"محمدتقی فاضل میبدی" استاد حوزه و دانشگاه و عضو "مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم" گفت: مهمترین مسئله امروز کشور بحث معیشت مردم و اقتصاد و فساد ایجاد شده است. . فاضل میبدی درباره اظهارات روز گذشته...

کد خبر: 956810
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۳۳
ارسال توسط :
بازدید: 6
انتقاد تند فاضل میبدی از سخنان ائمه جمعه درباره نهی دوچرخه سواری و اسب دوانی زنان

"محمدتقی فاضل میبدی" استاد حوزه و دانشگاه و عضو "مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم" گفت: مهمترین مسئله امروز کشور بحث معیشت مردم و اقتصاد و فساد ایجاد شده است.

فاضل میبدی درباره اظهارات روز گذشته ائمه جمعه گچساران، رفسنجان، مشهد و ... درباره دوچرخه سواری و اسب دوانی زنان گفت: بنده روز گذشته که به بعضی از خطبه‌های ائمه جمعه گوش می‌کردم آن‌ها این بحث را مطرح کردند که زنان سوار اسب، موتور و دوچرخه نشوند یا حجابشان چنین و چنان است.

انتقاد تند فاضل میبدی از سخنان ائمه جمعه درباره نهی دوچرخه سواری و اسب دوانی زنان

او اضافه کرد: بنده نمی‌دانم درد این امامان جمعه و خطیبان کشور ما چه می باشد؟ واقعا چرا می‌خواهند ذهن‌ها را منحرف کنند؟ امروز به دید می‌رسد مهمترین مسئله کشور، مسئله معیشت مردم و اقتصاد است و این فساد در کشور است که سال هاست ایجاد شده و یأس و ناامیدی و معضل بیکاری است که در بین جوانان، احساس می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: بنابراین مسئله امروز کشور این موارد است که باید به طور بنیادی برای آن چاره اندیشی کرد.

متاسفانه کار بسیاری، حمله به این و آن است که واقعا چرا مسائل درست نشد. وقتی کسی می‌خواهد وارد بحث مسائل اجتماعی شود باید طرح بنیادی داشته باشد. به عنوان مثال اینکه بنده در جایگاه رییس جمهور یا امام جمعه امر و نهی کنم درست نیست.

وی ادامه داد: در کشور ما، امر و نهی بسیاری وجود دارد یا حلال و حرام زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه این حرام است و یا فلان چیز حلال است، اما در واقع آن چیزی که در جامعه ما وجود ندارد یا آن را درک نمی‌کنیم ۱ تحلیل علمی و یا ارائه نسخه درست و یا ۱ نگاه جدیدی است که از طریق تخصص و عقل، مشکل جامعه را حل کند.

فاضل میبدی بیان کرد: این سوال باید مطرح شود که واقعا چرا پس از ۴۰ سال انقلاب، هنوز مسئله اقتصاد حل نشده و یا تورم ۲ رقمی کاهش پیدا نکرده است.

البته در دوران اصلاحات، بحث دیگری است. واقعا چرا ما نتوانستیم ارتباطامان را با دنیا به درستی تعریف نماییم و بهبود ببخشیم. نمی‌توان همواره اعلام کرد دنیا مقصر است.

او اضافه کرد: زمانی که به عنوان خطیب جمعه بخواهیم به طور مداوم نصیحت نماییم یا امر و نهی کنم (چه از موضع جناحی یا غیرجناحی فرقی نمی‌کند) باید به این نکته توجه کرد واقعا چرا تحلیل‌های علمی در خطبه‌های نماز جمعه نباید وجودداشته باشد؟ واقعا چرا آقایان نباید کمی مطالعه و فکر کنند؟

بیشتر بخوانید:

فاضل میبدی: تذکر حجاب اگر نتیجه عکس بدهد، حرام است

واکنش تند فاضل میبدی به توهین علیه آیت الله صافی گلپایگانی/ عده‌ای سعی می دارند استقلال حوزه علمیه را از بین ببرند

این عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: در گذشته در خطبه‌های نماز جمعه رسم بر این بود افراد باسوادی را انتخاب می‌کردند و می‌توانستند در زمینه مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و .. تحلیلی ارائه دهد و در عین حال سخنانشان، موثر هم بود.

در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای شده که همواره حملات جناحی و سیاسی و برخوردهای گروهی صورت می‌گیرد، اما این گونه مشکلات کشور، حل نمی‌شود.

اینکه بگویند زن سوار اسب، دوچرخه و یا موتور نشود کدام مشکل کشور حل می‌شود؟ باید بدانیم جای امر و نهی و امر به معروف کجاست؟ حضرت علی فرمودند یکی از چیزهایی که مملکت‌ها را نابود می‌کند این است که ما اصل‌ها را رها نماییم و به فرعیات توجه نماییم.

