بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟

بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟

به گزارش خبرنگار  حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، آسمان بارانی و دل‌ها غبار آلود است؛ بوستان نبوت را غم بزرگی برگرفته طفل خردسال نبی اکرم (ص) بی قرار است؛ مروارید‌های درخشانی یاس را معطر می‌کند و رسول (ص) اندوهگین است و نمی‌داند پاسخ طفلش را چه دهد ناگاه فرشته وحی نازل می‌شود و مژده وصل مادر طفل نبی (ص) در عمارت بزرگ رضوان را به او می‌دهد و خطاب به پیامبر (ص) می‌فرماید: «پروردگار تو امر می‌دهد به فاطمه (س) سلام برسان و به او بگو مادرت در خانه ایی است که کعاب (سقف) آن از طلاست و ستون هایش از یاقوت احمر است؛ او به میان آسیه و مریم می‌رود؛ آری فرشته مرگ یار و همدم نبی اکرم (ص) و مادر فاطمه (س) را به دیار باقی برده است و حضرت خدیجه (س) میهمان حوریان و بانوان بهشتی است.»

بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟


بر اساس روایات حضرت خدیجه (س) دختر خویلد بن اسد بن عبدالعزی بن قصی بن کلاب و نخستین و گرامی‌ترین همسر پیامبر (ص) بودند؛ جد چهارم خویلد «قصی بن کلاب» است که جد رسول خدا (ص) است؛ مادرحضرت خدیجه (س) فاطمه بنت «زایدة بن الاصم ›› و مادر فاطمه، هاله، بنت «عبد مناف بن قصی» است که جد سومش به جد رسول خدا (ص) می‌رسد. بنابراین حضرت خدیجه (س) از حیث جد پدری و مادری با چند واسطه با حضرت محمد (ص) هم نسب و هر دو از طایفه قریش هستند.

بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟

حضرت خدیجه (س) پانزده سال قبل از عام الفیل و شصت و هشت سال قبل از هجرت، در شهر مکه دیده به جهان گشود و در ۶۵ سالگی در رمضان سال دهم بعثت سه سال قبل از هجرت سه روز پس از رحلت حضرت ابوطالب (ع) درگذشت و پیامبر (ص) آن حضرت (س) را در قبرستان معلات (قبرستان حجون یا ابوطالب) در شهر مکه به خاک سپارد .

بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟


حضرت عبدالمطلب (ع)، حضرت ابوطالب (ع)، حضرت خدیجه (س)، یاسر و سمیه در قدیمی‌ترین قبرستان مکه قبرستان حجون یا ابوطالب به خاک سپرده شدند؛ دو حادثه بزرگ وفات حضرت خدیجه ( س ) و حضرت ابوطالب ( ع ) همزمان با واقعه شعب ابوطالب موانع زیادی را بر سر رسالت پیامبر ( ص ) بر جای گذاشت و در حقیقت بازوان اصلی نبی اکرم ( ص ) و اسلام حضرت خدیجه ( س ) و حضرت ابو طالب ( ع ) بودند به همین دلیل زمینه هجرت پیامبر ( ص ) در سال های آتی مهیا شد.

بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟

 آیینه‌ای از کلام وحی

حجت الاسلام و المسلمین محمد پویا کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه خداوند در آیه ۳۵ سوره احزاب مومنان حقیقی را معرفی کرده است و حضرت خدیجه (س) بهترین الگو و آیینه‌ای از کلام قرآن برای مومنان و مسلمانان است، اظهار کرد: پروردگار متعال به طور کامل هم زن و هم مرد را در کنار یکدیگر معرفی کرده است. درواقع اگر هر فردی یکی از آن ویژگی‌ها را داشته باشد از مومنان و مومنین تلقی می‌شود؛ حضرت خدیجه (س) دارای تمام این ویژگی هاست.

وی ادامه داد: حضرت خدیجه (س) اولین زنی بود که به پیامبر (ص) ایمان آورد و ایشان را در رسالتشان یاری و همراهی کردند. حضرت خدیجه (س) در حقیقت اولین زن مسلمان و مومن است.

بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟

 آیه ۳۵ سوره احزاب آیینه‌ای از وجود حضرت خدیجه (س)

حجت الاسلام و المسلمین پویا با اشاره به اینکه آیه ۳۵ سوره احزاب ویژگی‌های منحصر به فرد حضرت خدیجه (س) را به جهانیان معرفی می‌کند و بهترین الگو برای همه است، گفت: خداوند در آیه ۳۵ سوره احزاب می‌فرماید: «همانا کلیه مردان و زنان مسلمان و مردان و زنان با ایمان و مردان و زنان اهل طاعت و عبادت و مردان و زنان راستگوی و مردان و زنان صابر و مردان و زنان خدا ترس خاشع و مردان و زنان خیر خواه مسکین نواز و مردان و زنان روزه دار و مردان و زنان با عفاف ، خوددار از تمایلات حرام و مردان و زنانی که یاد خدا بسیار کنند، بر همه آن‌ها خدا مغفرت و پاداشی بزرگ مهیا ساخته است.»

این کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه حضرت خدیجه (س) زنی با ایمان، اهل طاعت و عبادت، راستگو، صابر، خاشع، خیرخواه، مسکین نواز، روزه دار، پرهیزکار، عفیف، محجب و در هر لحظه به یاد خداوند متعال بودند و برای رضا و خشنودی پروردگار تمام هستی خود را بخشید افزود: در حقیقت اگر معنای آیه ۳۵ سوره احزاب را به خوبی درک و به آن خوب عمل کنیم و این شاخص‌ها را در خود پیدا کنیم جایگاه خوبی در نزد پروردگار داریم.

مقیاس ثواب و فضلیت اعمال قبل و بعد از فتح اسلام

وی با اشاره به اینکه مقیاس ثواب و فضیلت اعمال قبل و بعد از فتح اسلام بسیار متفاوت است، تصریح کرد: تا قبل از فتح اسلام انجام عبادات واجب نبوده و امری اختیاری بود، بنابراین ثواب افرادی که خود واجبات را قبل از فتح اسلام انجام دادند به مراتب بیشتر از دیگران است؛ قبل از فتح مکه و اسلام مشکلات و سختی‌ها بسیاری بر سر راه پیامبر اکرم (ص) بود، ولی بعد از فتح مکه ، اسلام در رفاه قرار داشت و امکانات بیشتری در اختیار مسلمانان بود بنابراین اَجر مومنان قبل از فتح اسلام بیشتر است.

حجت الاسلام والمسلمین پویا با اشاره به اینکه حضرت خدیجه (س) پس از ازدواج با پیامبر (ص) تمام دارایی و ثروت خود را در راه خدا و اسلام هزینه کردند و بزرگترین انفاق را در اسلام حضرت خدیجه (س) انجام دادند، افزود: پایه و اساس، ترویج و گسترش اسلام با وجود حضرت خدیجه (س) شکل گرفت و بهترین یاری‌رسان و همراه برای پیامبر (ص) بودند؛ اگر اسلام امروز به دست ما رسیده مدیون رشادت‌های ایشان است و باید حق مادری آن حضرت (س) را به جا آوریم.

 تشریح ویژگی‌های حضرت خدیجه (س) در کلام وحی

حجت الاسلام والمسلمین پویا در تشریح ویژگی‌های حضرت خدیجه (س) بنا بر تفسیر آیه ۳۵ سوره احزاب، بیان کرد: اولین زن مسلمان و یک مسلمان حقیقی و باطنی که تسلیم حق شده و در اوج این مقام است، ایشان خصوصیات ایمانی قوی، قلبی، معنوی و حقیقی داشتند و هزینه ایمان خود را به پیامبر (ص) تقدیم کردند (در صورتی که گذشت از مال و ثروت برای زنان دشوار است)، عنایات و کمک‌های بی دریغی که داشتند و هرگز خم به ابرو نیاوردند، متواضع و خاشع بودند و در برابر خداوند سر فرود می‌آوردند؛ نماز و روزه را قبل از فتح اسلام و واجب شدن به جا آورد، ایمان به حقانیت خداوند و پیامبر (ص)، صادق به تمام معنا؛ رفتار و گفتار و اعمالشان یکی بود، شکیبا در سختی‌ها، افترا و تهمت، فقر و اندک بودن یاران اسلام، خشوع و بندگی، محجب و عفیف و پاکدامن، شب زنده دار در صورتی که قبل از فتح اسلام این اعمال واجب نبود، از ویژگی‌های بارز حضرت خدیجه (س) و تشریحی از کلام خدا در آیه ۳۵ سوره احزاب است بنابراین آن حضرت (س) الگوی بزرگی برای مومنان بر گرفته از این آیه الهی است.

