اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛ با خبر دیتانیوز و گزارش اکونومیست، اکنون مرحله تازه و پرتلاطمی در راه است، واقعا چرا که شهروندان از دولت‌ها می‌خواهند درباره مشکلاتی از عدالت اجتماعی گرفته تا تغییرات...

کد خبر: 956803
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۱۹
ارسال توسط :
بازدید: 3
عصر دولت‌های ارباب منش

اقتصادآنلاین - اکرم شعبانی؛ با خبر دیتانیوز و گزارش اکونومیست، اکنون مرحله تازه و پرتلاطمی در راه است، واقعا چرا که شهروندان از دولت‌ها می‌خواهند درباره مشکلاتی از عدالت اجتماعی گرفته تا تغییرات اقلیمی اقدامی صورت دهند. اما واکنش دولت ها، تشویق شرکت ها برای امن و عادلانه‌تر کردن جامعه است؛ در حالی که هیچ کنترلی بر روی هیات مدیره آنها ندارد. دولت‌ها به جای مالک یا داور بودن، به راننده صندلی عقب تبدیل شده‌اند. اگرچه این مداخله‌گرایی در کسب‌وکارها با نیت خوب صورت گرفته اما در نهایت ۱ اشتباه است.

همانطور که در این گزارش توضیح داده می‌شود، نشانه‌های چنین رویکردی را در تمام کشورها می‌توان مشاهده کرد. جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا با هدف امن کردن بازارهای داخلی برای طبقه متوسط سیاست محدود کردن واردات، یارانه‌های صنعتی و مقررات عادلانه را دنبال می‌کند. در چین، سخت‌گیری برای «رفاه عمومی» شی جین پینگ به منظور مهار افراط در رونق آزادانه و ایجاد صحنه‌ای تجاری و خودکفاتر، رام‌تر و مطیع‌تر طراحی شده است. اتحادیه اروپا در حال دور شدن از بازارهای آزاد برای پذیرش سیاست صنعتی و «استقلال استراتژیک» است. همانطور که بزرگترین اقتصادها در حال چرخش می باشند، اقتصادهای متوسط مانند بریتانیا، هند و مکزیک هم در حال چرخش می باشند. بسیار مهم است که در بیشتر دموکراسی‌ها، تطمیع برای مداخله، ایجاد نوعی ۲ دستگی است. تعداد کمی از سیاستمداران دوست می دارند که در ۱ انتخابات بر بستر مرزهای باز و بازارهای آزاد مبارزه (fight) کنند.

این بدان دلیل است که بسیاری از شهروندان می‌ترسند که بازارها و داوران از عهده کار برنیایند. بحران مالی و روند کند بهبود اقتصادی،‌ خشم در برابر نابرابری را تشدید کرده است. ده شرکت بزرگ فناوری جهان، بیش از ۲ برابر ۵ سال قبل رشد کرده‌اند و گاهی اوقات به دید می‌رسد که رفتارهایی فراتر از قانون می دارند. پس زمینه ژئوپولتیکی با دهه ۱۹۹۰ یعنی زمانی که گسترش تجاری و دموکراسی وعده داده شد که دست به دست هم دهند و از جنگ سرد که غرب و اتحاد جماهیر شوروی که ارتباطات تجاری کمی داشتند، فاصله گرفته است. اکنون غرب و چین توتالیتر رقبای یکدیگر می باشند اما در عین حال از دید اقتصادی در هم تنیده شده‌اند. زنجیره‌های از بین رفته تامین باعث شکل‌گیری تورم شده و این تصور را تقویت کنند که جهانی سازی بیش از حد گسترش یافته و تغییرات آب و هوایی ۱ تهدید فزاینده است.

دولت‌ها در حال طراحی مجدد سرمایه‌داری جهانی برای مقابله با چنین ترس‌هایی می باشند. اما تعداد کمی از سیاستمداران و یا رای (vote) دهندگان خواهان بازگشت به ملی سازی کامل می باشند. حتی آقای شی تمایلی به بازسازی امپراطوری کارخانه‌های آهن و فولاد که بوسیله کمیسرهای سیگاری زنجیره‌ای اداره می‌شود، ندارد؛ در مقابل اما آقای بایدن علیرغم نوستالوژی دهه ۱۹۶۰، تنها کافی است در بنادر مسدود شده ساحل غربی آمریکا قدم بزند تا یادآوری کند که مالکیت عمومی می‌تواند شرم آور باشد. در عین حال، دوران همه‌گیری کرونا شاهد آن بود که دولت‌ها سیاست‌های جدیدی تجربه کردند که حتی تصور آن در دسامبر ۲۰۱۹، غیرممکن بود. از کمک‌های مالی احتمالا ۵ تریلیون دلاری یا بیشتر و ضمانت‌های شرکت‌ها تا راهنماهای نشان دهنده فاصله‌گذاری مشتریان در صف‌های خرید.

