا کرده است.

بررسی روند نرخ مشارکت در بازار کار و نرخ بیکاری نشان می دهد به طور کلی در سالهای اخیر روند بیکاری روندی همگون با نرخ مشارکت اقتصادی در کشور داشته است. هر جا که نرخ مشارکت افزایش پیدا کرده نرخ بیکاری نیز زیاد تر شده و هر جا این نرخ سقوط کرده نرخ بیکاری نیز روندی کاهشی داشته است. 

به عبارت دیگر یکی از دلایل کاهش در نرخ بیکاری را روند های آماری در این حوزه ناشی از کاهش مشارکت اشخاص در بازار کار می دانند.

البته این رویداد می تواند در جهت کاهش واعی نرخ بیکاری نیز بوده باشد اما بهر حال بخشی از سقوط نرخ بیکاری را نرخ مشارکت اقتصادی توضیح می دهد.

نرخ بیکاری

بررسی سهم اشتغال در شهر ها 

در سوی دیگر آمار ها و داده های مرکز آمار می توان وضعیت اشتغال را در بخش های مختلف شهری و روستایی در کشور  نیز مشاهده کرد. 

در همین رابطه نرخ بیکاری در مناطق شهری کشور برابر با 9.6 درصد بوده که نسبت به پاییز 1399، تقریبا 0.6 واحد درصد کاهش داشته است. بررسی تفکیکی در بخش های مختلف مناظق شهری نشان می دهد در بخش کشاورزی سهم اشتغال در قیاس با پاییز سال گذشته تقریبا 0.4 واحد درصد کاهش داشته و بیشترین افزایش در این مقایسه به بخش اشتغال ناقص تعلق داشته است.

به عبارت دیگر اشتغال بیشتر در این فصل درمقایسه با سال قبل در مناطق شهری در شاخه اشتغال ناقص بوده است.

نرخ بیکاری

بررسی سهم اشتغال در مناطق روستایی کشور

نرخ بیکاری در مناطق روستایی کشور نیز طبق محاسبات برابر با 6.8 درصد بوده که در مقایسه با سال قبل 0.4 واحد درصد کاهش داشته است.

بررسی تفکیکی مناطق روستایی در بخش های مختلف اقتصادی نشان می دهد بیشترین کاهش در بخش اشتغال مناطق روستایی در قسمت کشاورزی بوده که برابر با 2.5 واحد درصد بوده است. به طور کلی در اشتغال روستایی این بخش اهمیت بیشتری دارد و در پاییز امسال 44.1 درصد از کل بخش اشتغال در این مناطق را داشته است. 

کاهش اشتغال در کشاورزی اما هم زمان با رشد اشتغال بخش خدمات در مناطق روستایی بوده است. در مناطق روستایی بخش خدمات تا کنون در درجه سوم اهمیت بوده که در پاییز 1400 با 2 واحد درصد افزایش نسبت به سال قبل به 24.7 درصد رسیده است.

نرخ بیکاری

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=955558
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
این گروه بالاترین یارانه را سال آینده می‌گیرند
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۰۰:۴۰

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: ۱۲ میلیون نفر در جامعه زیرخط فقر می باشند و باید حداکثر یارانه‌ها را برای این قشر در دید گرفته شود. میزان:. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین
چرا خرما در بورس کالا نماند؟
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۰۰:۳۶

باشگاه خبرنگاران جوان - عرضه خرما در بورس کالا، نظام قیمت گذاری این محصول را بر اساس منطق عرضه و تقاضا شکل می‌داد و شفافیت را برای این محصول به ارمغان می‌آورد. اما با وجود گذشت ۱ سال از پذیرش دومین...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان
مردم منطقه را در معدن سهام‌ دار و شریک می‌ نماییم
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۰۰:۲۴

به گزارش اقتصاد آنلاین، این مطلب را سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صمت در آیین شروع عملیات اجرایی معدن مس کرور به‌عنوان یکی از بزرگترین معادن کشور با پیش‌بینی ذخیره ۵۰۰ میلیون تن که با حضور مدیرعامل شرکت...

ارسال توسط : اقتصاد آنلاین
تقلید جالب واتساپ از روی دست تلگرام، به زودی
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۰۰:۱۶

یکی از ویژگی‌های جدیدی که احتمالا به زودی به دست کاربران واتساپ خواهد رسید، ثبت واکنش روی پیام‌هاست که اشاره به آن در جدیدترین نسخه بتای این اپلیکیشن در پلتفرم iOS مشاهده شده است. دیجیاتو:. یکی از...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین
هشدار به کم‌وزنی کودکان سیستان و بلوچستان
۱۴۰۰/۱۰/۲۷-۰۰:۱۶

سیستان و بلوچستان یکی از پهناورترین استان‌های کشور است که جمعیت زیادی را در خود جای داده، اما به همان میزان هم سهم زیادی از مشکلات را نسبت به سایر استان‌های کشور دارد. حاشیه نشینی، فقر، خشکسالی،...

ارسال توسط : صبحانه آنلاین