بانوی احزاب و آیینه‌ی بهشتی که بود؟


وی با اشاره به اینکه روزه در سال دوم هجرت واجب شده است، گفت: در مشقت و سختی‌هایی که در شعب ابیطالب بر پیامبر(ص) و همراهانش گذشت، حضرت خدیجه (س) با وجود همه‌ی آن سختی‌ها خم به ابرو نیاورد و تا آخرین لحظه به حقانیت خداوند متعال و پیامبر (ص) ایمان داشتند و تاب نیاوردند و از دنیا رفتند؛ حضرت خدیجه (س) قبل از هجرت پیامبر (ص) از دنیا رفت و چون بیشتر واجبات سال دوم هجرت بر مسلمانان واجب شد نسبت به دیگران دارای اجر بیشتری است.

گفتنی است : امروز اسلام در بسیاری از نقاط مختلف جهان گسترش پیدا کرده است و همه مسلمانان مدیون رشادت های حضرت خدیجه (س) هستند و نباید این مهم را فراموش کنیم که هر یک از ما باید نماینده‌ای برای پایداری و استقامت دین مبین اسلام باشیم.

انتهای پیام /

چه کسی بزرگترین انفاق را در اسلام  انجام داد؟
درصورتی که مطلب مغایر با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد از طریق صفحه تماس با ما گزارش دهید.
در صورت ناقص بودن مطلب روی منبع کلیک کنید و مطلب را بصورت کامل بخوانید.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است و تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

روی خط خبر

پربحث ترین ها

 • خطر فرونشست در دشت‌های تهران

  به گزارش وزارت نیرو، سید حسن رضوی با بیان مطلب فوق اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌ای تهران، پیش‌تر با اعمال مدیریت حوزه‌ای وظیفه تامین آب استان‌های...

 • گام‌های IKEA برای توسعه خانه‌های هوشمند

  یک شرکت سوئدی تصمیم دارد قدم‌های بزرگ‌تری را به سوی توسعه خانه‌های هوشمند بردارد. به گزارش ایتنا از فارس، ایکیا، (IKEA) یک واحد تجاری اختصاص...

 • هزینه ثبت‌نام اربعین اعلام شد

  آفتاب‌‌نیوز : ستاد مرکزی اربعین که در وزارت کشور تشکیل شده است، سفر اربعین و صدور اجازه خروج از کشور را به ثبت‌نام در سامانه «سماح» مشروط کرده...

 • اولین سفر اروپایی ظریف بعد از تحریم آمریکا

  وزیر امور خارجه در راس هیاتی سیاسی به منظور دیدار و گفتگو با مقامات چند کشور حوزه اسکاندیناوی، تهران را به مقصد...

 • دانستنی‌هایی درباره سوزش معده

  آفتاب‌‌نیوز : احساس سوزش در معده علامتی شایع و آزاردهنده است. این شرایط اغلب از سوءهاضمه سرچشمه می‌گیرد که به نام دیس‌پپسیا (Dyspepsia) نیز شناخته...

 • باهنر: ۹۰ درصد تیم ما بومی است

  یونس باهنر پس از دیدار مقابل نود ارومیه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بازی سختی بود. نود ارومیه تیم خوبی است که در دو ماه گذشته هم تمرینات خود را...

 • جلسه مهم فتحی با استراماچونی

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛امروز و پس از برگزاری تمرین بعد از ظهر استقلال، جلسه ای میان فتحی و استراماچونی برگزار خواهد شد تا آنها درباره همه...

 • باهنر: ۹۰ درصد تیم ما بومی است

  یونس باهنر پس از دیدار مقابل نود ارومیه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بازی سختی بود. نود ارومیه تیم خوبی است که در دو ماه گذشته هم تمرینات خود را...

 • جلسه مهم فتحی با استراماچونی

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛امروز و پس از برگزاری تمرین بعد از ظهر استقلال، جلسه ای میان فتحی و استراماچونی برگزار خواهد شد تا آنها درباره همه...

 • باهنر: ۹۰ درصد تیم ما بومی است

  یونس باهنر پس از دیدار مقابل نود ارومیه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بازی سختی بود. نود ارومیه تیم خوبی است که در دو ماه گذشته هم تمرینات خود را...

دوستان ما