این گشایش ذهن مداخله‌گر در حال ادغام حول سیاست‌هایی است که از کمبود مالکیت برخوردارند. مجموعه‌ای از اقدامات، مدعی افزایش امنیت عمومی است که به طور کلی تعریف شده‌اند. طبقه‌ای از صنایع که هدایت دولت در آنها به دلایل امنیتی مشروع است، فراتر از دفاع گسترش یافته و شامل انرژی و فناوری نیز می‌شود. در چنین زمینه‌هایی، دولت‌ها به عنوان برنامه‌ریزان مرکزی عمل و از هزینه‌های تحقیق و توسه (R&D) برای تقویت نوآوری بومی و یارانه‌ها برای تغییر جهت هزینه‌های سرمایه استفاده کنند. در بخش نیمه رساناها، آمریکا ۱ طرح یارانه ۵۲ میلیارد دلاری پیشنهاد کرده است و این یکی از دلایلی است که پیش‌بینی می‌شود سرمایه‌گذاری اینتل در مقایسه با ۵ سال قبل ۲ برابر شود. همزمان چین هم به دنبال خودکفایی در زمینه نیمه‌رساناها و اروپا به دنبال خودکفایی در زمینه تولید باتری است.

تعریف مساله‌ای که استراتژیک تلقی می‌شود ممکن است گسترش بیشتری یابد و به عنوان مثال حتی واکسن‌ها، ترکیبات پزشکی و مواد معدنی را هم شامل شود. به نام امنیت، اکثر کشورهای بزرگ، قوانینی را تشدید کرده‌اند که سرمایه‌گذاری خارجی ورودی آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد. مجموعه تحریم‌های تنبیهی آمریکا و کنترل صادرات فناوری، هزاران نفر و شرکت‌های خارجی را در برمی‌گیرد.

مجموعه دیگر اقدامات با هدف افزایش ذینفع گرایی است. سهام‌داران و مصرف کنندگان، دیگر برتری بلامنازعی بر سلسله مراتب گروه‌هایی که شرکت‌ها به آنها خدمت کنند، ندارند. مدیران باید رفاه سایر مولفه‌ها از جمله کارکنان، تامین کنندگان و حتی رقبا را بیش از پیش ارزیابی کنند. مشهودترین بخش این امر داوطلبانه است، به شکل کدهای سرمایه‌گذاری (esg) که شرکت‌ها را برای مثلا حفاظت از تنوع زیستی، مردم محلی یا کارگران آنها امتیازدهی کنند. اما ممکن است اجتناب از این تعهدات گسترده‌تر برای شرکت‌ها سخت‌تر شود. در چین، علی بابا متعهد شده است که ۱۵ میلیارد دلار «کمک مالی» به هدف مشترک رفاه اختصاص داده شده است. در غرب، سهامداران ممکن است از طریق بوروکراسی تحت تاثیر قرار گیرند. بانک‌های مرکزی و صندوق‌های بازنشستگی عمومی ممکن است از اوراق بهادار شرکت‌هایی که به عنوان ضداجتماعی قضاوت می‌شوند، اجتناب کنند. آژانس ضد انحصاری آمریکا که زمانی به تنهایی از مصرف کنندگان محافظت می‌کرد، در حال بررسی اهداف دیگری مانند کمک به شرکت‌های کوچک است.

جاه طلبی برای مقابله با مشکلات اقتصادی و اجتماعی قابل تحسین است و تاکنون، حداقل در خارج از چین، دولت قدرتمندتر به اعتماد تجاری لطمه‌ای وارد نکرده است. شاخص اصلی بازار سهام آمریکا بیش از ۴۰ درصد بالاتر از دوران پیش از همه‌گیری است، در حالی که مخارج سرمایه ۵۰۰ شرکت بزرگ فهرست شده جهان ۱۱ درصد افزایش یافته است. با این حال می‌توان اعلام کرد ۳ ریسک در بلندمدت وجود دارد.

اولین مورد این است که دولت و تجارت که با اهداف متضاد مواجه شده‌اند، در یافتن بهترین مبادلات شکست خواهند خورد. ۱ شرکت سوخت‌های فسیلی که موظف به حفظ روابط کاری و مشاغل خوب است، ممکن است تمایلی به کوچک شدن نداشته باشد و به اقلیم هم آسیب برساند. ۱ سیاست ضد انحصار که به صدها هزار عرضه کننده کوچک کمک می‌کند، به ده‌ها میلیون مصرف کننده کوچک آسیب می‌رساند که در نهایت ناچار به پرداخت قیمت‌های بالاتری خواهند شد. تحریم علیه چین به دلیل نقض حقوق بشر ممکن است غرب را از عرضه ارزان فناوری خورشیدی محروم کند. کسب‌وکارها و تنظیم‌کننده‌هایی که بر ۱ بخش متمرکز می باشند، اغلب برای رویارویی با این معضلات مجهز نیستند و فاقد مشروعیت دموکراتیک برای انجام این کار می باشند.