او تصریح کرد: بنده سخنانی را که تحت عنوان خطبه‌های نماز جمعه ایراد می‌شود نمی‌پذیرم چراکه مشکلات و درد کشور را حل نمی‌کند همانطور که تاکنون حل نکرده است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه این گونه اظهارات از سوی ائمه جمعه به معنای انحراف اذهان عمومی از مشکلات اقتصادی و ناتوانی در کنترل وضعیت معیشت مردم است.

تصریح کرد: سواستفاده از جایگاه انسان کار بسیار خطرناکی است که در جامعه ما به ویژه در صداوسیما انجام می‌شود. اینکه در برخی مناسبت ها، صداوسیما با ۱ خانم بدحجابی که از دید برخی آقایان محکوم است به نفع ۱ جریان و گروه خاص گفتگو می‌کند نوعی سواستفاده است، اما سخنان مفید ۱ خانم را سانسور کنند و اجازه انتشار نمی‌دهند.

او با توجه به سوال این سوال که توصیه شما به ائمه جمعه چه می باشد؟ اظهار کرد: این نوع خطابه و برنامه‌های ائمه جمعه باید تغییر پیدا کند و به شیوه سابق یعنی به شیوه اوایل انقلاب در دوران مرحوم آیت الله طالقانی، مرحوم آیت الله منتظری و مقام رهبری و مرحوم آیت الله هاشمی اجرا شود.

خطبه باید سنجیده باشد و دارای تحلیل بوده و در آن مسائل سیاسی وجود داشته باشد، اما با این شیوه امروزی که فردی بدون مطالعه و فکر و تحقیق صرفا امر و نهی کند نمی‌توان نامش را نماز جمعه گذاشت.

او تاکید کرد: بسیاری از جوانان ما نمازجمعه گریز و نماز جمعه ستیز شدند و تنها عده‌ای به طور معمول همواره در نمازجمعه شرکت کنند. متاسفانه جوانانی که دغدغه کشور می دارند در نماز جمعه به خاطر این گونه خطبه‌ها شرکت نمی‌کنند.

فاضل میبدی با توجه به سوال این سوال که واقعا چرا زنان با پوشش در زمان انتخابات و یا مراسمات گوناگون از سوی صداوسیما برجسته و تبلیغ می شوند، اما همین زنان الان مورد سرزنش ائمه جمعه قرار می‌گیرند، اشاره کرد: متاسفانه این گونه اقدامات سواستفاده از موقعیت و جایگاه زنان است که بسیار کار ناپسندی است و سم تلقی می‌شود.

باید جلوی این گونه اقدامات گرفته شود. آن دسته از دخترانی به طور ناخواسته مورد سواستفاده ابزاری قرار می‌گیرند همانند کاری است که در غرب در مورد زنان صورت می‌گیرد، اما متاسفانه صداوسیما این کار را انجام می‌دهد.

21219

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر: https://datanews.ir/?n=956810
ما را در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال کنید
آخرین اخبار : سیاسی
چهارمین جلسه دادگاه شرکت کروز برگزار شد
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۲۴

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت خودروسازی کروز در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.. به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه رئیس دادگاه از...

ارسال توسط : انتخاب
نیروی پدافند هوایی در برخورد با تهدید هیچ هواگرد بیگانه‌ای مماشات نمی‌کند
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۲۰

خبرگزاری میزان - بنا به اعلام دفاع‌پرس، امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد، صبح امروز در جمع فرماندهان و کارشناسان متخصص و فنی مرکز اطلاعات و شناسایی این نیرو، اظهار داشت: پدافند هوایی ارتش به‌ویژه بعد...

ارسال توسط : میزان آنلاین
همکاری مشترک دولت و قوه قضاییه مبنای مناسبی برای جلوگیری از تصرف اراضی ملی و تغییر کاربری اراضی زراعی است
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۲۰

خبرگزاری میزان- علی بهادری جهرمی درپاسخ به سؤال میزان، درباره اقدام دستگاه قضا برای پایان دادن به رویه نادرست تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی زراعی و نحوه همکاری دولت اظهار کرد:...

ارسال توسط : میزان آنلاین
رایزنی اولیانوف و همتای کویتی‌اش درباره مذاکرات وین
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۷:۰۴

میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر از دیدار و گفت‌وگو با همتای کویتی اش خبر داد.. اولیانوف در ادامه پیام خود نوشت: او...

ارسال توسط : آفتاب
جدایی از استقلال برخلاف میلم بود
۱۴۰۰/۱۱/۰۵-۱۶:۵۲

محمدرضا آزادی مهاجم جوان استقلال نیز در لیست مازاد این باشگاه از سوی کادرفنی قرار گرفته و باید تیم نیم فصل دوم خود را برای جدایی از جمع آبی‌پوشان اعلام کند. بازیکنی که از لیگ پرتغال راهی تهران و...

ارسال توسط : خبر آنلاین