کد خبر: 9714 |
تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۵-۰۶:۵۴ ارسال توسط : |
21 بازدید
پ

. اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ معاملات آخرین روز کاری هفته بورس و فرابورس تهران نیز به پایان رسید. طی این روز شاخص بورس تهران که در نخستین دقایق شروع معاملات مسیر صعودی دو روز گذشته را پی گرفته...

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ معاملات آخرین روز کاری هفته بورس و فرابورس تهران نیز به پایان رسید. طی این روز شاخص بورس تهران که در نخستین دقایق شروع معاملات مسیر صعودی دو روز گذشته را پی گرفته بود، در ادامه معاملات روز جاری با افزایش میزان عرضه در بسیاری از نمادها کم کم تغییر جهت داد و در حالی که در ابتدا به سطح 212 هزار و 250 واحدی رسیده بود در نهایت ضمن افتی 728 واحدی به کف کانال 211 هزار واحدی رسید.

بازار سهام کشور که همچنان تحت تاثیر افت سنگین شاخص بورس و تبدیل همه تقاضاهای ماه‌های گذشته به عرضه در هفته قبل قرار دارد، کم و بیش توانسته وضعیت بهتری را نسبت به روزهای ابتدایی هفته سپری کند. بر این اساس معاملات هفته جاری در حالی خاتمه یافته است که به نظر می رسد از فشار فروش وارده در هفته جاری رفته رفته کم شده است. تایید این مدعا را می‌توان در کاهش قیمت‌های روز جاری جست و جو کرد که اگرچه امروز نیز در معاملات بسیاری از نمادها دیده شدند با این حال به حدی از شدت و قدرت برخوردار نبودند که نمادهای بزرگ بازار را با صف فروش‌های پایدار و سنگین مواجه کنند.

با نگاهی به فهرست نمادهای موثر بر شاخص می‌توان دریافت که امروز به مانند روزهای پر فروش دو هفته اخیر شاهد شکل گیری صف فروش در هیچ یک از نمادها نبوده‌ایم؛ رویدادی که می‌توان آن را به فال نیک گرفت. چرا که نبود فشار فروش در سهم‌های یاد شده گواهی است بر آن که اگر چه همچنان حضور فروشندگان در سفارش‌های معاملاتی از خریداران گر رنگ‌تر است با این حال هیچ یک از طرفین معاملات در اغلب نمادها حاضر نیستند بر قیمت‌هایی پایین‌تر از یک الی دو درصد پایین تر از محدوده صفر تابلو با هم توافق کنند. آن طور که به نظر می‌آید فعالان بازار به توجه به جمیع جهات انگیزه بیشتری برای کاستن از قیمت سهام ندارند و همچنان بر رونق بازار در بلند مدت اتفاق نظر دارند.

 

نگاهی به معاملات گروه فرآورده‌های نفتی

معاملات گروه فراورده‌های نفتی امروز تاثیر به سزایی بر حرکت نماگر اصلی بازار سهام یعنی شاخص بورس داشت. در حالی که نمادهای پالایشی در ابتدای معاملات توانسته بودند موجبات رشد شاخص را فراهم بیاورند در ادامه معاملات با اینکه شاخص نتوانسته بود به رشد خود ادامه دهد با این حال از سرگیری معاملات شرکت‌های تولید کننده روانکار همچون «شسپا» و «شبهرن» توانست باعث جلوگیری از افت بیشتر شاخص شود به طوری که «شبهرن» با 184 و «شسپا» با 141 وحد بیشترین تاثیر مثبت را بر دماسنج اصلی بازار گذاشتند. گفتنی است، قیمت هر یک از این دو نماد یعنی «شبهرن» و «شسپا» به ترتیب 15.6 و 14.8 درصد در قیمت پایانی افزایش داشته است که این رویداد در پی افزایش 60 الی 70 درصدی قیمت محصولات این دو شرکت رخ داده است.

خودرویی‌ها در حال افت و خیز

 معاملات امروز نمادهای خودرویی همچون بسیاری از نمادها با افت قیمت مواجه شده بود این نمادها که بر خلاف بسیاری از سهم‌های بازار بیشتر با شایعه و خوشبینی‌های سفته بازانه دستخوش تغییر قیمت می‌شوند، در روز جاری بر خلاف روز گذشته قرمزپوش شدند. این گروه که همیشه تحت تاثیر اخبار مربوط به افزایش سرمایه و خروج از شمولیت ماده 141 قانون تجارت با افزایش و کاهش مواجه می‌شوند امروز نیز بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در این میان «خساپا» با تبادل 202 میلیون سهم به ارزش 27.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را دارا بود. نمادهای «خودرو» و «خزامیا» نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

آمار و ارقام بازار

کاهش 728 واحدی امروز شاخص بورس تهران عقب نشینی  0.34 درصدی را برای این نماگر به همراه داشت. افت یاد شده به واسطه تغییرات قیمت در نمادهایی نظیر «فارس»، «شبهرن» و «فولاد» روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح 211 هزار  و 17 واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه نمادهای حاضر در برخی گروه های بنیادی نظیر پالایشی و پتروشیمی روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران سه میلیارد و 931 میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 290 میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و 58 میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای خودرویی با مجموع ارزش معاملات 130 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند. گروه‌های بانک‌ها، سیمان، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را با کاهش 4.6 واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «کگهر»، «کرمان» و «شراز» پذیرفت. این در حالی است که نمادهایی مثل «زاگرس»، «مارون» و «ذوب» در روز جاری اثر منفی بر شاخص فرابورس داشتند. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و 491 میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به 391 میلیارد تومان می‌رسد این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 762 میلیارد تومان رسیده است.

منبع خبر ( ) است و دیتانیوز در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، اطلاع دهید.
لینک کوتاه خبر:
Scroll to Top