کاهش کارآیی و نوآوری دومین خطر است. تکرار زنجیره‌های تامین جهانی مستلزم هزینه‌های بسیار بالاست: شرکت‌های چندملیتی ۴۱ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری فرامرزی می دارند. زیان‌دهی در بلندمدت، تضعیف رقابت است. در این میان شرکت‌هایی که از یارانه دولتی استفاده کنند، ضعیف‌تر می‌شوند، در واقع شرکت‌هایی که از رقابت خارجی محافظت می‌شوند، به احتمال زیاد در خدمات پس از فروش با مشتریان مشکلاتی خواهند داشت. اگر قرار است فیس بوک را مهار کنید، معتبرترین رقیب آن تیک توک چینی است. اقتصادی که در آن سیاستمداران و مشاغل بزرگ، جریان یارانه‌ها را بر اساس تفکر ارتدوکس مدیریت کنند، امکان شکوفایی کارآفرینی را فراهم نمی‌کند.

آخرین مشکل، روابط دوستانه است که در نهایت تجارت و سیاست را به صورت یکسان آلوده می‌کند. شرکت‌ها با تلاش برای دستکاری دولتی به دنبال مزیت‌هایی برای خود می باشند: در حال حاضر در آمریکا مرزها با دخالت بیشتر شرکت‌ها در روند انتخابات محو شده است. در همین حال، سیاستمداران و مقامات در نهایت طرفدار شرکت‌های خاصی می باشند و پول و امید خود را در آنها غرق کنند. اصرار برای مداخله به منظور کاهش هر شوکی باعث ایجاد عادت می‌شود. در ۶ هفته گذشته در بریتانیا، آلمان و هند ۷ میلیارد دلار برای حمایت از ۱ شرکت انرژی و ۲ اپراتور مخابراتی هزینه شده که مشکلات آنها هیچ ربطی به همه‌گیری کرونا ندارد.

این رسانه معتقد است که دولت باید مداخله کند تا بازارها کارکرد بهتری داشته باشند، مثلا از طریق مالیات کربن برای انتقال سرمایه به سمت فناوری‌های سازگار با آب و هوا. تحقیق و توسعه برای تامین مالی علمی که شرکت‌ها نمی‌توانند و ۱ سیستم مزایا که از کارگران و فقرا محافظت می‌کند. اما سبک تازه دولت پرقدرت فراتر از این مسائل است. طرفداران آن به رفاه، انصاف و امنیت امیدوارند. تمام این موارد به احتمال زیاد به ناکارآمدی، منافع اختصاصی و منزوی بودن ختم می‌شود.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=956803
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : اقتصادی
آماده توسعه همکاری‌های متقابل با دانشگاه علوم پزشکی ایران (IRAN) می باشیم
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۱۶

. به گزارش «تابناک» با نقل قول از روابط عمومی بانک رفاه کارگران، دکتر اسماعیل للـه‌گانی با بیان این مطلب در نشست مشترک با دکتر پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، اضافه کرد: آماده‌ایم تا در...

ارسال توسط : تابناک
راهپیمایی ۲۲ بهمن برگزارمی شود+جزئیات
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۱۶

. . رئیس ستاد دهه فجر استان تهران گفت: دستگاه های عضو ستاد دهه فجر نگاه کلیشه ای و سطحی به دهه فجر ۱۴۰۰ نداشته باشند.. . . حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی در جلسه ستاد ایام الله...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
نظر وزیرخارجه انگلیس درباره مذاکرات وین
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۱۶

. وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد پیشرفت در مذاکرات وین به اندازه کافی سریع نبوده و به"بن‌بست خطرناکی" نزدیک می‌شود.. . «لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس در ادامه تلاش غرب برای القای حس...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
مالکان خودروهای لوکس شناسایی شدند
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۱۶

. . . . . . . . سایت خوان روز نامه (newspaper) دنیای اقتصاد. . . . . . تاریخ انتشار :...

ارسال توسط : دنیای اقتصاد
بالغ بر ۵۰ درصد از شرکت‌های بورسی با سجام سود واریز کردند
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۱۲

۱۶:۵۸ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ ۸۰۴۱۲۲۹...

ارسال توسط : باشگاه خبرنگاران جوان